logo

reklam

DÜNYA’DA DÖRTYÜZ MİLYON YETİM VAR


Mustafa Hakkı SEZGİN
m.hakkisezgin@gmail.com

Kainatın efendisi Hz. Muhammed (s.a.v) orta parmağı ile baş parmağını yan yana getirip aralarını açıp kapayarak “Ben ve yetime bakan kimse, cennette şöyleyiz.” Buyurarak ümmetine yetimlere yardım edip, görüp gözetmenin faziletini işaret etti.
Yetimler , bizlere Allah’ın birer emanetidir.

 

Bu çocukların bazısı şehit çocuklarıdır, bazısı annesini ya da babasını hastalığa, kazaya kurban vermiştir. Kimileri de daha çocukluklarını yaşayamadan şehirleri yıktığı kadar ruhları ve yarınları da yıkan savaşın soğuk yüzüyle karşılaşmıştır. Yerlerinden, yurtlarından, aile sıcaklığından mahrum kalmışlardır.
Dünyada ki tüm yetimleri bir ülkede toplasak en fazla nüfusa sahip beşinci ülke olacaklarını söylersek,sorunun ne kadar önemli olduğunu anlatmış oluruz.
Dünya’da ki yetimleri sayıları önce rakamla 400.000.000 sonra da Yazı ile yazalım DÖRTYÜZ MİLYON.Evet ne yazık ki bu aç gözlü,kan emici emperyalist savaşlar devam ettikçe yetim mazlumların sayıları artmaya devam edecek gibi görünüyor.

 

Kendi kendimize istişare edelim

 
Şimdi soralım kendimize Yeryüzünün en şerefli yetiminin ümmeti olan bizler, yetim ve yoksullarımızın her geçen gün arttığı dünyamızda kardeşlerimize yardımcı olmak için ne yapıyoruz. Bizlere Allah’ın emaneti olan yetimlerimizi öncelikli olarak hayatımızın gündemine ve görevleri arasına koyabiliyor muyuz. Ne yazık ki dünyada en fazla yetimin olduğu âlemi İslam’a her gün yeni bir coğrafya eklenmektedir.Hem de bağrımıza saplanmış bir hançer misali…
Arakan, Doğu Türkistan, Çeçenistan, Afganistan, Irak, Patani, Suriye , Etiyopya, Sri Lanka,Bosna hersek,Gürcistan,Myanmar ….velhasıl elliyi aşkın ülke var.

 

 

“Ömer Muhtar da, Miloseviç de bir yetimdi”

 
“Ömer Muhtar’ın Elinden tutuldu ve Libya’nın İtalyanlara karşı verdiği özgürlük mücadelesinin lideri oldu. Miloşeviç’in annesi kendisini asmıştı. Babası ise kendi silahıyla intihar etmişti. Yıllar sonra Miloşeviç balkanları kan gölüne çevirdi ve tarihe Balkan kasabı olarak geçti. Eğer sahip çıkılırsa bir yetim dünyayı değiştirebilir. Yetim kalan çocuklar son derece zor şartlar altında yaşamlarını sürdürmeye çalışırken, insan kaçakçılığı, zorla evlatlık verilme, çocuk asker olarak kullanılma, çocuk işçiliği, organ mafyası, fuhuş ve dilenci şebekeleri, misyoner örgütler, madde bağımlısı olma riski ve çeşitli suç örgütleri gibi tehlikelerle baş başa kalıyorlar.

 
Bu çocuklara sahip çıkmak için neler yapıla bilinir.

 
Dünya üzerinde, her gün 40 bine yakın çocuğun devlet bakımı için gereken yaş sınırını (18 yaş) geçtikleri için sokaklara yaşamak zorunda bırakıldığını biliyoruz.Bu çocukların önemli bir kısmı intihara sürüklenmekte,madde bağımlılığı ve alkolizme esir olmakta, çeşitli kötü niyetli mafyaların ellerinde adeta hayatlarının baharında kaybolup gitmektedirler.

 
Her yıl 4 milyon kişi insan kaçakçılarının ağına düşerken, bunun 2,5 milyonunu çocuklar oluşturmaktadır. 32 milyar dolarlık insan kaçakçılığının büyük bir kısmı maalesef kadın ve çocuklar üzerinden yürümektedir. Kaçırılan çocukların 1 milyonu (günlük 3000 çocuk) fuhuşa zorlanmakta, internet üzerinden de yürütülen ahlaksızlıklarla istismara uğramaktadırlar.

 

Yetimler hakkında Ayette ne der?

 
Allah ayetlerinde müminlere yetimler hakkında adaleti ayakta tutmayı, kazanılanlardan yetimlere infak etmeyi, onlara iyilikle davranmayı, öğütlemiştir.Allah Kuran’da ayrıca yetim olanın güzel ahlaklı, iyi bir insan yetiştirilmesini, yani eğitiminde özenli ve titiz olunmasını tavsiye etmiştir. Ve müminleri yetimleri koruma ve maddi güvence altına alarak yetiştirme konusunda teşvik etmiştir:

 
Evet biz müslamanlar için Yetimlere sahip çıkmak insani ve İslami bir zorunluluktur.

