logo

reklam

DÜN EN İYİ KÜRT ÖLÜ KÜRT DİYENLER, ‘’HDP’YE OYNUYOR.’’


facebook
Hasan ALPARSLAN
hasanalparslan20@hotmail.com

CHP kadroları öz annesini ve babasını huzur evine yollayıp, evinde kedi köpek besleyen bir garip sosyete toplumudur. İktidar partisi AK Parti kadroları ise, daha hala soğuk savaş dönemlerinin köhne klişe laflarıyla dil uzatmayı marifet zanneden muhalefeti, özellikle CHP’yi, milli ve manevi hasletleri öne alan demokratik siyaset anlayışıyla tanıştırmaya çalışmıştır.

 

Türkiye’miz geçmişine bakıldığında sekiz medeniyet geçirmiş, tarihi derinliği olan güçlü ve kudretli bir ülkedir. 2002 yılından itibaren AK Parti ile kabuğunu yırtan, gelişme trendini yükselten, refahı ön planda tutan, insanı merkeze alıp hizmeti kendine şiar edinen bir anlayışa kavuşmuştur. Kısacası, demokrasi konusunda da samimiyetin adresi olmuş, örnek ve önder vasfını bir kez daha ortaya koymuştur.

 

Görüldüğü gibi İktidar, devlet ile millet dayanışması, demokrasinin toplumsal karakterinin güçlenmesi bakımından farklı ve anlamlı uygulamalar ortaya koymuş,’’Demokrasi havarileri’’nin medya köşelerinde sadece söylem yarışına girdiği bir dönemde demokrasiyi biz zati hayatın içine taşımıştır.

 

Ne zaman koalisyon lafı ortaya çıksa herkesin aklına dağ gibi sorunlar üşüşür. Koalisyon denemelerinin biri için bile iyi konuşan çıkmaz. Sadece 1991’deki DYP-SHP koalisyonu diğerleri kadar büyük sorunlar çağrıştırmıyor, ama bu koalisyonun da Türkiye’yi iyi yönettiğini söylemek zor.

 

1980 öncesi Demirel’in milliyetçi cephe koalisyonları da kâbustu, 1999’daki DSP-ANAP-MHP koalisyonu da başka bir kâbustu.80 öncesinin milliyetçi cepheleri Türkiye’yi “70 sente muhtaç etti”, 99’un üçlü koalisyonu Türkiye’yi tarihinin en büyük ekonomik krizlerinden birine götürdü.

 

Şimdi edilmeye başlanan koalisyon lafı aslında altyapısı son derece zayıf bir umuda dayanıyor. Buna göre, Ak Parti 7 Haziran’da birinci çıksa bile Meclis’te çoğunluk olamayacak ve mecburen koalisyona gidilecek. Bu umudun sahiplerinin beklediği koalisyon CHP-MHP koalisyonudur, bunun güçlüğünü bilenler de ufaktan HDP’yi buraya katan ifadeler kullanmaktadır.

 

Diyelim CHP-MHP-HDP koalisyonu oldu ve bu üç parti seçim beyannamelerindeki vaatleri yerine getirmeye başladı. Bunun arkasının yine enflasyon ve ekonomik kriz olduğunu görmek için de iktisatçı olmaya gerek yok.

 

Siyasi konularda ise bu koalisyon üyelerinin aynı fikirde oldukları konu bulmak da kolay değil. Olacak olan, üç partinin de kendi tutukları mevzilerden ülkeyi değişik taraflara çekiştirmesidir ki, bu defalarca yaşanmış durumların tekrarından başka bir şey olamaz. Diğer koalisyon ihtimali de şöyle dile getiriliyor: Ak Parti Meclis çoğunluğu olmasa da birinci olduğu için hükümet kurma görevini Cumhurbaşkanı’ndan alacak ve koalisyon için çalışma yapacaktır. CHP ile Ak Parti’nin koalisyon arama ihtimali sıfır olarak görülecektir. HDP Ak Parti’nin seçim kampanyasının birinci hedefi olduğuna göre bu parti ile de koalisyon ihtimali çok zayıftır.

