logo

reklam

Düşünceler Hayatımıza Yön Veriyor


facebook
Aslı Yiğit
yigit.asli78@gmail.com

Ölüm isinlarini ve nükleer bombalari unutun. Psisik güçler, gelecegin silahi olacaktir. insandaki bes duyu ötesindeki güçlerin veya algilarin genel adi olan psisik olma hali ya da dogustan olan psisik insanlar uzun zamandan beri ABD’de, eski SSCB’de ve simdi Rusya’da özel güçlerini askeri alanda kullaniyorlar .Güçlü telkinlerle insan beyni değişebilir ,buna ister inanin ister inanmayin gercektir.

,’Bir adama 40 gün deli dersen deli olur’ atasözünu bilmeyen yoktur sanirim ”

Hipnoz sanıldığının aksine uyku değil belki hedeflenen amaca odaklanmış bir uyanıklık halidir. Buna rağmen birinin çıkıp “Beni kimse uyutamaz” iddiaları oldukça yaygindir ,”yada beni kimse kadindiramaz derler .

Halbuki insani en sevdiklerinin kandirdigini bilse ? yada, bilse bile insan bunu kabul etmek istemiyor ,Bu kabul etmek ile ilgili bir piskoloji ,hani derler ya Aşk gözünü kör etmiş! Aşk tanimini yapan bilim adamlari konuyu incelyenler insanin beyninde bilinc kaybina yol acan bir duygu oldugunu tarif ediyorlar ,

Dopamin beynin zevk alma kimyasalıdır. Kumar, sigara ve uyuşturucu bağımlılığında rol oynadığı gibi, aşkta da hissettiğiniz duygulardan sorumlu olan hormondur. Aşık olduğumuzda dopamin salgılanır, böylece çiftler mutlu ve enerjik olurlar. Biyolog Helen Fisher durumu şöyle ortaya koyuyor: “Başkasının sizin için özel bir anlamı var ve o kişiye odaklanıyorsunuz, çünkü dopamin sistemi aktive olmuş durumda. Partneriniz dışında hiçbir şeyin öneminin olmadığı bir an.” her ne kadar sevdiğin kişi başkaları tarafından beğenilmese de sen onu sevmeye devam edersin. kim ne derse desin hatalarını görmezsin. yalanlarını kulak arkası edersin ,cunku bilim adamlarininda incelemelerine gore bu duygu uyuşturucu bağımlılığında hisedilen duygu gibidir .

Savaş ve Aşktan Örnek verdim özellikle ,Çünkü günümüzde bunlar resmen  facihalara neden olunan konular .sırf bir ulkeyi yoneten adamin beyindeki inanç icin eğer kocaman şehirler yok ediliyor bebekler agaclar ormanlar hayvanlar zarar görüyorsa , düşünceleri ve dünya görüşü güzel sağlıklı insanlara ihtiyacimiz var ,İnsanoğlunun duygu ve düşünceleri ve dünya görüşleri  hayatina yön veriyorsa kim ve hangi fikirlerle yönlendirildigimize dikkat etmeliyiz ,buna titizlik gösterilmelidir .

insan akıllı, düşünen, bilen, irade sahibi, özgür, sorumlu ve inanan bir varlıktır. Bütün bu özelliklerden dolayı insan diğer canlılardan farklı ve Allah’ın yarattığı varlıklar arasında seçkin bir yere sahiptir. Kur’anıkerim’de geçen “Biz, gerçekten insanoğlunu şan ve şeref sahibi kıldık”(İsra suresi, ayet 70) ayeti insanın üstün ve değerli bir varlık olarak yaratıldığını belirtmektedir….

Sözlükte düşünme, anlama ve kavrama anlamına gelen akıl, iyi ile kötü, doğru ile yanlış arasında tercih yapabilme yeteneğidir. Allah’ın insana verdiği en büyük nimetlerden biri olan akıl, insanı diğer canlılardan ayırana en temel özelliktir. Aklın insan açısından önemi nedir?

İnsan, aklı ile iyiyi kötüden, doğruyu yanlıştan, faydayı zarardan ayırt eder. Çevresinde olup bitenleri anlar ve değerlendirir. Olaylar arasında neden –sonuç ilişkisini kurar. Karşılaştığı güçlüklere çözümler üretir, böylece yeni şartlara uyum sağlayarak yaşamını kolaylaştırır. İnanmak için önce bilmek, tanımak gerekir. Dinimizde Allah’a inanmanın bilgi ve düşünceye dayanması istenmiştir. Buna göre Allah’ın varlığına ve birliğine körü körüne değil, araştırarak, düşünerek inanmalıdır. Bu nedenle bilgi, araştırma ve düşünme İslam’da çok önemlidir.

