logo

reklam

Düşünceler Hayatımıza Yön Veriyor


facebook
Aslı Yiğit
yigit.asli78@gmail.com

Ölüm isinlarini ve nükleer bombalari unutun. Psisik güçler, gelecegin silahi olacaktir. insandaki bes duyu ötesindeki güçlerin veya algilarin genel adi olan psisik olma hali ya da dogustan olan psisik insanlar uzun zamandan beri ABD’de, eski SSCB’de ve simdi Rusya’da özel güçlerini askeri alanda kullaniyorlar .Güçlü telkinlerle insan beyni değişebilir ,buna ister inanin ister inanmayin gercektir.

,’Bir adama 40 gün deli dersen deli olur’ atasözünu bilmeyen yoktur sanirim ”

Hipnoz sanıldığının aksine uyku değil belki hedeflenen amaca odaklanmış bir uyanıklık halidir. Buna rağmen birinin çıkıp “Beni kimse uyutamaz” iddiaları oldukça yaygindir ,”yada beni kimse kadindiramaz derler .

Halbuki insani en sevdiklerinin kandirdigini bilse ? yada, bilse bile insan bunu kabul etmek istemiyor ,Bu kabul etmek ile ilgili bir piskoloji ,hani derler ya Aşk gözünü kör etmiş! Aşk tanimini yapan bilim adamlari konuyu incelyenler insanin beyninde bilinc kaybina yol acan bir duygu oldugunu tarif ediyorlar ,

Dopamin beynin zevk alma kimyasalıdır. Kumar, sigara ve uyuşturucu bağımlılığında rol oynadığı gibi, aşkta da hissettiğiniz duygulardan sorumlu olan hormondur. Aşık olduğumuzda dopamin salgılanır, böylece çiftler mutlu ve enerjik olurlar. Biyolog Helen Fisher durumu şöyle ortaya koyuyor: “Başkasının sizin için özel bir anlamı var ve o kişiye odaklanıyorsunuz, çünkü dopamin sistemi aktive olmuş durumda. Partneriniz dışında hiçbir şeyin öneminin olmadığı bir an.” her ne kadar sevdiğin kişi başkaları tarafından beğenilmese de sen onu sevmeye devam edersin. kim ne derse desin hatalarını görmezsin. yalanlarını kulak arkası edersin ,cunku bilim adamlarininda incelemelerine gore bu duygu uyuşturucu bağımlılığında hisedilen duygu gibidir .

Savaş ve Aşktan Örnek verdim özellikle ,Çünkü günümüzde bunlar resmen  facihalara neden olunan konular .sırf bir ulkeyi yoneten adamin beyindeki inanç icin eğer kocaman şehirler yok ediliyor bebekler agaclar ormanlar hayvanlar zarar görüyorsa , düşünceleri ve dünya görüşü güzel sağlıklı insanlara ihtiyacimiz var ,İnsanoğlunun duygu ve düşünceleri ve dünya görüşleri  hayatina yön veriyorsa kim ve hangi fikirlerle yönlendirildigimize dikkat etmeliyiz ,buna titizlik gösterilmelidir .

insan akıllı, düşünen, bilen, irade sahibi, özgür, sorumlu ve inanan bir varlıktır. Bütün bu özelliklerden dolayı insan diğer canlılardan farklı ve Allah’ın yarattığı varlıklar arasında seçkin bir yere sahiptir. Kur’anıkerim’de geçen “Biz, gerçekten insanoğlunu şan ve şeref sahibi kıldık”(İsra suresi, ayet 70) ayeti insanın üstün ve değerli bir varlık olarak yaratıldığını belirtmektedir….

Sözlükte düşünme, anlama ve kavrama anlamına gelen akıl, iyi ile kötü, doğru ile yanlış arasında tercih yapabilme yeteneğidir. Allah’ın insana verdiği en büyük nimetlerden biri olan akıl, insanı diğer canlılardan ayırana en temel özelliktir. Aklın insan açısından önemi nedir?

İnsan, aklı ile iyiyi kötüden, doğruyu yanlıştan, faydayı zarardan ayırt eder. Çevresinde olup bitenleri anlar ve değerlendirir. Olaylar arasında neden –sonuç ilişkisini kurar. Karşılaştığı güçlüklere çözümler üretir, böylece yeni şartlara uyum sağlayarak yaşamını kolaylaştırır. İnanmak için önce bilmek, tanımak gerekir. Dinimizde Allah’a inanmanın bilgi ve düşünceye dayanması istenmiştir. Buna göre Allah’ın varlığına ve birliğine körü körüne değil, araştırarak, düşünerek inanmalıdır. Bu nedenle bilgi, araştırma ve düşünme İslam’da çok önemlidir.