 

Geriye MHP kalmaktadır ve Ak Parti-MHP koalisyonunun, Türkiye’yi 2023’ün yeni Türkiye’si hedefine nasıl taşıyacağı sorusunun cevabı da bellidir.“Koalisyon” lafları üzerine düşündüğümüz zaman hangi durumun ülke açısından daha iyi olacağı sonucuna varmak çok kolay.

 

Ayrıca şunu da belirtmek gerekir ki, Ak Parti’nin Meclis çoğunluğunu elde edememesi için sadece HDP’nin barajı aşması yetmiyor, CHP’nin yüzde 30’a, MHP’nin de yüzde 20’ye yaklaşması gerekiyor. Seçime bir ay kala böyle işaretler görünmediğine göre, kimsenin “koalisyon” lafı üzerine hesap yapmaması tavsiye edilir.28Şubatçılar Recep Tayyip Erdoğan’a “Seni muhtar bile yaptırmayacağız” diyorlardı, post 28 Şubatçıların “Yetenek sizsiniz” yarışmasının torpilli birincisi HDP de “Seni başkan yaptırmayacağız” diyor.

 

1990’lı yıllar da siyasi hayatımıza egemen olan çirkin ve çarpık söylemlerin yol açtığı tahribat hatırlandığında, son on iki yıl boyunca ön plana çıkarılan değerlerin ve davranış biçimlerinin yerindeliği ve hayatiyeti daha iyi anlaşılacaktır.

 

Ancak, ne tarih ve millet önünde muhasebe yapma, ne de siyaset aynasına bakma alışkanlıkları olmayanlar, bunu yine anlamamakta ısrarlı olmaktalar ve yapılan hizmetleri çarpıtmaktadırlar. Bunlar, aslında siyasi duruşlarını sağlam bir şekilde temellendirememenin ve siyasi üretim sıkıntılarından ötürü, İktidar Partisine yönelerek yıpratma politikasıyla, kurtulabileceklerini zannedenlerdir. Hikâye hep aynı.1960, 1983, 2002, 2007, 2015, fark etmiyor. İki kuvvet sürekli karşı karşıya; vesayet egemenliği ile halkın egemenliğini savunanlar arasındaki bir kavga bu.

 

Mesele dün de Erdoğan’ın şahsı değildi, bugün de değil.Dertleri halkla. Halk iradesinin devlete hâkim olmasını istemiyorlar. Türkiye’nin ayağa kalkmasını, dirilmesini istemiyorlar.

 

Ülke diz çöktüğü yerde kalsın, ipleri dışarıda olsun, onlar da bu işin içeride taşeronluğunu yapsınlar, mutlu bir azınlık olarak halka efendilik taslamaya devam etsinler. Paralel yapı bunlara “yansıtma tekniği” dersi vermiş. Her türlü kirli yöntemi uygula, yalan konuş ve yediğin tüm haltlar için rakibi suçla. Çamur at izi kalsın. Bunların hepsi ipleri dışarıda karanlık proje..

 

Hepsinin birden AK Parti’ye düşman olmasının nedeni de AK Parti’nin bu halkın format yememiş öz temsilcisi olması. Bu nedenle AK Parti’ye sadece seçim kazanmak yetmez. Bütün dünyaya oyunun farkında olduğumuzu göstermek için sandıkların patlaması lazım. Şu anki tek amaçları tek parti gibi davranarak sürek avıyla AK Parti’nin önünü kesmek. O nedenle HDP’ye oynuyorlar. Dün en iyi Kürt ölü Kürttür diyenler, Kürt kimliğini ve dilini yasaklayanlar, JİTEM ve faili meçhullerden sorumlu olanlar, bugün HDP’li, Kürtçü kesildiler. AK PARTİ’ YE gönül bağlayıp oy veren halka ve iktidarın icraatına yönelik karalama kampanyalarından medet ummanlar bilmelidirler ki,.. Yanıldıklarını anlayacaklar ve ülkemizin dört bir yanında bayraklaşan ve birer kale gibi dik duran halkımızı hak bildiği yoldan döndüremeyeceğini de göreceklerdir. Saygılarımla 16 Mayıs 2015 Hasan ALPARSLAN Araştırmacı Gazeteci- Yazar.

