logo

reklam

Duyuru


facebook
Aslı Yiğit
yigit.asli78@gmail.com
FUSSİLET Suresi 33. ayet;
(İnsanları) Allah’a çağıran, doğru ve adil olanı yapan ve “Şüphesiz ben Allah’a teslim olanlardanım!” diyenden daha güzel sözlü kim vardır?
Sözlerime başlarken bu güzel ayet ile başlamak istedim insAllah.
Değerli okuyucular ,araştırma yapanlar, inceleyerek hakkı arayanlar.
İnsan hakkı arar iken kendisini bilmediği yanlış bir yolda bulabilir.
Hemde yüce Allah’ın hiç istemediği bir yolda .
Bu söylediklerimi tecrübelerime dayanarak yaziyorum .
Çünkü ,bir zamanlar bende bazı konularda araştırmalar içerisinde iken ,cemaat tuzaklarına yakalanmıştım yüce Rabbimiz af etsin.
Şunu açıkça belirtmeliyim ki , bana en çok pişmanlık hisetiren şey ,o cemaatlerin görüşlerini, kur’an-ı kerim ile asla bağdaşmayan kitaplarını insanlara referans olarak tanınmaktı. Ta ki Kur’anı kendim referans kabûl edene kadar.
Kur’an insanı en doğruya ulaştırıyor ,isra süresi 9cu âyetinde ki mucizeye her teslim olan şahit ve tanık olur.
Kur’anı referans gösterip ,yine kendisine çağıranlardan kendinizi ve ailenizi koruyun ,Çocuklarınızı bilinçlendirin.
Maalesef bu tip insanlar Allahın ismini kullanarak dini istismar ederek ,insanları Allah’a ortak koşma günahına sürüklüyorlar.
Çocukluğumuzda bize bu tür günahların varlığından hiç bahsetmedikleri için ,maalesef bu tuzaklara cok kolay düşülebilir.
Helede kuran bilginiz hiç yoksa ,Allah esirgesin bu kaçınılmaz oluyor.
yüce Rabbimiz ,ayetlerinde bu tuzakları biz kullarına merhameti lütfu gereği detaylica bahsetmiştir ,bize bildirmiştir .
Bu konu ile ilgili ayetlerden birkaç örnek sunayım inşAllah ;
FATIR-5 ayeti ;
Ey insanlar, Allah’ın vaadi haktır! O halde iğreti dünya hayatı sizi sakın aldatmasın! O yaman aldatıcı, o çok gururlu, sizi sakın Allah ile aldatmasın.
LOKMAN-33 ayeti
Ey insanlar! Rabbinizden sakının. Ve öyle bir günden korkun ki, ne baba evlât için birşey ödeyebilir, ne de evlât baba için. Allah’ın vaadi haktır; sakın dünya hayatı sizi aldatmasın. O çok aldatıcı olan Şeytan da sizi Allah ile aldatmasın.
Bu âyetler aynı zamanda Zümer süresinde geçen benzeşmeli âyetlerede örnektir ,âyetler çok açık ve net aldatıcıların insanları Allahın ismini kullanarak aldatacağından bahsetmektedir ,bu uyarıları dikkate alan her mümin etrafinda kim varsa uyarmaldır ,kendisini ve çevresini sakındırmalıdır.
Bu çok önemli toplumsal bir konudur ,bu konu ile ilgili ciddi çalışmalar yapılmalıdır ,bir çok insan din istismarcilari yüzünden sömürülüyor ,din adamları halka büyük zararlar veriyor hemde hiç tahmin edemeyeceğiniz kadar büyük zararlar .
Kendimizi ve daha yeni hayata atılacak evlatlarımızı onlardan koruyalım inşAllah .
Bununla ilgili lokman süresinde bir babanın evladına güzel ögütlerinden örnek sunayım insAllah;
Hani Lokman oğluna -öğüt vererek- demişti ki; “Ey oğlum, Allah’a şirk koşma. Şüphesiz şirk, gerçekten büyük bir zulümdür.” (Lokman Suresi, 13)
Peki o halde bunca kaynak var iken ve din var iken nasıl doğruyu bulacağız ? hakkı arayanlar diye söze başlamıştım yazının başında ,aslında her insanın doğduğu günden itibaren yaşadığı bir dini vardir ,din kelimesinin manasi zaten yaşam tarzı demektir .
kuran meali çeviri yapanlar hakkın sınırını aşıp ,çevirileri maalesef türkçe anladığımız dilde çevirmeyip ,eklemeler yaparak çarpıtmalar yapmışlardır .
Bunu herzaman dile getirmeyi kendime bir borç biliyorum, kuran meali okuyanlar derin araştırma yapanlar mutlaka yapılan ihanetleri anlayıp işin aslına ,Kur’anın iniş manasına kavuşacaklar ,sonrada yaşadığı tüm o süreçleri bir mucize olarak yaratıldığını farkına varacaktır .
Çünkü yüce Rabbimiz bütün bu hakkın sınırını aşan cemaatlere Allahın ismini kullanarak aldatanlara ,kendi egosunu illah edinerek insanları sömüren ,onları kullananlara izin vermiştir ,onlar kiyamete kadar görevliler .
Aklını kullanamayan ,zan ve tahminlere göre her gelen bilgiyi Allah katından kabul edenler ,hocalarının eleştrilmesini haddi aşmak sayanlar ,ortak koşma günahı içindedir .
Kuranda sınırlayıcı bir inanç sistemi yoktur ,aklı alabildiğine kullanmak ,derinlemesine incelemek ,kesin ve kati deliller ile Allah’a inanmak mecburidir .
Yüce Rabbimiz bir ayetinde kullarına kendisine kesin deliller ile iman etmelerini şöyle bildirmiştir ;
Böylece İbrahim’e, -kesin bilgiyle inananlardan olması için göklerin ve yerin melekûtunu gösteriyorduk. (En’am Suresi, 75)
ENFAL Suresi 42. ayet
helâk olan açık bir delille helâk olsun, sağ kalan da açık bir delille hayatta kalsın. Muhakkak ki Allah herşeyi işitir, herşeyi bilir.
Ayetlerden de anlaşıldığı gibi ,mutlaka delil ve kanıt olan şeylere şahitlik etmeliyiz ,zaten Kur’anı Kerim’in baştan sona kadar şahitlik üzerine davet ettiğini göreceksiniz ,türkçe şehit kelimesinin manasıda şahitlik etmek demektir ,Hak bilgiye şahitlik edenler ,atalarından öğrendikleri dini terk etmek mecburiyetindeler .
Kur’anda atalar dini ile ilgili âyetlerde yüce Allah şöyle buyurur;
Onlara: “Allah’ın indirdiğine ve elçiye gelin” denildiğinde, “Atalarımızı üzerinde bulduğumuz şey bize yeter” derler. (Peki,) Ya ataları bir şey bilmiyor ve hidayete ermiyor idilerse? (Maide Suresi, 104)
Yazıma bu son âyet ile son verirken ,herzaman söylüyorum ve buna cok içten inanıyorum ,hakkı arayan yaşamında dürüst olan ,yalansız riyasız yaşayan,
Allah’ın rızasını arayan,onun sevgisini hiç bir dünyalığa değişmeyen,darda kalanların hemen yanında olan ,merhametli vicdanli insanlar herzaman gerçeğe kavusacaklar .
Yüce Rabbimizin merhameti şefkati dünya ve ahirete onların üzerine olacaktır.
selam ve eselikler dilerim inşAllah .