Yazının başında belirttiğim gibi hipnozla kirli telkinler beynimizi kullanmamiza mani olan sebebleri öncelikle kabul etmemiz gerekiyor ,”beynini yıkamışlar ” sozunu bilmeyen yoktur halbuki dusunceler surekli degismelidir  ,toplumun büyük çoğunluğu sabit fikirlidir ,Atalarindan miras kalan inanclarina oldukça bağlıdır.

 

Bu bağ güçlü telkinlerle oluştruldu. Düşünün bebeklikten buyana zihnimize algimiza kodlanan bütün kelimeleri ,bilim adamlari sadece 20 gün sonra Sürekli tekrarlanan bir mesaj alışkanlık yapmaktadır diye uyariyorlar .İnsan vücudu elektrokimyasal bir sistemdir.Bu açıdan düşünceler hayatimizda verdigimiz kararlarin tohumlarıdır, önemli veya önemsiz fark etmez.

Yüce Rabbimiz ibrahim suresi 24 ‘te temiz düşünceye şöyle dikkat çekmiş;

24,2Görmedin mi; hiç düşünmedin mi, Allah nasıl bir örnek verdi? Güzel bir söz, kökü, sabit, dalı-budağı gökte olan, Rabbinin izniyle/ bilgisiyle her an ürün veren güzel bir ağaç gibidir. Ve onlar öğüt alsınlar diye Allah, insanlara böyle örnekler verir.

26-Kötü bir söz’ün durumu da, yerden koparılmış, sabit kalma imkânı olmayan kötü bir ağaca benzer.

Zihnimizi çocukluğumuzdan buyana hangi tohumlar ekildi ve hangi tohumlar suanda nasil meyve verdi ? Yüce Rabbimiz kuranda atalar dininden miras alinan inançlara batıl diyor , hesap gununde kimsenin kimseye fayda saglamayacagi ailenin yakinlarinin kendine yeticek dertleri yuzunden o anda terk edicegine dikkat cekiyor ,dunya hayatinda yakinlarimiz bizim icin imtihan konusudur yani secim yapmak icin ayarlanmis kurgulanmis tiyatro sahnesidir . Allah gerekirse benim icin herseyinizi feda edin diyor gerekirse en sevdiklerinizi bile terk edin eger imanina engel durum teskil ediyorsa diyor ..

Atalar inancinin batıl olmasina dikkat ceken ayetler ….

Onlara; “Allah’ın indirdiklerine uyun” denildiğinde, derler ki; “Hayır, biz atalarımızı üzerinde bulduğumuz şeye uyarız.” Şayet şeytan, onları çılgınca yanan ateşin azabına çağırmışsa da mı (buna uyacaklar)? (Lokman Suresi, 21)

Onlara: “Allah’ın indirdiğine ve elçiye gelin” denildiğinde, “Atalarımızı üzerinde bulduğumuz şey bize yeter” derler. (Peki,) Ya ataları bir şey bilmiyor ve hidayete ermiyor idilerse? (Maide Suresi, 104)

Onlar, ‘çirkin bir hayasızlık’ işlediklerinde: “Biz atalarımızı bunun üzerinde bulduk. Allah bunu bize emretti” derler. De ki: “Şüphesiz Allah, ‘çirkin hayasızlıkları’ emretmez. Bilmediğiniz bir şeyi Allah’a karşı mı söylüyorsunuz?” (Araf Suresi, 28)

Şirk koşmakta olanlar dediler ki: “Eğer Allah dileseydi, O’nun dışında hiçbir şeye kulluk etmezdik, biz de, atalarımız da; ve O’nsuz hiçbir şeyi haram kılmazdık.” Onlardan öncekiler de böyle yapmıştı. Şu halde elçilere düşen apaçık bir tebliğden başkası mı? (Nahl Suresi, 35)

Ayetlerde görüldüğü gibi ,bu ve benzeri ayertlerde uyarilarla doludur kuran . Dikkatinizi cekmek istedigim bir kuran okuduğumuzda sürekli tekrar eden bir telkin vardir . Yüce Rabbimizin merhameti lutfu geregidir .Bu telkin ve tekrarlar ,insan bilincine dunya hayatinda etki eden hipnoz uyusukluk halini uyandirmak icindir ,Kuranin Allahin kelami olduguna sonsuz delilerden biriside budur benim icin . Günümüzde telkin ve hipnoz ile insan bilinci degistrilcegini kullarini Rabbimiz bildigi icin telkin vererek kullarini esirgemeye koruma altina aldi .

Allah’a gönülden bağlanan insanlara vaad etmistir ,istenildigi kadar oyunlar oynansin mutlaka isteyene dileyene yol gösterecektir.

Yüce Rabbimiz kasas suresi 56 ci ayetinde soyle buyurmustur ;

Kesinlikle sen sevdiğini kılavuzlanan doğru yola iletemezsin; ama Allah dilediğine doğru yolu gösterir ve O, kılavuzlanan doğru yolu kabullenecek olanları daha iyi bilir.

