logo

reklam

Düzelmesi için ölmekmi lazım?


facebooktwitter
Mehmet Derviş CANBEKLİ
mehmetcanbekli@gmail.com

Ülkemize ve insanlara kazanç sağlayan gülmeyen yüzleri güldürmeye çalışan en önemli projelerden biri olan Toplu Konut Projesi Tuzla Aydınlı’da kanayan yara haline geldi desem azdır.

 

2008 Yılından bu güne çok eziyetler çeken Tuzla Aydınlı TOKİ konut sahipleri halen ızdırap çekmeye devam etse bile anlaşılan yazılan ve çizilenlere kulak asan da yok. Bir çok eksikler Tuzla Belediye Başkanı Dr.Şadi Yazıcı tarafından giderildiyse bile ne yazıkki halen sıkıntılar bitmek bilmiyor.

 
Peki Neden?

 

Tam yedi yıldır düzelmeyen asansörlere bir çözüm bulunamadı. Bulunamazda…Yüklenici firma iflas etmiş, zar zor daireleri eksikleri ile birlikte teslim etmişti. Vatandaş da çaresiz evini teslim alma sevincini yaşarken, eksikleriyle taşınmak durumunda kalmıştı. Yol yok, AVM yok, toplu taşıma araçları yok, okul yok vessaire sıkıntı çok.

 
Hepsi bir yana asansör en ön plandaydı…

 
Çünkü asansörler hepsinden en önemlisiydi. Vatandaş yaşlı ve engellisiyle asansörleri kullanmak durumundaydı, en az 15 katlı olan dairelere merdivenlerle çıkmak mümkün değildi, çok sık tamir edilse de sürekli arıza vermesi vatandaşı canından bezdirmişti.

 

Yüklenici firma taşaron olarak çalıştırdığı asansör firmasının ödemesini yapmamış ve firma ortağı beyinleri parçalayıp gitmişti. Henüz o dönem yeni kurulan Boğaziçi Yönetim A.Ş Site yönetimi olarak görevine devam etmiş vatandaşın taleplerine cevap verememişti. Boğaziçi Yönetim A.Ş hemen hemen her yıl bir müdür değişikliği ile vatandaşa hizmet vermeye devam etmişti. 2 yıl sonra İşler durdukça elamanlar azaldıkça aidatlar üst üste artmaya başlamıştı. İsyan edenler çoğunlukta olsa bile imza toplamaya kendi yönetimini kurmaya kimse cesaret edememişti. En nihayet 3.Etap adalara bölününce bir adanın kendi çabalarıyla yönetimi devraldıkları görüldü. Aslında çok da basitti fakat diğer site sakinleri istedikleri halde bir araya toplanmaya bile cesaretleri yoktu.

 

Bardağı taşıran son damla…

 

Bozuk asansörleri yüklenici firmaya yaptırmak yerine, yönetimin kendi kendine aldığı kararla en düşük daireye 238 lira asansör tamir bakım ücreti ilave etmesi ve ardından aidatlara zam yapması bardağı taşıran son damla oldu. her blokta 54 daire olduğunu düşünürsek yaklaşık 12.852 lira topladıkları görüldü. Yaklaşık 5 ay öncesinden alınan karar ile aradan geçen zaman zarfında halen çalışmalrın devam ettiği söylendi. Halbu ki benim blokta bir çivi bile çakılmayan asansörde yaklaşık 20 dakika nefessiz kaldığım takılan kameralar ile tesbiti mümkün isbatı ise kesindi. Kapıları 20 dakika boyunca vurmam en sonunda işe yaradı.Sesimi duyan bir komşunun yönetime haber vermesiyle kapılar açıldı.Asansör iki blok arasında kalmış ancak düşmemişti. Telefon çekmiyor.Acil zil butonu çalışmıyor.Alarım ötmüyor.Peki neden asansörün çalışmasına izin verildi. Bu izni kim verdi. İzin verilmesiydi yüklenici firma asansör alacağını TOKİ’den tahsil edemeyecekti.Kim imza attı kim ödeme yaptı bu sorunun net cevabını istiyorum. Ayrıca 20 dakikalık gecikme ile randevumu iptal etmek durumunda kaldım.Öğlen mesai dışı olmasına rahmen hemen bir kat altta oturan ve o an evde yemek paydosyunda olan Site müdürü gelen ses üzerine neden çıkmadı. Neden olay sonrası bir zabıt tutulmadı. Asansöre kilit vurulmadı ya bir ölüm vakası olsaydı ne olacaktı?
Adalete bunun hesabını er geç verecekler başka yolu yok.

