logo

Düzelmesi için ölmekmi lazım?


facebooktwitter
Mehmet Derviş CANBEKLİ
mehmetcanbekli@gmail.com

Ülkemize ve insanlara kazanç sağlayan gülmeyen yüzleri güldürmeye çalışan en önemli projelerden biri olan Toplu Konut Projesi Tuzla Aydınlı’da kanayan yara haline geldi desem azdır.

 

2008 Yılından bu güne çok eziyetler çeken Tuzla Aydınlı TOKİ konut sahipleri halen ızdırap çekmeye devam etse bile anlaşılan yazılan ve çizilenlere kulak asan da yok. Bir çok eksikler Tuzla Belediye Başkanı Dr.Şadi Yazıcı tarafından giderildiyse bile ne yazıkki halen sıkıntılar bitmek bilmiyor.

 
Peki Neden?

 

Tam yedi yıldır düzelmeyen asansörlere bir çözüm bulunamadı. Bulunamazda…Yüklenici firma iflas etmiş, zar zor daireleri eksikleri ile birlikte teslim etmişti. Vatandaş da çaresiz evini teslim alma sevincini yaşarken, eksikleriyle taşınmak durumunda kalmıştı. Yol yok, AVM yok, toplu taşıma araçları yok, okul yok vessaire sıkıntı çok.

 
Hepsi bir yana asansör en ön plandaydı…

 
Çünkü asansörler hepsinden en önemlisiydi. Vatandaş yaşlı ve engellisiyle asansörleri kullanmak durumundaydı, en az 15 katlı olan dairelere merdivenlerle çıkmak mümkün değildi, çok sık tamir edilse de sürekli arıza vermesi vatandaşı canından bezdirmişti.

 

Yüklenici firma taşaron olarak çalıştırdığı asansör firmasının ödemesini yapmamış ve firma ortağı beyinleri parçalayıp gitmişti. Henüz o dönem yeni kurulan Boğaziçi Yönetim A.Ş Site yönetimi olarak görevine devam etmiş vatandaşın taleplerine cevap verememişti. Boğaziçi Yönetim A.Ş hemen hemen her yıl bir müdür değişikliği ile vatandaşa hizmet vermeye devam etmişti. 2 yıl sonra İşler durdukça elamanlar azaldıkça aidatlar üst üste artmaya başlamıştı. İsyan edenler çoğunlukta olsa bile imza toplamaya kendi yönetimini kurmaya kimse cesaret edememişti. En nihayet 3.Etap adalara bölününce bir adanın kendi çabalarıyla yönetimi devraldıkları görüldü. Aslında çok da basitti fakat diğer site sakinleri istedikleri halde bir araya toplanmaya bile cesaretleri yoktu.

 

Bardağı taşıran son damla…

 

Bozuk asansörleri yüklenici firmaya yaptırmak yerine, yönetimin kendi kendine aldığı kararla en düşük daireye 238 lira asansör tamir bakım ücreti ilave etmesi ve ardından aidatlara zam yapması bardağı taşıran son damla oldu. her blokta 54 daire olduğunu düşünürsek yaklaşık 12.852 lira topladıkları görüldü. Yaklaşık 5 ay öncesinden alınan karar ile aradan geçen zaman zarfında halen çalışmalrın devam ettiği söylendi. Halbu ki benim blokta bir çivi bile çakılmayan asansörde yaklaşık 20 dakika nefessiz kaldığım takılan kameralar ile tesbiti mümkün isbatı ise kesindi. Kapıları 20 dakika boyunca vurmam en sonunda işe yaradı.Sesimi duyan bir komşunun yönetime haber vermesiyle kapılar açıldı.Asansör iki blok arasında kalmış ancak düşmemişti. Telefon çekmiyor.Acil zil butonu çalışmıyor.Alarım ötmüyor.Peki neden asansörün çalışmasına izin verildi. Bu izni kim verdi. İzin verilmesiydi yüklenici firma asansör alacağını TOKİ’den tahsil edemeyecekti.Kim imza attı kim ödeme yaptı bu sorunun net cevabını istiyorum. Ayrıca 20 dakikalık gecikme ile randevumu iptal etmek durumunda kaldım.Öğlen mesai dışı olmasına rahmen hemen bir kat altta oturan ve o an evde yemek paydosyunda olan Site müdürü gelen ses üzerine neden çıkmadı. Neden olay sonrası bir zabıt tutulmadı. Asansöre kilit vurulmadı ya bir ölüm vakası olsaydı ne olacaktı?
Adalete bunun hesabını er geç verecekler başka yolu yok.