Share
2006 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+8 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Seyyid Burhâneddîn

  15 Ocak 2017 KÖŞE YAZARLARI

    Seyyid Burhâneddîn’in kalblere huzur veren vâzları vardı. Bu vâzlarından biri şöyledir: “Allahü teâlâ; “Dünyâ hayâtı ancak metâ-ı gurûr’dur” buyurmaktadır. Bâzı ârifler de: “Dünyâyı üç talakla boşa! Kendine ondan başka birini ara! Çünkü dünyâ kötü bir zevcedir. O kendine gelene kıymet vermez. Ondan Rabbine dön! O sana ezâ etmeden önce ondan korun ve onun hevâsından uzaklaş. İşte bu sûrette Cennet’e girersin.” buyurmaktadır. Hepimiz dünyânın birgün yok olacağını, kendine sarılanları yalnız bırakacağını biliyoruz. Böyle olduğu o kadar ...
 • SİZ ÖYLE OLUN YETER

  14 Ocak 2017 KÖŞE YAZARLARI

  Her şeyin kuralı olduğu gibi, birlikte yaşamanın da vardır. Bunlardan en önemlisi karşılıklı saygıdır. Toplum dün bu saygının yaşaması için yasalarda suç sayılmayan ayıplar belirlemişti. Bunlardan bazıları: “ Büyüklerin karşısında derli toplu otur, ayıp! “ “ Yerli yersiz her şeye gülme, ayıp! ” “ Erkekler sakız çiğnemez, ayıp! ” “ Öksürürken elini ağzına kapa, ayıp! ” “ Büyükler, ayakta dururken oturulmaz, ayıp! “ “ Büyükler konuşurken lafa karışılmaz, ayıp! “ “ Çayı, kahveyi höpürdeterek içilme, ayıp! “ “ Yemek yerken a...
 • ABD’NİN BÜYÜSÜNÜ İSLAM’LA SAVAŞ BOZDU

  14 Ocak 2017 KÖŞE YAZARLARI, MANŞET

  DÜNYAYI YÖNETEMEDİ ŞİMDİ DÜNYADAN İNTİKAM ALIYOR. ABD'NİN BÜYÜSÜNÜ İSLAM’LA SAVAŞ BOZDU.. ABD’nin, uzun yıllar süren, kan ve gözyaşı üzerine devam eden sömürü düzeninin saldırgan hareketleri, ölüm öncesi son çırpınışlara benzemektedir. Çünkü tarihte bir vakadır ki; yıkılmaya yüz tutmuş devletler ve uygulaya geldikleri şiddet ve baskıyı son zamanlarda daha da artırmışlardır. ABD yönetiminin terör örgütlerine destek vermesi hatta onları yönetmesi artık tartışma olmaktan bile çıkmış bir gerçektir. Sovyetler'in çöküşünden hemen sonra küresel...
 • Utbe bin Rebîa

  14 Ocak 2017 KÖŞE YAZARLARI

  Utbe bin Rebîa (Arapça: عتبة بن ربيعة) (ö. 624, Bedir), Kureyş'in ileri gelenlerinden bir pagan. Küçük yaşta babasını kaybetti ve Harb bin Ümeyye tarafından büyütüldü. Mekke'de sözü dinlenen, cömert ve şiire ilgi duyan bir kişilikti. Muhammed, Kur'an'ı tebliğ etmeye başlayınca açıktan karşı çıkanlardan birisiydi. Muhammed'in, atalarını ve putlarını kötülemekten vazgeçmesi için amcası Ebu Talip'le görüşen heyetin içindeydi. Utbe, peygambere karşı çıksa da davasından vazgeçirmek için yumuşak bir şekilde davrandı ve asla ona eziyet etmedi. K...
UA-36507442-2