logo

03 Nisan 2015

Dünyanın İlk Üniversitesinden Dünyada Bir İlk

1Harran Üniversitesi tıp eğitiminde önemli bir başarıya daha imza atıyor.  Perfüzyon olarak adlandırılan ve kalp ameliyatlarında dokulara pompa sistemi ile kan gönderilmesini sağlayan sistemin doktora programı dünyada ilk kez Harran Üniversitesi’nde başlatıldı.

Kalp ve damar hastalıklarının büyük bir bölümünde yapılan ameliyatlar kalp – akciğer pompası ile gerçekleştiriliyor. Ameliyatlarda kalp ve akciğerler devre dışı bırakıldıktan sonra tüm dokulara sentetik hatlarla kan gönderilerek hasta yaşamı sürdürüyor.  Ayrıca kalp ameliyatı öncesi veya sonrası kalp – akciğer fonksiyonları bozulmuş hastalarda kalp ve akciğerleri destekleyici cihazlar kullanılıyor.  Tüm bu sistem Perfüzyon olarak adlandırılmakta olup bu cihazları yöneten sağlık çalışanların ise Perfüzyonist olarak tanımlanmaktadır.
Harran Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Kalp ve Damar Cerrahi AD. Bünyesinde   başlatılan bu programla ilgili olarak bölüm başkanı Doç.Dr.Mustafa Göz  yaptığı açıklamada ‘’ Perfüzyonist mesleğinde bu programla artık bağımsız olarak akademik eleman yetiştirilmesinin sağlayacağını ve dünyada bunu ilk olarak gerçekleştiren üniversitemizin bir akademisyeni olarak haklı gururunu duyduklarını ‘’ belirtti.

 

Share
290 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+10 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2