logo

reklam

Duyuru


facebook
Aslı Yiğit
yigit.asli78@gmail.com
FUSSİLET Suresi 33. ayet;
(İnsanları) Allah’a çağıran, doğru ve adil olanı yapan ve “Şüphesiz ben Allah’a teslim olanlardanım!” diyenden daha güzel sözlü kim vardır?
Sözlerime başlarken bu güzel ayet ile başlamak istedim insAllah.
Değerli okuyucular ,araştırma yapanlar, inceleyerek hakkı arayanlar.
İnsan hakkı arar iken kendisini bilmediği yanlış bir yolda bulabilir.
Hemde yüce Allah’ın hiç istemediği bir yolda .
Bu söylediklerimi tecrübelerime dayanarak yaziyorum .
Çünkü ,bir zamanlar bende bazı konularda araştırmalar içerisinde iken ,cemaat tuzaklarına yakalanmıştım yüce Rabbimiz af etsin.
Şunu açıkça belirtmeliyim ki , bana en çok pişmanlık hisetiren şey ,o cemaatlerin görüşlerini, kur’an-ı kerim ile asla bağdaşmayan kitaplarını insanlara referans olarak tanınmaktı. Ta ki Kur’anı kendim referans kabûl edene kadar.
Kur’an insanı en doğruya ulaştırıyor ,isra süresi 9cu âyetinde ki mucizeye her teslim olan şahit ve tanık olur.
Kur’anı referans gösterip ,yine kendisine çağıranlardan kendinizi ve ailenizi koruyun ,Çocuklarınızı bilinçlendirin.
Maalesef bu tip insanlar Allahın ismini kullanarak dini istismar ederek ,insanları Allah’a ortak koşma günahına sürüklüyorlar.
Çocukluğumuzda bize bu tür günahların varlığından hiç bahsetmedikleri için ,maalesef bu tuzaklara cok kolay düşülebilir.
Helede kuran bilginiz hiç yoksa ,Allah esirgesin bu kaçınılmaz oluyor.
yüce Rabbimiz ,ayetlerinde bu tuzakları biz kullarına merhameti lütfu gereği detaylica bahsetmiştir ,bize bildirmiştir .
Bu konu ile ilgili ayetlerden birkaç örnek sunayım inşAllah ;
FATIR-5 ayeti ;
Ey insanlar, Allah’ın vaadi haktır! O halde iğreti dünya hayatı sizi sakın aldatmasın! O yaman aldatıcı, o çok gururlu, sizi sakın Allah ile aldatmasın.
LOKMAN-33 ayeti
Ey insanlar! Rabbinizden sakının. Ve öyle bir günden korkun ki, ne baba evlât için birşey ödeyebilir, ne de evlât baba için. Allah’ın vaadi haktır; sakın dünya hayatı sizi aldatmasın. O çok aldatıcı olan Şeytan da sizi Allah ile aldatmasın.
Bu âyetler aynı zamanda Zümer süresinde geçen benzeşmeli âyetlerede örnektir ,âyetler çok açık ve net aldatıcıların insanları Allahın ismini kullanarak aldatacağından bahsetmektedir ,bu uyarıları dikkate alan her mümin etrafinda kim varsa uyarmaldır ,kendisini ve çevresini sakındırmalıdır.
Bu çok önemli toplumsal bir konudur ,bu konu ile ilgili ciddi çalışmalar yapılmalıdır ,bir çok insan din istismarcilari yüzünden sömürülüyor ,din adamları halka büyük zararlar veriyor hemde hiç tahmin edemeyeceğiniz kadar büyük zararlar .
Kendimizi ve daha yeni hayata atılacak evlatlarımızı onlardan koruyalım inşAllah .
Bununla ilgili lokman süresinde bir babanın evladına güzel ögütlerinden örnek sunayım insAllah;
Hani Lokman oğluna -öğüt vererek- demişti ki; “Ey oğlum, Allah’a şirk koşma. Şüphesiz şirk, gerçekten büyük bir zulümdür.” (Lokman Suresi, 13)
Peki o halde bunca kaynak var iken ve din var iken nasıl doğruyu bulacağız ? hakkı arayanlar diye söze başlamıştım yazının başında ,aslında her insanın doğduğu günden itibaren yaşadığı bir dini vardir ,din kelimesinin manasi zaten yaşam tarzı demektir .
kuran meali çeviri yapanlar hakkın sınırını aşıp ,çevirileri maalesef türkçe anladığımız dilde çevirmeyip ,eklemeler yaparak çarpıtmalar yapmışlardır .
Bunu herzaman dile getirmeyi kendime bir borç biliyorum, kuran meali okuyanlar derin araştırma yapanlar mutlaka yapılan ihanetleri anlayıp işin aslına ,Kur’anın iniş manasına kavuşacaklar ,sonrada yaşadığı tüm o süreçleri bir mucize olarak yaratıldığını farkına varacaktır .
Çünkü yüce Rabbimiz bütün bu hakkın sınırını aşan cemaatlere Allahın ismini kullanarak aldatanlara ,kendi egosunu illah edinerek insanları sömüren ,onları kullananlara izin vermiştir ,onlar kiyamete kadar görevliler .
Aklını kullanamayan ,zan ve tahminlere göre her gelen bilgiyi Allah katından kabul edenler ,hocalarının eleştrilmesini haddi aşmak sayanlar ,ortak koşma günahı içindedir .
Kuranda sınırlayıcı bir inanç sistemi yoktur ,aklı alabildiğine kullanmak ,derinlemesine incelemek ,kesin ve kati deliller ile Allah’a inanmak mecburidir .
Yüce Rabbimiz bir ayetinde kullarına kendisine kesin deliller ile iman etmelerini şöyle bildirmiştir ;
Böylece İbrahim’e, -kesin bilgiyle inananlardan olması için göklerin ve yerin melekûtunu gösteriyorduk. (En’am Suresi, 75)
ENFAL Suresi 42. ayet
helâk olan açık bir delille helâk olsun, sağ kalan da açık bir delille hayatta kalsın. Muhakkak ki Allah herşeyi işitir, herşeyi bilir.
Ayetlerden de anlaşıldığı gibi ,mutlaka delil ve kanıt olan şeylere şahitlik etmeliyiz ,zaten Kur’anı Kerim’in baştan sona kadar şahitlik üzerine davet ettiğini göreceksiniz ,türkçe şehit kelimesinin manasıda şahitlik etmek demektir ,Hak bilgiye şahitlik edenler ,atalarından öğrendikleri dini terk etmek mecburiyetindeler .
Kur’anda atalar dini ile ilgili âyetlerde yüce Allah şöyle buyurur;
Onlara: “Allah’ın indirdiğine ve elçiye gelin” denildiğinde, “Atalarımızı üzerinde bulduğumuz şey bize yeter” derler. (Peki,) Ya ataları bir şey bilmiyor ve hidayete ermiyor idilerse? (Maide Suresi, 104)
Yazıma bu son âyet ile son verirken ,herzaman söylüyorum ve buna cok içten inanıyorum ,hakkı arayan yaşamında dürüst olan ,yalansız riyasız yaşayan,
Allah’ın rızasını arayan,onun sevgisini hiç bir dünyalığa değişmeyen,darda kalanların hemen yanında olan ,merhametli vicdanli insanlar herzaman gerçeğe kavusacaklar .
Yüce Rabbimizin merhameti şefkati dünya ve ahirete onların üzerine olacaktır.
selam ve eselikler dilerim inşAllah .

