logo

reklam

Düzelmesi için ölmekmi lazım?


facebooktwitter
Mehmet Derviş CANBEKLİ
mehmetcanbekli@gmail.com

Ülkemize ve insanlara kazanç sağlayan gülmeyen yüzleri güldürmeye çalışan en önemli projelerden biri olan Toplu Konut Projesi Tuzla Aydınlı’da kanayan yara haline geldi desem azdır.

 

2008 Yılından bu güne çok eziyetler çeken Tuzla Aydınlı TOKİ konut sahipleri halen ızdırap çekmeye devam etse bile anlaşılan yazılan ve çizilenlere kulak asan da yok. Bir çok eksikler Tuzla Belediye Başkanı Dr.Şadi Yazıcı tarafından giderildiyse bile ne yazıkki halen sıkıntılar bitmek bilmiyor.

 
Peki Neden?

 

Tam yedi yıldır düzelmeyen asansörlere bir çözüm bulunamadı. Bulunamazda…Yüklenici firma iflas etmiş, zar zor daireleri eksikleri ile birlikte teslim etmişti. Vatandaş da çaresiz evini teslim alma sevincini yaşarken, eksikleriyle taşınmak durumunda kalmıştı. Yol yok, AVM yok, toplu taşıma araçları yok, okul yok vessaire sıkıntı çok.

 
Hepsi bir yana asansör en ön plandaydı…

 
Çünkü asansörler hepsinden en önemlisiydi. Vatandaş yaşlı ve engellisiyle asansörleri kullanmak durumundaydı, en az 15 katlı olan dairelere merdivenlerle çıkmak mümkün değildi, çok sık tamir edilse de sürekli arıza vermesi vatandaşı canından bezdirmişti.

 

Yüklenici firma taşaron olarak çalıştırdığı asansör firmasının ödemesini yapmamış ve firma ortağı beyinleri parçalayıp gitmişti. Henüz o dönem yeni kurulan Boğaziçi Yönetim A.Ş Site yönetimi olarak görevine devam etmiş vatandaşın taleplerine cevap verememişti. Boğaziçi Yönetim A.Ş hemen hemen her yıl bir müdür değişikliği ile vatandaşa hizmet vermeye devam etmişti. 2 yıl sonra İşler durdukça elamanlar azaldıkça aidatlar üst üste artmaya başlamıştı. İsyan edenler çoğunlukta olsa bile imza toplamaya kendi yönetimini kurmaya kimse cesaret edememişti. En nihayet 3.Etap adalara bölününce bir adanın kendi çabalarıyla yönetimi devraldıkları görüldü. Aslında çok da basitti fakat diğer site sakinleri istedikleri halde bir araya toplanmaya bile cesaretleri yoktu.

 

Bardağı taşıran son damla…

 

Bozuk asansörleri yüklenici firmaya yaptırmak yerine, yönetimin kendi kendine aldığı kararla en düşük daireye 238 lira asansör tamir bakım ücreti ilave etmesi ve ardından aidatlara zam yapması bardağı taşıran son damla oldu. her blokta 54 daire olduğunu düşünürsek yaklaşık 12.852 lira topladıkları görüldü. Yaklaşık 5 ay öncesinden alınan karar ile aradan geçen zaman zarfında halen çalışmalrın devam ettiği söylendi. Halbu ki benim blokta bir çivi bile çakılmayan asansörde yaklaşık 20 dakika nefessiz kaldığım takılan kameralar ile tesbiti mümkün isbatı ise kesindi. Kapıları 20 dakika boyunca vurmam en sonunda işe yaradı.Sesimi duyan bir komşunun yönetime haber vermesiyle kapılar açıldı.Asansör iki blok arasında kalmış ancak düşmemişti. Telefon çekmiyor.Acil zil butonu çalışmıyor.Alarım ötmüyor.Peki neden asansörün çalışmasına izin verildi. Bu izni kim verdi. İzin verilmesiydi yüklenici firma asansör alacağını TOKİ’den tahsil edemeyecekti.Kim imza attı kim ödeme yaptı bu sorunun net cevabını istiyorum. Ayrıca 20 dakikalık gecikme ile randevumu iptal etmek durumunda kaldım.Öğlen mesai dışı olmasına rahmen hemen bir kat altta oturan ve o an evde yemek paydosyunda olan Site müdürü gelen ses üzerine neden çıkmadı. Neden olay sonrası bir zabıt tutulmadı. Asansöre kilit vurulmadı ya bir ölüm vakası olsaydı ne olacaktı?
Adalete bunun hesabını er geç verecekler başka yolu yok.

