logo

reklam

Düzelmesi için ölmekmi lazım?


facebooktwitter
Mehmet Derviş CANBEKLİ
mehmetcanbekli@gmail.com

Ülkemize ve insanlara kazanç sağlayan gülmeyen yüzleri güldürmeye çalışan en önemli projelerden biri olan Toplu Konut Projesi Tuzla Aydınlı’da kanayan yara haline geldi desem azdır.

 

2008 Yılından bu güne çok eziyetler çeken Tuzla Aydınlı TOKİ konut sahipleri halen ızdırap çekmeye devam etse bile anlaşılan yazılan ve çizilenlere kulak asan da yok. Bir çok eksikler Tuzla Belediye Başkanı Dr.Şadi Yazıcı tarafından giderildiyse bile ne yazıkki halen sıkıntılar bitmek bilmiyor.

 
Peki Neden?

 

Tam yedi yıldır düzelmeyen asansörlere bir çözüm bulunamadı. Bulunamazda…Yüklenici firma iflas etmiş, zar zor daireleri eksikleri ile birlikte teslim etmişti. Vatandaş da çaresiz evini teslim alma sevincini yaşarken, eksikleriyle taşınmak durumunda kalmıştı. Yol yok, AVM yok, toplu taşıma araçları yok, okul yok vessaire sıkıntı çok.

 
Hepsi bir yana asansör en ön plandaydı…

 
Çünkü asansörler hepsinden en önemlisiydi. Vatandaş yaşlı ve engellisiyle asansörleri kullanmak durumundaydı, en az 15 katlı olan dairelere merdivenlerle çıkmak mümkün değildi, çok sık tamir edilse de sürekli arıza vermesi vatandaşı canından bezdirmişti.

 

Yüklenici firma taşaron olarak çalıştırdığı asansör firmasının ödemesini yapmamış ve firma ortağı beyinleri parçalayıp gitmişti. Henüz o dönem yeni kurulan Boğaziçi Yönetim A.Ş Site yönetimi olarak görevine devam etmiş vatandaşın taleplerine cevap verememişti. Boğaziçi Yönetim A.Ş hemen hemen her yıl bir müdür değişikliği ile vatandaşa hizmet vermeye devam etmişti. 2 yıl sonra İşler durdukça elamanlar azaldıkça aidatlar üst üste artmaya başlamıştı. İsyan edenler çoğunlukta olsa bile imza toplamaya kendi yönetimini kurmaya kimse cesaret edememişti. En nihayet 3.Etap adalara bölününce bir adanın kendi çabalarıyla yönetimi devraldıkları görüldü. Aslında çok da basitti fakat diğer site sakinleri istedikleri halde bir araya toplanmaya bile cesaretleri yoktu.

 

Bardağı taşıran son damla…

 

Bozuk asansörleri yüklenici firmaya yaptırmak yerine, yönetimin kendi kendine aldığı kararla en düşük daireye 238 lira asansör tamir bakım ücreti ilave etmesi ve ardından aidatlara zam yapması bardağı taşıran son damla oldu. her blokta 54 daire olduğunu düşünürsek yaklaşık 12.852 lira topladıkları görüldü. Yaklaşık 5 ay öncesinden alınan karar ile aradan geçen zaman zarfında halen çalışmalrın devam ettiği söylendi. Halbu ki benim blokta bir çivi bile çakılmayan asansörde yaklaşık 20 dakika nefessiz kaldığım takılan kameralar ile tesbiti mümkün isbatı ise kesindi. Kapıları 20 dakika boyunca vurmam en sonunda işe yaradı.Sesimi duyan bir komşunun yönetime haber vermesiyle kapılar açıldı.Asansör iki blok arasında kalmış ancak düşmemişti. Telefon çekmiyor.Acil zil butonu çalışmıyor.Alarım ötmüyor.Peki neden asansörün çalışmasına izin verildi. Bu izni kim verdi. İzin verilmesiydi yüklenici firma asansör alacağını TOKİ’den tahsil edemeyecekti.Kim imza attı kim ödeme yaptı bu sorunun net cevabını istiyorum. Ayrıca 20 dakikalık gecikme ile randevumu iptal etmek durumunda kaldım.Öğlen mesai dışı olmasına rahmen hemen bir kat altta oturan ve o an evde yemek paydosyunda olan Site müdürü gelen ses üzerine neden çıkmadı. Neden olay sonrası bir zabıt tutulmadı. Asansöre kilit vurulmadı ya bir ölüm vakası olsaydı ne olacaktı?
Adalete bunun hesabını er geç verecekler başka yolu yok.