Share
973 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+4 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Kötü arkadaşlardan ayrıl!

  17 Mayıs 2017 KÖŞE YAZARLARI

  Kötü arkadaşlardan ayrıl! Şırnak civarında yetişen Velilerden Şeyh İbrahim Hakkı hazretleri “rahmetullahi aleyh“, bir gün fena arkadaşlara aldanan sevdiği bir genci görüp, şefkatli bir sesle; - Görüyorum ki, “Allah adamları” ile görüşmekten sıkılıyor, zenginlerle, dünyaya düşkün olanlarla bulunmak istiyorsun, buyurdu. Delikanlı mahcup bir eda ile önüne bakıyordu. Devam etti: - Aman oğlum! O kötü arkadaşlarla düşüp kalkmak, insanı sonsuz felakete götürür. Onların yağlı, tatlı yemekleri, zehir gibi gönlü öldür...
 • ÜNLÜLERİN KUAFÖR’Ü TAYFUN BAKIRHAN MAGAZİN GÜNDEMİ PROGRAMINA KONUK OLDU !

  16 Mayıs 2017 HABER ÖZEL, KÖŞE YAZARLARI, SÜRMANŞET

  Ünlülerin kuaför'ü Tayfun Bakırhan ,hafta içi hergün yayınlanan magazin gündemi programında Kadir Balık'ın konuğu oldu. Programda çalışmalarıyla ilgili konuşan Bakırhan ,herşeyin gayet iyi olduğunu ve  devam ettiğini söyledi. Yakında  kendi sponsorluğunda  önemli bir projeyle hem medyada hemde  hayranlarının karşısında olacağınıda ifade etti.  ...
 • ETNOSPOR ETKİNLİKLERİ

  16 Mayıs 2017 KÖŞE YAZARLARI

  ETNOSPOR ETKİNLİKLERİ İstanbul Yeni Kapı'da 11-14 Mayıs günleri, ETNOSPOR KÜLTÜR FESTİVALİ etkinlikleri düzenlenmiştir. Bu festivalin yapılmasını amaçlayan, kurum; hedeflerini şöyle açıklamaktadır, Dünya Etnospor Konfederasyonu, geleneksel sporların günümüzde yaşatılması ve uzmanlaşması için her türlü spor faaliyetini destekler. Geleneksel sporları var eden kültürel mirası, toplumun zenginliği olarak görür ve bu mirası korumayı görev bilir. Dünya Etnospor Konfederasyonu, çocukların eğitiminde önemli bir yere sahip olması hasebiyle sportif o...
 • Kemiğe yazılan yazı

  15 Mayıs 2017 KÖŞE YAZARLARI

  Kemiğe yazılan yazı Sa’d bin Ebi Vakkas, Kûfe vilayetine, Vali olup, ev yapmak arzu etti kendine. Arsa bulup, istedi onu satın almayı, Lakin bir mecusiye aitti yarı payı. Çağırıp buyurdu ki: (Bu hisseni bana sat!) Cevaben; (Satmam) dedi mecusi ona fakat. Para verdi ise de değerinden pek fazla, Yanaşmadı mecusi satmaya yine asla. Dediler ki: (Efendim bir mecusi kimseye, Ne lüzum var bu kadar fazla ısrar etmeye. Siz bugün valisiniz, o, mecusi bir kişi, Parasını vererek, bitirin hemen işi.) Mecusi bunu duyup, evine gitti h...
UA-36507442-2