logo

reklam

Düzelmesi için ölmekmi lazım?


facebooktwitter
Mehmet Derviş CANBEKLİ
mehmetcanbekli@gmail.com

Ülkemize ve insanlara kazanç sağlayan gülmeyen yüzleri güldürmeye çalışan en önemli projelerden biri olan Toplu Konut Projesi Tuzla Aydınlı’da kanayan yara haline geldi desem azdır.

 

2008 Yılından bu güne çok eziyetler çeken Tuzla Aydınlı TOKİ konut sahipleri halen ızdırap çekmeye devam etse bile anlaşılan yazılan ve çizilenlere kulak asan da yok. Bir çok eksikler Tuzla Belediye Başkanı Dr.Şadi Yazıcı tarafından giderildiyse bile ne yazıkki halen sıkıntılar bitmek bilmiyor.

 
Peki Neden?

 

Tam yedi yıldır düzelmeyen asansörlere bir çözüm bulunamadı. Bulunamazda…Yüklenici firma iflas etmiş, zar zor daireleri eksikleri ile birlikte teslim etmişti. Vatandaş da çaresiz evini teslim alma sevincini yaşarken, eksikleriyle taşınmak durumunda kalmıştı. Yol yok, AVM yok, toplu taşıma araçları yok, okul yok vessaire sıkıntı çok.

 
Hepsi bir yana asansör en ön plandaydı…

 
Çünkü asansörler hepsinden en önemlisiydi. Vatandaş yaşlı ve engellisiyle asansörleri kullanmak durumundaydı, en az 15 katlı olan dairelere merdivenlerle çıkmak mümkün değildi, çok sık tamir edilse de sürekli arıza vermesi vatandaşı canından bezdirmişti.

 

Yüklenici firma taşaron olarak çalıştırdığı asansör firmasının ödemesini yapmamış ve firma ortağı beyinleri parçalayıp gitmişti. Henüz o dönem yeni kurulan Boğaziçi Yönetim A.Ş Site yönetimi olarak görevine devam etmiş vatandaşın taleplerine cevap verememişti. Boğaziçi Yönetim A.Ş hemen hemen her yıl bir müdür değişikliği ile vatandaşa hizmet vermeye devam etmişti. 2 yıl sonra İşler durdukça elamanlar azaldıkça aidatlar üst üste artmaya başlamıştı. İsyan edenler çoğunlukta olsa bile imza toplamaya kendi yönetimini kurmaya kimse cesaret edememişti. En nihayet 3.Etap adalara bölününce bir adanın kendi çabalarıyla yönetimi devraldıkları görüldü. Aslında çok da basitti fakat diğer site sakinleri istedikleri halde bir araya toplanmaya bile cesaretleri yoktu.

 

Bardağı taşıran son damla…

 

Bozuk asansörleri yüklenici firmaya yaptırmak yerine, yönetimin kendi kendine aldığı kararla en düşük daireye 238 lira asansör tamir bakım ücreti ilave etmesi ve ardından aidatlara zam yapması bardağı taşıran son damla oldu. her blokta 54 daire olduğunu düşünürsek yaklaşık 12.852 lira topladıkları görüldü. Yaklaşık 5 ay öncesinden alınan karar ile aradan geçen zaman zarfında halen çalışmalrın devam ettiği söylendi. Halbu ki benim blokta bir çivi bile çakılmayan asansörde yaklaşık 20 dakika nefessiz kaldığım takılan kameralar ile tesbiti mümkün isbatı ise kesindi. Kapıları 20 dakika boyunca vurmam en sonunda işe yaradı.Sesimi duyan bir komşunun yönetime haber vermesiyle kapılar açıldı.Asansör iki blok arasında kalmış ancak düşmemişti. Telefon çekmiyor.Acil zil butonu çalışmıyor.Alarım ötmüyor.Peki neden asansörün çalışmasına izin verildi. Bu izni kim verdi. İzin verilmesiydi yüklenici firma asansör alacağını TOKİ’den tahsil edemeyecekti.Kim imza attı kim ödeme yaptı bu sorunun net cevabını istiyorum. Ayrıca 20 dakikalık gecikme ile randevumu iptal etmek durumunda kaldım.Öğlen mesai dışı olmasına rahmen hemen bir kat altta oturan ve o an evde yemek paydosyunda olan Site müdürü gelen ses üzerine neden çıkmadı. Neden olay sonrası bir zabıt tutulmadı. Asansöre kilit vurulmadı ya bir ölüm vakası olsaydı ne olacaktı?
Adalete bunun hesabını er geç verecekler başka yolu yok.

