logo

13 Ocak 2016

Dört mevsim rengarenk Büyükçekmece

esqöçTürkiye’nin ve İstanbul’un en fazla yeşil alana sahip ilçelerinden biri olan Büyükçekmece’de Kordonboyu’nda başlatılan Peyzaj Düzenleme çalışması kapsamında dört mevsim canlılığını koruyan ve görsel zenginliği olan yüzlerce yeni ağaç dikilecek.

Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün’ün talimatıyla başlatılan peyzaj çalışması çerçevesinde Park ve Bahçeler Müdürlüğü’nce Albatros Parkı bölgesine ağaç ve bitki dikimine başlandı.

Görsel zenginlik ön plana çıkacak

Büyükçekmece Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü, Kordonboyu Peyzaj Projesi kapsamında Albatros Park Amfi Arkası, Albatros Son Park, Jimnastik Kulübü bitişiğindeki alan ve heykel park bölgelerinde ağaçlandırma çalışması yapılacak. Öncelikli olarak yapılan incelemeler sonucunda sahil boyundaki formaları bozulan bitkiler tespit edildi. Bu bitkilerin yerlerine yenileri dikilirken, sahil boyunca kıyı peyzajı görsel açıdan da zenginleştirilecek. Dikilecek olan bitkilerde renk, koku ve doku özellikleri ön plana çıkarılırken, ağaçların da renk, çiçek açma , meyve oluşturma, sonbahar renklenmesi ve iklime uygunluk kriterleri göz önünde bulundurulacak. Kordonboyu peyzaj düzenlemesi kapsamında sedir, defne, zeytin, zakkum, mabet, Amerikan sığlası, lale, süs armudu, süs elması, mavi atlas sediri, huş ve kızılcık gibi ağaç türleri dikilecek.

“Yeşil örtüsü genişleyecek”

Park ve Bahçeler Müdürlüğü tarafından hazırlanan peyzaj projesi ve dikilecek türlerinin belirlenmesi konusunu titizlikle takip eden Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün, özellikle yaz mevsimlerinde İstanbul’un cazibe merkezlerinden olan Büyükçekmece Kordonboyu’nun bundan sonra 4 mevsim görsel anlamda canlı ve renkli olacağını belirterek; “İstanbul’un kişi başına en fazla yeşil alanı bulunan ilçesiyiz. Ancak bunu yereli bulmuyoruz. Önümüzdeki dönemde ilçemize binlerce yeni ağaç dikerek, Büyükçekmece’nin yeşil örtüsünü daha da genişleteceğiz” ifadesini kullandı.

Share
201 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+10 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2