logo

reklam

DÜNYA’DA DENGELERİ DEĞİŞTİRECEK KAVİMLER GÖÇÜ YENİDENMİ BAŞLIYOR?

Asırlardır Özgürlüğünü tehdit edenlere koşan, dinini ve toprağını korumak için savaştığı düşmanlarına sığınmak için ölümüne yollara düşen, Türkiye’deki Suriyelilerin sayıları 2 milyonu geçti. 200 bini de Türkiye’de doğdu.  Mustafa Hakkı Sezgin sizler için araştırdı ve yazdı.

MANŞETTBM mülteci raporunu açıkladı 2014’te 60 MİLYON insan göç etti.

Son 5 yıldaki göçün, 8’i Afrika, 3’ü Ortadoğu’da (Suriye-Irak-Yemen) biri Avrupa’da (Ukrayna) 3’ü Asya’da olmak üzere 15 ülkenin göç verdiğini ve göçlerin gün geçtikçe artış gösterdiğine dikkat çekildi.

SURİYE’Lİ MUHACİR’LERE  ENSAR OLMAK

 

Bir yanda, topraklarından koparılmış mazlum ve mağdur milyonlarca muhacir olmaktansa mülteci olmayı kabullenen Suriyeliler,

Bir yanda İslam’ı yaşama ve temsildeki zaaflarımızla bizler ve

Bir yanda da denize dökülen mültecilerin cesetlerin maliyeti yüksek olur düşüncesiyle toplamayan aç gözlü batı medeniyeti…

Yüzlerce yıldır bizim kapımıza gelen muhacirlerin yurdu Türkiye iken, şuan da Müslümanlar Müslümanlardan kaçıyor, batıya sığınıyor ve batıyı yurt edinmek istiyor.

Cumhuriyetten sonraki tarihlerde Suriye”den, ferdi kaçışların dışında, 1945, 1951, 1953 ve 1967 yıllarında Türkiye”ye toplu göç gerçekleşmiştir. Sayıları kesin bilinmeyen bu göçmenler, Kırıkhan, İskenderun ve Adana”ya yerleştirilmiştir.

Suriye’deki iç savaş beşinci yılına girdiği bu günlerde; en büyük zorla yerinden edilme hareketlerinden birine sebep olan savaşın, zorunlu göçe maruz bıraktığı insan sayısı milyonlarla ifade ediliyor.

BM Mülteciler Yüksek Komiserliği, Avrupa”ya varan Suriyelilerin sayısının, çatışmalardan kaçanların sadece yüzde 6’sını oluşturduğunu açıkladı.

4 milyon Suriyeli Türkiye, Ürdün ve Lübnan gibi komşu ülkelere sığınmış durumda.

Ancak bunu da gölgede bırakan başka bir sayı var: 7 milyon 600 bin kişi Suriye”de iç göçe maruz kalmış durumda ve bu kişilerin akıbetlerini bilen yok.

Bu yaşanan zorunlu göç, Birleşmiş Milletler Mülteci Örgütünün tarihinde gördüğü en büyük göç hareketi olarak değerlendiriliyor. Savaştan önce 22 milyon nüfusu olan Suriye’de neredeyse nüfusun yarısı zorunlu göçe maruz kaldı.

Yerinden edilen Suriyelilerin yüzde 75’i kadın ve çocuklardan oluşuyor. Suriyelilerin büyük çoğunluğu ülke içerisinde yer değiştirirken 2 buçuk milyon Suriyelinin yüzde 97’si komşu ülkelere sığındı.

Bu coğrafyada daha önce de fakirlik vardı, Refah seviyeleri yüksek değildi, savaşlar ve işgaller vardı. Bölge insanları hiçbir dönemde best online casino batıya kitlesel olarak göç vermedi ancak bu son savaş yüzünden yurtlarından ayrılmak zorunda kaldıklarında batıya sığınmayı tercih ettiler.

Asırlardır Özgürlüğünü tehdit edenlere koştular. Asırlarca dinini ve toprağını korumak için savaştığı düşmanlarına sığınmak için ölümüne yollara düştüler.

Bu cinnet ve zillet halleri, batının refah seviyesi veya zenginliği ile açıklanamaz.

Bu topraklar Osmanlıdan bu yana Boşnak, Çerkez, Tatar, Arnavut, Özbekler kadar, Uygurlar, Kazaklar ve Kırgızlar, Makedonyalı ve daha birçok etnisitenin yerleştikleri yurtları olmuştur. Müslümanların 2015’e gelindiğinde kitlesel olarak batıyı yurt tutmak istemelerinin bir tespitini yapmak gerekir ise; daha güvenli bir yaşam, gelecek arzusu bunu anlaşılır yapabilir. Çünkü sosyal, ekonomik, siyasal çıkmazların hakim olduğu Müslüman ülkelerin secdeleri altın kıbleleri kadın olan yöneticilerden ümit kesilmiştir. Gelecek ile alakalı Umutlar tükenmiştir.