Yazının başında belirttiğim gibi hipnozla kirli telkinler beynimizi kullanmamiza mani olan sebebleri öncelikle kabul etmemiz gerekiyor ,”beynini yıkamışlar ” sozunu bilmeyen yoktur halbuki dusunceler surekli degismelidir  ,toplumun büyük çoğunluğu sabit fikirlidir ,Atalarindan miras kalan inanclarina oldukça bağlıdır.

 

Bu bağ güçlü telkinlerle oluştruldu. Düşünün bebeklikten buyana zihnimize algimiza kodlanan bütün kelimeleri ,bilim adamlari sadece 20 gün sonra Sürekli tekrarlanan bir mesaj alışkanlık yapmaktadır diye uyariyorlar .İnsan vücudu elektrokimyasal bir sistemdir.Bu açıdan düşünceler hayatimizda verdigimiz kararlarin tohumlarıdır, önemli veya önemsiz fark etmez.

Yüce Rabbimiz ibrahim suresi 24 ‘te temiz düşünceye şöyle dikkat çekmiş;

24,2Görmedin mi; hiç düşünmedin mi, Allah nasıl bir örnek verdi? Güzel bir söz, kökü, sabit, dalı-budağı gökte olan, Rabbinin izniyle/ bilgisiyle her an ürün veren güzel bir ağaç gibidir. Ve onlar öğüt alsınlar diye Allah, insanlara böyle örnekler verir.

26-Kötü bir söz’ün durumu da, yerden koparılmış, sabit kalma imkânı olmayan kötü bir ağaca benzer.

Zihnimizi çocukluğumuzdan buyana hangi tohumlar ekildi ve hangi tohumlar suanda nasil meyve verdi ? Yüce Rabbimiz kuranda atalar dininden miras alinan inançlara batıl diyor , hesap gununde kimsenin kimseye fayda saglamayacagi ailenin yakinlarinin kendine yeticek dertleri yuzunden o anda terk edicegine dikkat cekiyor ,dunya hayatinda yakinlarimiz bizim icin imtihan konusudur yani secim yapmak icin ayarlanmis kurgulanmis tiyatro sahnesidir . Allah gerekirse benim icin herseyinizi feda edin diyor gerekirse en sevdiklerinizi bile terk edin eger imanina engel durum teskil ediyorsa diyor ..

Atalar inancinin batıl olmasina dikkat ceken ayetler ….

Onlara; “Allah’ın indirdiklerine uyun” denildiğinde, derler ki; “Hayır, biz atalarımızı üzerinde bulduğumuz şeye uyarız.” Şayet şeytan, onları çılgınca yanan ateşin azabına çağırmışsa da mı (buna uyacaklar)? (Lokman Suresi, 21)

Onlara: “Allah’ın indirdiğine ve elçiye gelin” denildiğinde, “Atalarımızı üzerinde bulduğumuz şey bize yeter” derler. (Peki,) Ya ataları bir şey bilmiyor ve hidayete ermiyor idilerse? (Maide Suresi, 104)

Onlar, ‘çirkin bir hayasızlık’ işlediklerinde: “Biz atalarımızı bunun üzerinde bulduk. Allah bunu bize emretti” derler. De ki: “Şüphesiz Allah, ‘çirkin hayasızlıkları’ emretmez. Bilmediğiniz bir şeyi Allah’a karşı mı söylüyorsunuz?” (Araf Suresi, 28)

Şirk koşmakta olanlar dediler ki: “Eğer Allah dileseydi, O’nun dışında hiçbir şeye kulluk etmezdik, biz de, atalarımız da; ve O’nsuz hiçbir şeyi haram kılmazdık.” Onlardan öncekiler de böyle yapmıştı. Şu halde elçilere düşen apaçık bir tebliğden başkası mı? (Nahl Suresi, 35)

Ayetlerde görüldüğü gibi ,bu ve benzeri ayertlerde uyarilarla doludur kuran . Dikkatinizi cekmek istedigim bir kuran okuduğumuzda sürekli tekrar eden bir telkin vardir . Yüce Rabbimizin merhameti lutfu geregidir .Bu telkin ve tekrarlar ,insan bilincine dunya hayatinda etki eden hipnoz uyusukluk halini uyandirmak icindir ,Kuranin Allahin kelami olduguna sonsuz delilerden biriside budur benim icin . Günümüzde telkin ve hipnoz ile insan bilinci degistrilcegini kullarini Rabbimiz bildigi icin telkin vererek kullarini esirgemeye koruma altina aldi .

Allah’a gönülden bağlanan insanlara vaad etmistir ,istenildigi kadar oyunlar oynansin mutlaka isteyene dileyene yol gösterecektir.

Yüce Rabbimiz kasas suresi 56 ci ayetinde soyle buyurmustur ;

Kesinlikle sen sevdiğini kılavuzlanan doğru yola iletemezsin; ama Allah dilediğine doğru yolu gösterir ve O, kılavuzlanan doğru yolu kabullenecek olanları daha iyi bilir.