Share
855 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+3 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Uyan Ey İnsan

  24 Ekim 2016 KÖŞE YAZARLARI

  Ömür Bir Nefes Neden beni getirip, teneşirde soydunuz ? Arkasından yıkayıp, bir tabuta koydunuz ? Neden toplandı bugün, burada bunca kişi ? Bir yanlışlık olmalı, anlamadım bu işi !.. Niçin bağlandı çenem?.. Bu kefen neyin nesi ? Söyleyin!. Gerçek midir, duyduğum salâ sesi ? Ne işim var ki benim, bu musalla taşında ? Oysa olmam gerekir, işlerimin başında... Yoksa bu yaptığınız; bir oyun , bir şaka mı ? Tadında kalsın artık, bırakın şu yakamı. Ya sen, hoca efendi!. Oyuna dahil misin ? Ben nasıl ölürüm ki; bu kadar cahil misin ? Yoksa ...
 • Allahın Rahmetine Sığınmak

  23 Ekim 2016 KÖŞE YAZARLARI

  Yüce ALLAH’a giden yol iman ve ümitle başlar.. Yüce ALLAH’a giden yol iman ve ümitle başlar..Mü’min şüphesiz Yüce ALLAH’a inanan ve güvenen kimsedir.. Mü’min,Mevlasına imanla,ümitle ve amel ile yaklaşır.. Amel olmadan kimse imanın hakikatini anlayamaz,ve onun ilahi tadını tadamaz.. Dinimizde Yüce Rabbimiz Rahmetine güvenmek farzdır..O’nun c.c.,Rahmetinden ümit kesmek haramdır.. İnsan günahlarını ,kusurlarını bakarak ,”benden artık hayır gelmez,ben kesin adam olamam,benim yerim cehennemdir” demek yanlıştır.. Bize düşen ,daima ümitle ya...
 • Manevi Nesebi Sahih Olmayan ‘ŞEYHLERİN’ Özellikleri

  21 Ekim 2016 KÖŞE YAZARLARI

  Manen görevlendirilmemiş (nâ ehil) şeyhlerin özellikleri nelerdir? Manen görevlendirilmemiş (nâ ehil) şeyhlerin özellikleri nelerdir? İsmail Hakkı Bursevî hazretleri Rûhu’l Beyan Tefsiri’nde bu konuda şunları nakleder: Tasavvuf yoluna giren kişinin mürşid-i kâmile olan ihtiyacı; denizde boğulmakta olan kişinin, kendisini boğulmaktan kurtarması için iyi bir yüzücüye olan ihtiyacı gibidir. Yüzücü, diğerlerini kurtarmak için onların elinden tutar. Yüzücü olduğunu söyleyen kişi, eğer tam iyi yüzme bilmiyorsa, kendisiyle beraber elini tutanları...
 • Işıkları Söndürülmüş Masum Çocuklar!

  21 Ekim 2016 KÖŞE YAZARLARI, MANŞET

    Karanlığın içerisinde yüzdürülen çocuklar… Işıkları söndürülmüş çocuklar… Kendi ailesi içerisinde tacize ve tecavüze uğramış, uğratılmış tertemiz günahsız çocuklar… Okudukları okullarda, gittikleri kurslarda cinsel istismara uğrayan ve de uğratılan masum çocuklar… Başlarına gelen tüm olaylarda sessizliğe alıştırılıp, kimselere anlatılmasın diye sıkı sıkıya tembihlenen ve de korkutulan o günahsız, melek yüzlü çocuklar… Küçük yaşlarda evlendirilen, gerdek gecelerinde bedenleri parçalanıp...
UA-36507442-2