Share
955 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+1 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • ÇANAKKALE RUHU CANLI TUTULMALI

  28 Mart 2017 KÖŞE YAZARLARI

  Papatya Yayınlarından Mustafa Turan’ın "Destanlaşan Çanakkale"  kitabında anlatılanlara göre, yıllar önce eğitim sistemimizi incelemek üzere Japonya’dan bir heyet Türkiye’ye gelir. İnceleme tamamlandıktan sonra MEB yetkilileri, Japon heyetinden hiç beklemedikleri bir tepki almıştır. Konuk heyetin, dönemin Başbakanı rahmetli Turgut Özal’ın huzurunda dile getirdikleri acı gerçek şöyledir: “Türk eğitim sisteminde milli ruh yok...” Sonra şöyle devam etmişler: “Biz, eğitime şok testler uygulayarak başlarız. Önce çocukları uçak kadar hızlı gid...
 • Anastasiadis: “Kıbrıslı Hellenizm”

  27 Mart 2017 KÖŞE YAZARLARI, MANŞET

  Anastasiadis, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ile 23 Mart günü yaptığı görüşmeden sonra bir açıklama yaptı. Bu açıklamanın satır aralarında kullandığı kelimeler ibretlik. Bizim içimizde kendilerini “Türkçe konuşan Kıbrıslı” diye tanıtanlara hayal içinde olduklarının dersini veriyor Anastasiadis.  Görüşmeden sonra gazetecilerin sorularını yanıtlayan Anastasiadis, Guterres ile Eide arasında farklı bir yaklaşım saptayıp saptamadığı sorusu üzerine yaptığı açıklama içinde yer alan bir paragraf aynı aşağıdaki gibi, kelimesi kelimesine: “Farklı ...
 • Kul Aşk’ı mı Allah Aşk’ı mı?

  24 Mart 2017 KÖŞE YAZARLARI, MANŞET

    İnsanlık kendisini kul Aşk’ıyla mı avutup durur yoksa Cenabı Allah’ın o eşsiz güzelliklerle dolu olan Aşk’ıyla mı mutlu etmek ister?   Aşk denilen duygu, insanoğlunun ayaklarını yerden kesermiş, yüreğinde ve de bütün yaşamında şiddetli heyecanların yaşanmasına vesile olan duyguları yaşatıyormuş. Böyle bir durumda insanoğlunun sabahın ilk ışıklarıyla kendi yatağından kalktığı anda aklına ilk gelen, aşık olduğu kişinin gelmesi oluyormuş. Gece yatağına girerken yatmadan önce sürekli olarak onu hayal eder, onu düşünür, girdiği her ortam...
 • Rufeyde radıyallahu anhâ.

  24 Mart 2017 KÖŞE YAZARLARI

  Kırık gönüllerimize şifa olsun Rufeyde---------Otobüse biniyorum, iş çıkışı herkes yorgun. Kulaklıklar takılıyor, birbirine dolanmış olanlar aceleyle çözülüyor. Bekleriz... Gazeteler ezberlenmiş bir hareketle açılıp, gözlükler el yordamıyla düzeltiliyor. Tesbih tanelerinin akıp gittiği parmaklar ile akıllı telefonlarda kayıp giden parmakların yarıştığı sıralarda, bir amca spor sayfasına geçiyor bile. Yoğun trafik ve kalabalık... İster istemez o havasızlıktan kendinizi soyutlayıp bir yerlere nefes almaya çıkıyorsunuz. Tam o sırada bir şey çalını...
UA-36507442-2