Share
1001 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+3 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • İNSANLIK ÖLMÜŞMÜ?

  21 Temmuz 2017 KÖŞE YAZARLARI

  İnsan, İslâm için kâinatta en değerli varlıktır. Düşünen her insanı hayrete bırakmaya yeterli, kudret kalemiyle yazılmış bir varlıktır insan. Kâinata sığmayan ilahi terennümü, iman ve aşkında yaşatabilecek bir gönle sahip varlıktır insan. Bir taraftan ruhunda kaynayan aşkla Yüce Yaratıcının emirlerine karşı sorumlu, diğer taraftan akıl ve irade gücünü kullanmada hürdür insan. İnsan, akıl ve irade sahibi bir varlık olmasından dolayı, potansiyel değerleri itibariyle meleklerden üstündür. İnsanın bilme yeteneğidir, eşyayı isimlendirme gücüdür, me...
 • Kötü Yöneticiler ve Zalimlikleri

  20 Temmuz 2017 KÖŞE YAZARLARI, MANŞET

  Japon atasözünde şöyle güzel bir söz vardır; “Bin asker toplamak kolay olsa da onlara bir general bulmak çok zordur” der. Bir şirketin binlerce çalışanları olsa dahi iyi bir müdürün, iyi bir liderin, iyi bir üstün yoksa hem artan rekabet ortamlarında, hem çalışma durumlarında her daim başarısızlıklara ve adaletsizliklere imza atar dururlar.  Öyle ki her daim çalışan insanların hakları üstleri tarafından yenilmiş olup, üstleri tarafından her daim tehditler görecek ve çeşitli tehditlere maruz kalacaklardır. Her daim köleleştirme sistem...
 • Dürüstlük Pahalı Bir Mülktür, Ucuz İnsanlarda Bulunmaz.

  19 Temmuz 2017 KÖŞE YAZARLARI

  ´Dürüst olmak´´ doğruluğu benimsemek ve doğru olmak demektir.Dürüstlük, özde, sözde, yaşayışta doğru ve tutarlı olmayı gerektirir.Özde, sözde ve yaşamda dürüstlük insanın içinin ve dışının bir olmasıdır. Kişi, düşündüğü ve inandığı neyse, onu söylemeli, onu yapmalıdır.Bazı idealler o kadar değerlidir ki! o yolda mağlup olmak ta yenilmek te inanın bir zafer sayılır. Bana göre dürüst olmak bence insanın özünün, sözünün bir olma durumu, olduğu gibi görünmek farklı görünme ve farklı göstermeye çalışmamak yani sadece karşınızdakiler için değil kendi...
 • SÖZ NAMUSTUR!..

  19 Temmuz 2017 KÖŞE YAZARLARI

  Yerine getirmek niyetiyle söz vermek sevaptır. Verilen sözde durmak müstehaptır. Sözünde durmamak tenzihen mekruh olur. Kendisine söz verilen kimse, (Sen bana söz verdiğin için bu benim hakkımdır) demeye hakkı yoktur. Hadis-i şerifte buyuruldu ki: (Bir kimse, yapmak niyeti ile verdiği sözü tutamazsa günah olmaz.) Yapmayacağı halde, yalan olarak söz vermek haramdır. Bu şekilde sözünde durmamak da günah olur. Yapmamak niyetiyle söz verdiği halde, sonradan, verdiği sözde durursa, yalancılık günahı affolmuş olur. Hadis-i şerifte, (Sözünde durm...
UA-36507442-2