logo

DOKTOR TANIŞIK VATANDAŞLARI SICAK HAVAYA KARŞI UYARDI

Beylikdüzü Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü’ne bağlı olarak görev yapan Doktor Nihat Tanışık, sıcak havaya karşı uyardı. Havaların aşırı ısınması ve nem oranının yüksek olması nedeniyle bunaltıcı hale gelen havadan korunmanın püf noktalarını anlatan Tanışık, özellikle yaşlı ve hasta kişilerin daha dikkatli olması gerektiğini vurguladı.1

İlçe sakinlerine eksiksiz hizmet vermek amacıyla tam donanımlı bir Sağlık İşleri Müdürlüğü kuran Beylikdüzü Belediyesi, uzman sağlık ekibiyle vatandaşın belirli konulardaki sağlık ihtiyaçlarını karşılamaya devam ediyor. Beylikdüzü Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü Doktoru Nihat Tanışık, aşırı sıcak ve nemli havanın metabolizmanın çalışmasını olumsuz etkilemesini engellemek ve yaşanan sıcak günleri sağlıklı geçirmek için alınacak bazı önlemleri açıkladı.

“Bol Sıvı Alınmalı”

Doktor Nihat Tanışık, zorunlu olmadıkça 10.00-16.00 saatleri arasında dışarı çıkılmaması gerektiğini, kapalı alanların havalandırılmasına özen gösterilmesini, bol sıvı ve mineral içeren içecekler tüketilmesinin önemini anlattı. Fazla içilen çay ve kahvenin vücutta su kaybına neden olduğunu söyleyen Tanışık,  hafif yemekleri ve meyve, salata, çorba gibi sulu yiyecekleri tercih edilmesi gerektiğini, yağlı ağır yemeklerden ve aşırı yemekten kaçınılmasını belirtti.

“Açık Renkli Giysiler Giyinmeli”

Doktor Tanışık, güneşli havada ısının daha fazla vücutta toplanmasını önlemek amacıyla ince, açık renkli, pamuklu bol giysiler giymeye özen gösterilmesinin mühim olduğunu, geniş kenarlı şapkalar, ultraviyole ışınlarından koruyucu gözlükler kullanılması ve güneşe çıkmadan önce cilde uygun koruyucu güneş kremi sürülmesi gerektiğini de ifade etti.

“Klima Bilinçli Kullanılmalı”

Yaz aylarında aşırı kullanılan klimanın ciddi rahatsızlıklara sebep olduğunu söyleyen Tanışık, “İç ve dış ortam arasındaki sıcaklık farkının 6 dereceyi geçmesi, özellikle kalp, akciğer ve şeker hastalarını olumsuz etkiliyor. Terlemiş olarak klima hava akımına maruz kalınması ise tavsiye edilmiyor. Klima, araç içinde camlara gelecek şekilde, ev ya da işyerlerinde ise doğrudan yüz ve vücuda gelmeyecek şekilde ayarlanmalıdır” diye konuştu.

“Klimayı Çok Düşük Derecede Çalıştırmayın”

Tanışık, sıcaktan korunurken başka sorunlarla karşılaşmamak için klimayı çalıştırmadan önce ortamı havalandırmak gerektiğini, klimanın hava üfleme kanatlarının direk olarak insanlara, evcil hayvanlara ve bitkilere gelmemesini vurguladı. Ayrıca klimanın çok düşük sıcaklığa ayarlanmaması için uyardı. Çok sıcak almayan ama çok nemli günlerde klimanın nem alma modunda çalıştırılması gerektini söyledi. Klima temizliğinin de hayati önemi olduğunu kaydeden Tanışık, “İyi temizlenmeyen  klimalarda üreyen organizmalar alerjik rinit, astım ve lejyoner hastalığına yol açabilir” dedi.

Share
437 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+3 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2