Atalarimizdan aldigimiz bilgiler nekadar aklimizi zihnimizi etkilesede mum ışığında yanan küçücük pır pır yanan ses vardir o sesse kullak verin dinleyin ,ahiretimizi Allahin rizasini en sevdiklerimiz icin olsa bile kayip etmememe bilincinde olmaliyiz ..

Yüce Rabbimiz abese suresinde buna su sekilde dikkat cekmistir ;

33-36-Sonra, şiddetle çarpanın çıkardığı korkunç ses geldiği zaman; öyle bir gün ki o, kişi, kardeşinden, annesinden, babasından, eşinden, oğullarından kaçar.

37-O gün onlardan her kişi için, kendisini boş bırakmayacak bir uğraş vardır.

Yüce Rabbimiz kendisine yonelene vaad etmisir hem dunya hayatinda hem ahirete guzel bir hayat ile yasatilacaktir ….

Nahl suresi 97;

Erkek-dişi, mü’min olarak kim iyi amel işlerse kesinlikle onu güzel bir hayat ile yaşatırız. Ve kesinlikle onların ücretlerini, yapmış oldukları amellerin daha güzeliyle ödüllendireceğiz.

Yüce Rabbimizin sevdigi kullarindan olmamiz dileklerimle esenlikler…

Share
632 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+9 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Seyyid Burhâneddîn

  15 Ocak 2017 KÖŞE YAZARLARI

    Seyyid Burhâneddîn’in kalblere huzur veren vâzları vardı. Bu vâzlarından biri şöyledir: “Allahü teâlâ; “Dünyâ hayâtı ancak metâ-ı gurûr’dur” buyurmaktadır. Bâzı ârifler de: “Dünyâyı üç talakla boşa! Kendine ondan başka birini ara! Çünkü dünyâ kötü bir zevcedir. O kendine gelene kıymet vermez. Ondan Rabbine dön! O sana ezâ etmeden önce ondan korun ve onun hevâsından uzaklaş. İşte bu sûrette Cennet’e girersin.” buyurmaktadır. Hepimiz dünyânın birgün yok olacağını, kendine sarılanları yalnız bırakacağını biliyoruz. Böyle olduğu o kadar ...
 • SİZ ÖYLE OLUN YETER

  14 Ocak 2017 KÖŞE YAZARLARI

  Her şeyin kuralı olduğu gibi, birlikte yaşamanın da vardır. Bunlardan en önemlisi karşılıklı saygıdır. Toplum dün bu saygının yaşaması için yasalarda suç sayılmayan ayıplar belirlemişti. Bunlardan bazıları: “ Büyüklerin karşısında derli toplu otur, ayıp! “ “ Yerli yersiz her şeye gülme, ayıp! ” “ Erkekler sakız çiğnemez, ayıp! ” “ Öksürürken elini ağzına kapa, ayıp! ” “ Büyükler, ayakta dururken oturulmaz, ayıp! “ “ Büyükler konuşurken lafa karışılmaz, ayıp! “ “ Çayı, kahveyi höpürdeterek içilme, ayıp! “ “ Yemek yerken a...
 • ABD’NİN BÜYÜSÜNÜ İSLAM’LA SAVAŞ BOZDU

  14 Ocak 2017 KÖŞE YAZARLARI, MANŞET

  DÜNYAYI YÖNETEMEDİ ŞİMDİ DÜNYADAN İNTİKAM ALIYOR. ABD'NİN BÜYÜSÜNÜ İSLAM’LA SAVAŞ BOZDU.. ABD’nin, uzun yıllar süren, kan ve gözyaşı üzerine devam eden sömürü düzeninin saldırgan hareketleri, ölüm öncesi son çırpınışlara benzemektedir. Çünkü tarihte bir vakadır ki; yıkılmaya yüz tutmuş devletler ve uygulaya geldikleri şiddet ve baskıyı son zamanlarda daha da artırmışlardır. ABD yönetiminin terör örgütlerine destek vermesi hatta onları yönetmesi artık tartışma olmaktan bile çıkmış bir gerçektir. Sovyetler'in çöküşünden hemen sonra küresel...
 • Utbe bin Rebîa

  14 Ocak 2017 KÖŞE YAZARLARI

  Utbe bin Rebîa (Arapça: عتبة بن ربيعة) (ö. 624, Bedir), Kureyş'in ileri gelenlerinden bir pagan. Küçük yaşta babasını kaybetti ve Harb bin Ümeyye tarafından büyütüldü. Mekke'de sözü dinlenen, cömert ve şiire ilgi duyan bir kişilikti. Muhammed, Kur'an'ı tebliğ etmeye başlayınca açıktan karşı çıkanlardan birisiydi. Muhammed'in, atalarını ve putlarını kötülemekten vazgeçmesi için amcası Ebu Talip'le görüşen heyetin içindeydi. Utbe, peygambere karşı çıksa da davasından vazgeçirmek için yumuşak bir şekilde davrandı ve asla ona eziyet etmedi. K...
UA-36507442-2