 

Share
1058 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+5 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Batı’nın uzun vadeli Orta Doğu Planları

  28 Ekim 2016 KÖŞE YAZARLARI, MANŞET

  Bu hafta peş peşe ve eş zamanlı olarak iki kitap okuyorum. Benim ilgi alanıma, okuma zevkime ve kültürüme göre her ikisi de müthiş kitaplar. Adeta birer hazine değerindeler. Herhalde birkaç kez daha okur ve içlerindeki püf noktalarını yakalarım. Birinci kitabım, Garbiyat Enstitüsü’nün kitabı. Yazarı benim aynı zamanda kıymetli bir dostum olan Dr. Yalçın Koçak. Yalçın kardeşim benim gibi bir İnşaat Mühendisi ve olayları, mühendislerin alışık oldukları şekilde dört bir tarafından bakarak ve iyice inceleyerek değerlendiriyor. Gözünde at gözlüğü...
 • VEYSEL KARANİDEN DUA İSTEMEK

  27 Ekim 2016 KÖŞE YAZARLARI

  Veysel Karani'den Dua isteyen Hz. Ömer ve Hz. Ali benim örneğim. .................................................. ................................ Ebu Hureyre’nin naklettiğine göre, Allah’ın Resulü ashabıyla birlikte iken kendisine şöyle dedi: “Yarın cennet ehlinden biri seninle birlikte namaz kılacak.” Ebu Hureyre şöyle anlatıyor: Bu kişiyi görmek için büyük bir istek duydum. Böylece gidip Resulallah’ın (sav) arkasında namaz kıldım ve herkes çıkıncaya kadar mescidde bekledim. O sırada kara bir adam öne doğru geldi. Tek parça bir giysi...
 • MÜRİDLERİN TAYİN ETMESİYLE (MÜRŞİD- ĞAVS) Gibi Makamlara Gelinebilir mi?

  26 Ekim 2016 KÖŞE YAZARLARI

  Kişilerin derece ve makamlarını bilen Allah Teala olduğu için mensup olduğu zatın makamını tayin etmek ve tahmîni olarak Falan zat kutb–ı zamandır veya gavsdır demek doğru değildir Bir şey hakkında âyet, hadîs vârid olmamış ve icmâ-ı ümmet de yoksa onun hakkında hüküm yürütmek hele “Falan zât hâlimizi ve kalbimizden geçeni biliyor” demek asla câiz değildir. Bunun küfür olduğunu söyleyenler de vardır. Müridlerin Şeyhlerini Tayin Etmesi Tasavvufta her şey izinle olur. Tasavvufta, postta oturmak, ancak ve ancak bir mürşid-i kâmilin izniy...
 • “Güneş yakar, Kıbrıs Türkü bakar”!

  26 Ekim 2016 KÖŞE YAZARLARI, MANŞET

  Güneş, yaşam kaynağımız olmakla birlikte dünyadaki nükleer enerji haricindeki tüm yakıtların kaynağı. Temiz ve masrafsız bir enerji kaynağı olan güneşin en önemli özelliği bol ve sınırsız olması. Tüm dünyada kullanımı giderek artan güneş enerjisinden önceleri ısı enerjisi olarak son yıllarda ise gelişen teknoloji ile beraber elektrik enerjisi olarak yararlanılmakta. Dünya, güneş panelleri ve fotovoltaik pillerle giderek azalan maliyetlerle elektrik enerjisi elde ediyor. Örneğin Fransa ile İspanya arasındaki Pirene dağları üzerinde kurulu ola...
UA-36507442-2