logo

04 Haziran 2016

DOKTORA GİTMEYİ UNUTMAYIN!

3811c042-33cb-44c0-b000-9f711afea18bKağıthane Belediyesi ve Kolan Hastanesi’nin ortaklaşa düzenlediği Hasta Okulu Seminerleri ‘Unutkanlık’ konulu seminerle sona erdi.

Kağıthane Belediyesi ve Kolan Hastanesi’nin ortaklaşa düzenlediği ve bu yıl 5.’si gerçekleştirilen Hasta Okulu Seminerleri ‘Unutkanlık’ konulu seminerle sona erdi. Nöroloji Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Tülin Coşkun’un sunumuyla gerçekleştirilen seminerde unutkanlık ile ilgili önemli bilgiler aktarıldı.

Erken Teşhis Çok Önemli

Unutkanlık rahatsızlığının tüm dünyada önemle yaklaşılan bir hastalık olduğunu aktaran Coşkun, bunun oluşmasında bir çok önemli faktörün rol oynadığını söyledi. Her hastalıkta olduğu gibi erken teşhisin konulabilmesinin tedaviye cevap vermede mühim olduğunun altını çizen Coşkun; ‘Eğer unutkan biriyseniz doktora gitmeyi unutmayın.’’ Dedi. Teşhis koyabilmek için de öncelikle vatandaşlara belli sorular yönelttiklerini belirten Coşkun, soruların ardından farklı teşhis yöntemleri de uyguladıklarını aktardı.

Eğer evinizde odaları karıştırıyorsanız ‘Unutkan’ olabilirsiniz!

Her unutkanlığın bir hastalık belirtisi olmadığını belirten Coşkun, genel olarak insan beyninin tekrarlanmayan ve çağırılmayan bilgiyi unuttuğunu ve bunun doğal olduğunu aktardı. Unutkanlık rahatsızlığınızın olup olmadığı konusunda çevrenizdeki insanların koyacağı teşhisinde önemine değinen Coşkun, ‘’Etrafınızdan sık sık ‘Son günlerde çok unutkan oldun’ gibi cümleler duyuyorsanız bir nöroloğa görünmenizde yarar var. ‘’dedi. Kendi kendine de belirtilerin farkına varılabileceğini belirten Coşkun, ‘’ Yıllardır hatırladığınız telefon numaralarını hatırlayamıyorsanız veya evde odaları karıştırıyorsanız bu da unutkanlık hastalığı için bir işaret olabilir.’’ Dedi. Alzheimer ve bunama gibi hastalıklara da değinen Coşkun, beslenmenin de yine hafıza ile çok ilişkili olduğunu ve B12 vitamininin unutkanlıkla mücadele de önemli bir rolü olduğunu aktardı.

Programın sonunda ise çekiliş yapılırken çekilişi kazanan 8 vatandaşa Kolan Hastaneleri tarafından ücretsiz nöroloji testi yapılacak.

Share
282 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+6 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2