 
Tecrübeler, bir çocuğun ait olduğu yerin aile ortamı olduğunu ortaya koyuyor. Her ne kadar henüz istenen sonuçlar elde edilememiş olsa da yaygınlaştırılmaya çalışılan koruyucu aile uygulamasının ardında da bu tespit var.
SHÇEK (Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu)verilerine göre kurumlarda kalan ortalama 20 bine yakın çocuğun sadece yüzde 15’inin yani 3 bin kadarının hayatta birinci derece yakını yok. Bu rakamın ciddi bir toplumsal yaraya işaret etmektedir Annesini ya da babasını kaybetmiş bir çocuğa nasıl olur da amcası, teyzesi ya da başka bir yakını sahip çıkmaz.

 
Sadece akrabalar harekete geçirilse yuvalarda kalan çocuk sayısı bir anda daha az yürek acısına düşebilir.Meselenin temelinde duyarsızlık değil ekonomik yetersizliğin yattığını düşünmek gerekmektedir.

 
Gerek devletimizin gerekse hamiyetli insanlarımızın yapmakta oldukları yardım ve hizmetler böylesine büyük bir sorunumuzda bizim sorumluluğumuzu bizden kaldırmaz.

 
İster ALLAH(c.c)ın rızası ister Hz.MUHAMMED (s.a.v.) sevgisi isterse de sosyal sorumluluk projesi için olsun.Maddi gücü ve imkanı olan yardımdan kaçınmamalıdır.Maddi imkanı olmayanlar ise bu işin gönüllü hizmetine talip olmalıdır.Çünkü bizim inancımıza ,kültürümüze dünya’ya taze bir nefes getirmek iddiasında olan ümmete ancak bu yakışır.

Mustafa Hakkı Sezgin

Share
2847 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+5 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • MÜRİDLERİN TAYİN ETMESİYLE (MÜRŞİD- ĞAVS) Gibi Makamlara Gelinebilir mi?

  26 Ekim 2016 KÖŞE YAZARLARI

  Kişilerin derece ve makamlarını bilen Allah Teala olduğu için mensup olduğu zatın makamını tayin etmek ve tahmîni olarak Falan zat kutb–ı zamandır veya gavsdır demek doğru değildir Bir şey hakkında âyet, hadîs vârid olmamış ve icmâ-ı ümmet de yoksa onun hakkında hüküm yürütmek hele “Falan zât hâlimizi ve kalbimizden geçeni biliyor” demek asla câiz değildir. Bunun küfür olduğunu söyleyenler de vardır. Müridlerin Şeyhlerini Tayin Etmesi Tasavvufta her şey izinle olur. Tasavvufta, postta oturmak, ancak ve ancak bir mürşid-i kâmilin izniy...
 • “Güneş yakar, Kıbrıs Türkü bakar”!

  26 Ekim 2016 KÖŞE YAZARLARI, MANŞET

  Güneş, yaşam kaynağımız olmakla birlikte dünyadaki nükleer enerji haricindeki tüm yakıtların kaynağı. Temiz ve masrafsız bir enerji kaynağı olan güneşin en önemli özelliği bol ve sınırsız olması. Tüm dünyada kullanımı giderek artan güneş enerjisinden önceleri ısı enerjisi olarak son yıllarda ise gelişen teknoloji ile beraber elektrik enerjisi olarak yararlanılmakta. Dünya, güneş panelleri ve fotovoltaik pillerle giderek azalan maliyetlerle elektrik enerjisi elde ediyor. Örneğin Fransa ile İspanya arasındaki Pirene dağları üzerinde kurulu ola...
 • BAŞKANLIK SİSTEMİ HAYIRLI OLSUN

  25 Ekim 2016 KÖŞE YAZARLARI, MANŞET

  Türkiye’de uzun süreden beri devam eden “Başkanlık” sistemi gelsin mi, gelmesin mi? tartışmalarında artık sona doğru yaklaşıyoruz. Süreç bu tonda devam ederse, inşallah 2017’nin Nisan ayında Başkanlık sistemine geçilip geçilmemesi için sandık başına gideceğiz. Referandumdan çıkacak sonuç ise aşağı yukarı belli. Yani; Başkanlık sistemi için “hayırlı olsun” diyebiliriz… Şimdi bazıları, “Türkiye’nin bir sürü sorunu varken; Suriye’de, Irak’ta savaş halindeyken Başkanlık sistemini gündeme getirmenin sırası mı?” diyebilir, hatta diyenler çıkıyor. ...
 • Anne Cennet Kapısıdır

  25 Ekim 2016 KÖŞE YAZARLARI

  ANNE . .. Henüz çok gençken kocasını kaybetmiş, ondan kalan tek oğlunu yetiştirmek için dişini tırnağına takarak çalışmıştı Onu kimseye muhtaç etmeden oku...tabilmekti arzusu Bu hayallerle geçirdi günlerini Gençti, güzeldi ama geri çevirmişti evlenme tekliflerini; oğlunu yaban ellere vermemek istiyordu Başkalarına çamaşır yıkadı, temizlik yaptı, oğlunu hiçbirşeye muhtaç etmedi Oğlu okuyacaktı, mesleğini eline alınca artık kalan ömrünü yavrusunun yanında geçirecekti Bu hayallerle geçti yıllar, bu hayalle bitti yıllar Nihayet oğlu hu...
UA-36507442-2