logo

Duterte bu kez piskoposlara hakaret etti!

Filipinler Devlet Başkanı  Rodrigo Duterte.

Filipinler Devlet Başkanı  Rodrigo Duterte, devlet başkanları ve siyasetçilerle ilgili tuhaf eleştiri ve açıklamaları ile biliniyor.

Filipinler Devlet Başkanı Rodrigo Duterte, yakın zamanda ABD Başkanı Barack Obama’ya yönelik ‘ O…Ç…’ şeklinde çok ağır ifadelerde bulunmuş ve bu yakışıksız ve diplomatik nezaketten uzak ifadelerde bulunmuştu.

Duterte küfür ettiği kişi ve kesimlere bir yenisini daha ekledi. Duterte, bu defa da piskoposlara yönelik nefret içerikli söylemlerde bulundu. Başkanı olduğu Filipinlerde halkın %80’inin Katolik olmasına rağmen ülkesindeki piskoposlarına “ o….ç…” diye hakaretlerde bulundu.

Filipin Başkanı Rodrigo Duterte, uyuşturucu ile mücadelesini eleştiren piskoposlara ve rahiplere yönelik “ Bu rahipler o…ç…dur” ifadesi bugün Asya-Katolik Basın “UCA News” kuruluşunda manşetten yayınlandı.

Aynı küfrü daha önce de ABD Başkanı Obama ve Papa Franziskus’a yönelik de yapmıştı.

Filipinler’de halkın büyük çoğunluğu (%80’i) Katolik’tir.

Filipin Başkanı Rodrigo Duterte, hakareti özellikle de memleketi Davao’nun Başpiskoposu Emeritus Fernando Capalla’ya yönelikti. Başpiskopos Capalla geçtiğimiz hafta bir Alman televizyonuna verdiği demeçte Başkan Duterte’yi uyuşturucuya yönelik mücadelesini eleştirmişti. Başpiskopos röportajında:” Velevki herkes bu yanlışı yapsın. Yanlış her zaman yanlıştır ve kimse yapmasa da doğru her zaman doğru kalacaktır” ifadelerini kullandı.

Edinilen bilgilere göre Başkan Duterte’nin uzun zamandır Katolik Kilisesi ile ilişkisinde sorunlar yaşanmaktadır. Seçim kampanyası döneminde kiliseyi ikiyüzlülüğün tesis edildiği yer olarak tarif etti. Duerte piskoposları, yolsuzluk ve sex skandallarına karışmakla suçlamış ve bunları kamuoyuyla paylaşmakla tehdit etmişti.

Duterte, 8 Mayıs 2016’da halkın büyük çoğunluğunun oyuyla Başkanlık makamına seçildi.Kampanyası süresince üzerinde en fazla durduğu ve kampanyasının anahtar sözcüğü

“ uyuşturucu ile savaş” olmuştur. Seçildiği günden bu yana 3.500’den azla uyuşturucu satıcısı ve tüketicinin polis ve uyuşturucu çeteleri tarafından öldürülmüştür.

MERCEKHABER GAZETESİ.COM ÖZEL HABER

Etiketler:
Share
561 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+7 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2