logo

28 Mayıs 2016

DÜNYACA ÜNLÜ OKÇULAR KÜÇÜKÇEKMECE’DE YARIŞTI

5FETHİN 563. YILINDA ECDAD, OKÇULUK FETİH KUPASIYLA YAD EDİLDİ

 

Küçükçekmece, ‘4. Uluslararası Okçuluk Fetih Kupası’ Menzil Yarışları’na ev sahipliği yaptı.

İstanbul’un Fethi’nin 563. yılı dolayısıyla Küçükçekmece Belediyesi’nin Okçuluk Vakfı işbirliğiyle düzenlediği 4. Uluslararası Okçuluk Fetih Kupası; Halkalı’daki TOKİ Bezirganbahçe Konutları karşısındaki alanda dünyaca ünlü okçuların katılımıyla gerçekleştirildi.

Programa AK Parti Milletvekili Halis Dalkılıç, Küçükçekmece Kaymakamı Harun Kaya, Küçükçekmece Belediye Başkanı Temel Karadeniz, Okçuluk Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi ve Dünya Etno Sporları Konfederasyonu Başkanı Bilal Erdoğan, Okçular Vakfı Başkanı Ali Haydar Yıldız, sporcular ve çok sayıda vatandaş katıldı. Macaristan’ın en iyi atıcılarından Joszef Monuş ile Slovakya’ dan Peter Bogar gibi dünya çapında ünlü sporcuların katıldığı menzil yarışlarında sporcuların atışları adeta nefesleri kesti.

Protokol üyelerinin ‘Ya Hak’ nidalarıyla menzil alanına ok atması da katılımcılar tarafından ilgiyle izlendi.

 

‘OKÇULUK; MEDENİYETİMİZİN YENİDEN UYANIŞI’

 

Programda konuşan Bilal Erdoğan; fethin 563. yıldönümünün hayırlara vesile olmasını temenni ederek, “Dünya ölçeğinde ilk kez menzil atışlarını Küçükçekmece’de gerçekleştiriyoruz. Okçuluk, medeniyetimizin yeniden uyanışı, yitirdiklerimizin yeniden kazanımıdır. Burada tarihimizin canlanışını izliyoruz. Etno Konfederasyonu olarak dünya boyutunda tüm geleneksel sporların desteklenmesini önemsiyoruz. Böylece kendi kimliğimizi yeniden benimsemek nasip olacaktır. Bu kutlu yolculuğun en başındayız. Ama kısa zamanda kutlu neticeler elde edeceğiz. Bizlere destek olan Küçükçekmece Belediye Başkanı Temel Karadeniz’e de teşekkür ediyorum” diye konuştu.

 

“FATİH’İN İSTANBUL’U FETHETTİĞİ AŞKTAYIZ”

 

Küçükçekmece Belediye Başkanı Temel Karadeniz de “İstanbulumuzun Fethi’nin 563. yılı kutlu ve mübarek olsun. Fatih’in İstanbul’u fethettiği yaşta değiliz ama o aşktayız. Peygamber Efendimiz de okçuluğu önemsemiştir. Biz, İstanbul’da Okçular Tepesi’nin artık emin ellerde olduğunu biliyoruz. Bu programın Küçükçekmece’ye taşınmasından da memnuniyet duyduk. Bu uyanışı başlatan Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, Bilal Erdoğan ve milletvekillerimize teşekkür ederim” dedi.

 

30 ÜLKEDEN 300 SPORCU YARIŞTI

 

Okçular Vakfı Başkanı Ali Haydar Yıldız ise, “Türkiye’nin dört bir yanından gelen kıymetli okçulara bize destek verenlere teşekkür ederim. Okun atıldığı yer ve bulunduğu yere biz cennet bahçesi deriz. Hedefimiz; Türkiye’yi Cennet bahçesine çevirmek” diye konuştu. Bilal Erdoğan ve Ali Haydar Yıldız programa katkılarından dolayı Başkan Karadeniz’e teşekkür ederek, tablo hediye etti.

4. Fetih Kupası kapsamında İstanbul’da ilk defa yapılan menzil yarışlarına, Okçular Vakfı Spor Kulübü’nden Cüneyt Öztan ile Cenk Hasan Öz’de katıldı. Atışlarıyla izleyenlere heyecan yaşatan Küçükçekmeceli okçular Adnan Mehel ve Bahar Avcı ise ev sahibi olarak yarışmalarda, Küçükçekmece’yi temsil etti.
Yarışmada 30 ülkeden, 300 sporcu kıyasıya yarıştı.

Share
358 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+9 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2