Başbakan Yıldırım’ın konuşmasından satırbaşları söyle:

-” Firmaların piyasada nakit ihtiyaçları var. Nakit sıkıntısını rahatlatmak hatta istihdamı artırmak için kredi garanti fonunun kefaletiyle 250 milyar liraya kadar bir kredi hacmi oluşturuyoruz.”

-” İhracat işiyle uğraşanlar, KOBİ’ler için nakit sıkışıklığını giderecek yeni bir kaynak oluşturuyoruz. Ağırlıklı olarak bundan KOBİ’ler yararlanacak. ”

-” İhracat kredilerinde teminat yüzde 100, KOBİ’ler yüzde 90, ticari kredilerde yüzde 85 uygulanacak. Bütçe açığını artıracak yeni borçlanma gerektirecek bir düşünce yok. ”

-” 2017’de özel sektör yatırımlarını teşvik etmek amacıyla imalat sanayine yatırım teşvik kapsamındaki projelere artı destek vereceğiz.”

-” 2017’de yapılan imalata yönelik yatırım harcamaları için yatırıma katkı oranını yüzde 15 daha artırıyoruz. ”

-“Kurumlar vergisi indirimini tam olarak uygulayacağız. Teşvikin tamamını diğer kazançlara uygulama imkanı getireceğiz. Yatırıma yönelik inşaat işlerinde KDV iadesi vereceğiz. ”

-” 2017’de toplam özel sektörde 500 bin vatandaşa İŞKUR’un aktif iş gücü programalarından yararlandıracağız.”

-“500 bin insanımıza özel sektörde 2017 için iş temin edeceğiz. 100 bin de toplum yararına çalışma programına devam edeceğiz.”

-“İlave istihdama için ilk yıl yüzde 50, ikinci yıl yüzde 25 destek sağlayacağız.”

-” BDDK bankacılık sektörünün reel sektöre kredilerini yeniden yapılandırılması için yetki ve imkan veren karşılıklar kararnamesini kabul etti. ”

-“bazı yükler buradan alınıp, elde edilen kaynakları bankalar kredi yapılandırmasında kullanacaklar. Kredilendirme yönünden KOBİ tanımını 125 milyon liraya çıkardık.”

-” Eximbank’ın sermayesini artırıyoruz, ihracat destekleri de artıyor. 3,7 milyar sermayesi var, bunu daha da yükseğe çıkaracağız. ”

-“Yurtdışı müteahhitlik hizmetlerine yönelik kullandırılan döviz kredilerinde firmaların yurtiçinden alacakları kredilerde sıfır faiz uygulaması getiriyoruz.”

-“KOBİ’lere 3 yıl vadeli 50 bin lira kredi sağlanacak. İlk 12 ayı geri ödemesiz faizsiz para verilecek. KOSGEB’e üye olan 15 bin KOBİ’yi kapsıyor.”

-“Geçtiğimiz günlerde imzaladığım genelgeye göre kamu bankaları aralarında para toplarken yarış yapmayacaklar. Kamu bankalarının mevduat alımında yüzde 7,5 faiz sınırı getiriyoruz. Daha düşük faizle kaynağa eriştiği için bankalar kredilerde de maliyetlerini azaltacak.”

-“Piyasalarda yaşanan dalgalanmalar üzerine önlemler aldık. ”

-“Devlet mecbur kalmadıkça döviz üzerinden sözleşme yapmayacak. Yapılmış bütün sözleşmelerde mümkün olanlar TL’ye dönüşecek. Bu şekilde uygulamalar başladı.”

-“Bazı kamu kuruluşları dövizleri de TL’ye dönüştürdü. Bu şekilde kısa vadede 10 milyar dolar civarında bir kaynak yerli paraya geçmiş oldu. Piyasanın diğer ihtiyaçları olan döviz imkanına takviye yapılmış oldu. Önce milletten bir şey isterken kendimiz ne yapıyoruz ona bakmamız lazım.”

-“Kamu olarak 2017’de muazzam bir tasarruf yılı olacak. Çok ciddi tasarruflar yapacağız. Önceliği olmayan harcamalar, gereksiz masraflar yapılmayacak. ”

-“2017’de ilave bir vergi artışı gibi bir durum yok.”

-“Güvenlik ve yargıda daha önce planlanan 60 bin personel alımı yapılacak, ilave alım yapılmayacak.”