logo

reklam
25 Ekim 2016

EMG nedir?

İyi bir tedavi planlamasının ilk koşulu doğru tanıdır. Doğru tanı ve doğru tedavi planlaması, ayrıntılı tetkikler ile hekimin bilgi ve birikiminin birleşmesiyle oluşmaktadır. Bu bağlamda İstanbul Anadolu Güney Kamu Hastaneleri Birliğine bağlı Maltepe Devlet Hastanesinin EMG çekim odası; 2016 yılı Haziran ayından itibaren iki nöroloji uzmanı ve bir EMG teknisyeni ekibiyle hafta içi her gün aktif olarak hizmet vermektedir. Hastanemizde haftanın belirli günleri İğneli EMG çekimleri de yapılmaktadır.1

EMG (elektromyografi) kasların, sinirlerin ve sinir köklerinin elektriksel özelliklerinin ölçülmesi yoluyla bu yapıların sağlık durumlarının değerlendirildiği bir muayene yöntemidir. EMG tetkiki sinirlerin ve kasların incelenmesi şeklinde iki kısımda yapılır. Tanıya göre her ikisinin veya yalnızca birinin yapılması gerekebilir. Sinir iletimlerinin ölçümü doktor veya doktorun belirlediği şekilde EMG teknisyeni tarafından, kasların incelenmesi işlemi ise sadece doktor tarafından yapılır. İnceleme süresi yapılması düşünülen işlemin kapsamına göre 15 dakika ile 1 saat arasındadır.

İstanbul Anadolu Güney Kamu Hastaneleri Birliğine bağlı Maltepe Devlet Hastanesi sağlık hizmetlerinden biri olan EMG; kolda sinir sıkışması karpal tünel (el-bilek) sendromu, diyabet, B12 vitamini, folik asit eksikliği gibi metabolik şikayetler, organ yetmezlikleri (böbrek, karaciğer ),romatizmaya bağlı hastalıklar, kanser, kronik alkol kullanımı, toksik maddelerle ilgili işlerde çalışılması, bağışıklık sistemi hastalıkları, kalıtsal nedenler, çocuk felci, ALS, kas hastalıkları ve sinir hastalıkları gibi rahatsızlıklarda tetkik amaçlı yapılmaktadır.


Share
858 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+6 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2