Share
919 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+2 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • TRT Haber’in Akıncı’ya soramadıkları!

  19 Ocak 2017 KÖŞE YAZARLARI, MANŞET, SÜRMANŞET

  KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı’nın TRT Haber’e anlattıkları “çözüm, hemen şimdi” dedirtecek cinstendi. Neredeyse gece gece Rum liderin kapısına dayanıp, “hadi caymadan bitirelim şu işi” diyeceğiz. Soruları içtenlikle yanıtladı Allah var ama sorular nedense “duymak istenen cevaplara” göreydi. Esasa ve tedirginliklere yönelik soru gelmedi. Tabi öyle olunca yanıtlar da “Anadolu” insanının içine su serpecek cinsten oldu. “Türkiye’nin garantörlüğü olmazsa olmaz” dedi. “Rumların haritasını beğenmedim, onay verecek tek Kıbrıslı Türk olmaz” dedi. “Beni...
 • KUŞ ile DERVİŞ

  18 Ocak 2017 KÖŞE YAZARLARI

  " KUŞ ile DERVİŞ Bir gün yaralı bir kuş Hz. Süleyman’a gelerek, kanadını bir dervişin kırdığını söyler.Hz. Süleyman, dervişi hemen huzuruna çağırtır ve ona sorar... "Bu kuş senden şikayetçi, neden kanadını kırdın?" Derviş kendini savunur.. "Sultanım, ben bu kuşu avlamak istedim. Önce kaçmadı, yanına kadar gittim, yine kaçmadı. Ben de bana teslim olacağını düşünerek üzerine atladım. Tam yakalayacağım sırada kaçmaya çalıştı, o esnada kanadı kırıldı." Bunun üzerine, Hz. Süleyman kuşa döner ve der ki... "Bak, bu adam da haklı. Sen...
 • TEVHÎD ve MÂRİFET

  17 Ocak 2017 KÖŞE YAZARLARI

  TEVHÎD ve MÂRİFET Tevhîd, kadîm olanı (başı ve başlangıcı olmayanı), hâdis (sonradan) olandan ayırmak ve bundan (hâdis olandan) O’na (kadîm olana) yönelmektir. Kadîm olan yalnızca Allah Teâlâ olduğu için, tevhîd yalnızca O’nu görmek ve O’nu duymaktır. O’nunla birlikte hâdis olan şeyleri ve hatta kendi varlığını da görüp hisseden bir kimse, farklı mahiyetteki iki şeyi görüp duyduğu için tevhîd’ten uzaklaşmış ve ikiliği kabul etmiş olur. Kadîm ile hâdisin mahiyetleri birbirinden farklı oldukları için, hâdisin özellik ve sıfatları olan şekillilik...
 • Türkiye Cumhuriyeti Ülkesi ve “Başkanlık Sistemi”

  17 Ocak 2017 KÖŞE YAZARLARI, MANŞET

  Başkanlık sistemi yeryüzünde modern olup demokratik siyasetin zeminini en iyi şekilde kabul edendir. Siyasi düzlemde “Başkanlık Sistemi’ne” bakıldığı zaman Türkiye Cumhuriyeti milletinin egemenliğine yaslanan demokratik bir yönetim şeklidir. Bundan dolayı başkanlık sistemi, parlamenter sistem ve yarı olan başkanlıkla beraber modern demokratik bir yönetim sistemini ortaya koymaktadır.   Başkanlık sistemi diğer sistemlerin hepsinden apayrı ve doğru olan bir yönetim sistemidir. Başkanlık sistemi, yarı başkanlık ve parlamenter sistemlerden ço...
UA-36507442-2