Dış güçlerden gelen her türlü saldırılara ve yıkımlara göğüs geren, yoksulluklara direnen bu insanlar iç savaş belasına ve kendi kendini yok etme sürecine direnememiştir. Kitlesel olarak göç etmek zorunda kalmışlardır.

Şöyle devam edelim…

Kendi güçlerini kendilerine çevirip sahip olduğu tüm güçleri eriten, kendini kabuğuna mahkûm bırakarak iç savaşları var olma sebebi sayanların kendi cellatlarının amaçlarına hizmet etmelerini görmek çok acı değil mi?

İç savaşları destekleyen emperyal devletlerin bir amacı da toprakları insansızlaştırma ve insanı da vatansızlaştırmadır.

Hiç şüphe yok ki; iç savaşa esir olan Müslüman ülkelerin ekonomileri çökeri, büyük sermaye ve yetişmiş,vasıflı, kalifiye iş gücü başka ülkelere göçer. Eğitim biter ve eğitimsiz bir topluluğun ise sevk ve idaresi çok daha kolay olur. Özellikle de orta sınıf yok olur, bir daha toparlanmaları hayal olur.

Sonuç olarak; emperyal güçlerin hedefi İslam aleminde istikrarın bulunduğu ve gelişmenin sürdüğü tek bir karış toprak bırakmamaktır. Böylece iç savaş yapan güçler emperyalistlerin amaçlarına hizmet etmiş olur.

Kimse kusura bakmasın hatta illa kusura bakacaksa kendi kusuruna baksın. Müslüman ülkelerin Muhacirler tarafından bile yaşanacak yer olarak kabul görmemesinin, ölümü göze alıp Avrupa ülkelerine gitmek istemesinin ve zillet içinde birbirimizi katledişimizin suçu sadece biz Müslümanlarındır. Asla ve asla İSLAM’ın değildir.

Ve tabi ki, elbette ki ,hiç şüphe yok ki Rabbimin izni olmadan yaprak dahi düşmeyeceğine inananlardanız.

İçinde bulunduğumuz bu zillet, İslam ahlakına sahip olamadığımız için O dinin sahibinin izni ile hak ettiğimiz cezalardır.

Artık Müslümanlar olarak İslam’ı hayatımıza ne kadar hakim kıldığımıza bakmamız gerekmiyor mu?

 

Öyle ise gün bu gündür…

Gelecekte Allah indinde ve İslam kardeşliği adına Suriyelilere gitmeyin demeliyiz. Burası İslam yurdudur Muhacirlerin de yurdudur demeliyiz.

Geçmişte olduğu gibi bu kardeşlerimizi Türkiye’miz de belirli bölgelere yerleştirmeliyiz. Ucuz ahlak kahramanlığına tenezzül etmeden Avrupa’yı insafsızlıkla suçlamak yerine bu mağdur ve mazlumlara sahip çıkmalıyız.

Tüm servetlerini ve zenginliklerini mazlumların sırtından kazanıp refah içinde yaşayan MEDENİ ÜLKELERE! Başka yollarla bedel ödetelim. Siyasette, ticarette ve diplomaside birçok yol vardır. Bu coğrafyalara böyle zulümleri reva görenlerden medet ister gibi yardım talep etmeyelim.

İslam ülkelerinde kalmak isteyen Muhacirlerimizi vermeyelim kendi içimizde tutalım.

Neden mi …

Çünkü Suriyelilerin canlarını ve nesillerinin selametini korumak için.

Değmesin Müslüman nesillerinin izzetine namahrem eli demek için.

Çünkü bu insanların Batı Avrupa’yı Türkiye’ye tercih etmelerini, İslam kardeşliğine ve ülkemize yakışmayan bir hal addettiğimiz için.

Çünkü Türkiye ve Suriye’nin birliği mukadder olduğu ve bu savaşın çok uzun yıllar devam etmeyeceğine inancımızın olduğu için.

Çünkü Suriye barış ve esenliğe kavuşunca, isteyen ülkesine döneceğini isteyen ise Türk vatandaşı olarak Türkiye’de yaşamaya devam edeceğinin en hayırlısı ve izzetlisi olduğunu bildiğimiz için.

Çünkü Biz Müslümanlar olarak savaşımızda, barışımızda, yardım talep etme ve yardım etmemiz de Mümin’e yakışan şekilde olması gerektiği için.

Evet öyle ise…

Sözlerimizi sözlerin en güzeli ile ALLAH kelamı ile tamam edelim.

İman edip hicret eden ve Allah yolunda cihad edenler ve (muhacirleri) barındırıp (onlara) yardım edenler var ya; işte onlar gerçek mü’minlerdir. Onlar için bir bağışlanma ve bol bir rızık vardır. ENFAL SÜRESİ/74

Selam ve sevgilerimle                    MUSTAFA HAKKI SEZGİN

 

 

 

 

 

 

 

Share
2954 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+8 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2