Atalarimizdan aldigimiz bilgiler nekadar aklimizi zihnimizi etkilesede mum ışığında yanan küçücük pır pır yanan ses vardir o sesse kullak verin dinleyin ,ahiretimizi Allahin rizasini en sevdiklerimiz icin olsa bile kayip etmememe bilincinde olmaliyiz ..

Yüce Rabbimiz abese suresinde buna su sekilde dikkat cekmistir ;

33-36-Sonra, şiddetle çarpanın çıkardığı korkunç ses geldiği zaman; öyle bir gün ki o, kişi, kardeşinden, annesinden, babasından, eşinden, oğullarından kaçar.

37-O gün onlardan her kişi için, kendisini boş bırakmayacak bir uğraş vardır.

Yüce Rabbimiz kendisine yonelene vaad etmisir hem dunya hayatinda hem ahirete guzel bir hayat ile yasatilacaktir ….

Nahl suresi 97;

Erkek-dişi, mü’min olarak kim iyi amel işlerse kesinlikle onu güzel bir hayat ile yaşatırız. Ve kesinlikle onların ücretlerini, yapmış oldukları amellerin daha güzeliyle ödüllendireceğiz.

Yüce Rabbimizin sevdigi kullarindan olmamiz dileklerimle esenlikler…

Share
664 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+2 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Gönülleri Aydınlatan Regaip Kandili

  30 Mart 2017 KÖŞE YAZARLARI, MANŞET

  Gönül evlerimizi aydınlatan Regaip Kandili mübarek olsun!   Kandiller zincirlerinin ilk halkalarına sahip olan “Regaip” kelimesi herhangi bir şeyi istemesi, elde edilmesi arzu edilen değerler, arzulamak, ona karşı meyletmek ve onu elde etmek için çaba sarf etmek demektir.   Kainat’ın Efendisi Hz. Muhammed Mustafa’dan (s.a.v) rivayet edilen bir hadisi şerifte şöyle geçer: “… Sizler sakın ola Recep ayının ilk Cuma arefesini (yani Perşembe gününü ve akşamını, Regaip gecesini) ihmal etmeyesiniz (gaflet içerisinde geçirmeyiniz.) O, öyle...
 • GÜZELLİĞINDE İMTİHANI VAR

  29 Mart 2017 KÖŞE YAZARLARI

  Ey İman Edenler Zina Etmeyin, Gençligini Zinadan Koruyana Cennet Vardır (Kaynak Beyheki) .. GÜZELLİĞINDE İMTİHANI VAR Süleyman bin Yesâr, bir arkadaşıyla “Ebva” denen yerde konaklamışlardı. Arkadaşı yakındaki alışveriş yerinden bir şeyler almak üzere çadırdan ayrıldığı sırada Süleyman’ı geriden gözetleyen bir bedevi kadını hemen çadırın kapısına gelerek: – Buraya kadar gelir misin? diye seslendi. Süleyman, serili sofradan yiyecek isteyeceğini düşünerek bazı şeyleri alıp da kadına doğru yürürken kadının ikazı farklı oldu: – Ben yiyecek fa...
 • ÇOCUĞU ORTADAN KESİN

  28 Mart 2017 KÖŞE YAZARLARI

  " ÇOCUĞU ORTADAN KESİN Hz. Davud zamanında genç bir kadın , çocuğunu alıp gezmeye çıkarmıştı . Dinlenmek amacıyla yeşillik bir yer bulup oraya oturdular. Bu sırada yanlarına başka bir kadın gelmişti . O kadının da yanında bir çocuğu vardı . Çocuklar hemen hemen aynı yaştalardı . Kadınlar tanıştılar . Sonradan gelen kadın diğer kadına nazaran yaşça büyüktü ve onun ablası konumundaydı . Aralarında konuşurlarken çocuklar da önlerinde oynuyorlardı . Bu sırada büyük kadının çocuğu çalılıkların arkasına girip gözden kaybolmuştu . Annesi bunun far...
 • Günaydın!!!

  28 Mart 2017 KÖŞE YAZARLARI

  Misak ı Milli nin sınır taşı olan ve halkın % 70' i türkmen ve araplardan oluşan Kerkük şehrinde artık Kürdistan bayragı esiyor ve Maşallah istihbaratımız yeni anladı galiba... Kerkük Irak petrolünün % 40 ını üretiyor, Dünya'da petrol üretiminin önemli bir kaynağını Kerkük üretiyor. Misak ı Mili nin çizilmemesi için elinden geleni yapan İngiliz'in şımarık prensi Barzani bölgeyi yeni bir kavgaya doğru sürüklüyor. Bölgede zaten söz sahibi olan Kürdistan Irak Federe eyaletinin bu hareketi, bölgenin gerçek hakimi Arapları ve Türkleri hem birleşt...
UA-36507442-2