Share
2056 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+4 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • TERÖR SİVİLLERİ VURMAKTADIR

  28 Mart 2017 KÖŞE YAZARLARI

  TERÖR     SİVİLLERİ   VURMAKTADIR Dünya üzerinde, terör olayları alabildiğine, devam etmektedir. Dünyayı yöneten güçler; sözde, kınamalar, yapsalar da; terörün devam etmesinden, mutlu gibi gözükmektedirler. Şu an Güney sınırımızdaki, tüm olaylar bunun en güzel delilidir. O coğrafyaya, kilometrelerce uzakta olan tüm güçler; sahne alabilmek için; bir birleri ile yarışmaktadırlar. Sonuçta; tüm Dünyaya silah satan ve o, satıştan yüklü bir miktarda para kazanan devletler; Dünyayı yönetmeye talip olan, devletlerdir. Üstelik, o bölgenin yer altı ze...
 • ÇANAKKALE RUHU CANLI TUTULMALI

  28 Mart 2017 KÖŞE YAZARLARI

  Papatya Yayınlarından Mustafa Turan’ın "Destanlaşan Çanakkale"  kitabında anlatılanlara göre, yıllar önce eğitim sistemimizi incelemek üzere Japonya’dan bir heyet Türkiye’ye gelir. İnceleme tamamlandıktan sonra MEB yetkilileri, Japon heyetinden hiç beklemedikleri bir tepki almıştır. Konuk heyetin, dönemin Başbakanı rahmetli Turgut Özal’ın huzurunda dile getirdikleri acı gerçek şöyledir: “Türk eğitim sisteminde milli ruh yok...” Sonra şöyle devam etmişler: “Biz, eğitime şok testler uygulayarak başlarız. Önce çocukları uçak kadar hızlı gid...
 • Anastasiadis: “Kıbrıslı Hellenizm”

  27 Mart 2017 KÖŞE YAZARLARI, MANŞET

  Anastasiadis, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ile 23 Mart günü yaptığı görüşmeden sonra bir açıklama yaptı. Bu açıklamanın satır aralarında kullandığı kelimeler ibretlik. Bizim içimizde kendilerini “Türkçe konuşan Kıbrıslı” diye tanıtanlara hayal içinde olduklarının dersini veriyor Anastasiadis.  Görüşmeden sonra gazetecilerin sorularını yanıtlayan Anastasiadis, Guterres ile Eide arasında farklı bir yaklaşım saptayıp saptamadığı sorusu üzerine yaptığı açıklama içinde yer alan bir paragraf aynı aşağıdaki gibi, kelimesi kelimesine: “Farklı ...
 • Kul Aşk’ı mı Allah Aşk’ı mı?

  24 Mart 2017 KÖŞE YAZARLARI, MANŞET

    İnsanlık kendisini kul Aşk’ıyla mı avutup durur yoksa Cenabı Allah’ın o eşsiz güzelliklerle dolu olan Aşk’ıyla mı mutlu etmek ister?   Aşk denilen duygu, insanoğlunun ayaklarını yerden kesermiş, yüreğinde ve de bütün yaşamında şiddetli heyecanların yaşanmasına vesile olan duyguları yaşatıyormuş. Böyle bir durumda insanoğlunun sabahın ilk ışıklarıyla kendi yatağından kalktığı anda aklına ilk gelen, aşık olduğu kişinin gelmesi oluyormuş. Gece yatağına girerken yatmadan önce sürekli olarak onu hayal eder, onu düşünür, girdiği her ortam...
UA-36507442-2