logo

11 Haziran 2015

DOĞASEVERLERDEN SİVEREK TAKORAN VADİSİ DOĞA ETKİNLİĞİ

Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü bünyesindeki Şanlıurfa Dağcılık İl Temsilciliği ve Urfadosk Doğa Sporları Kulübünden bir grup doğasever geçtiğimiz hafta sonu  Siverek ilçesi Baki  (Takoran ) Köyüne etkinlik düzenleyerek Takoran vadisinde  tekne gezisi ve doğa  yürüyüşü yaptılar.

1  Siverek Kaymakamlığının ve belediyesinin tanıtımı için sportif çalışmalar,tanıtım etkinlikleri  yaptığı ve bölgenin turizm potansiyeli açısından tarihsel öneme ve değere  sahip olan Takoran vadisinin bilinirliğini arttırmak amacıyla yapılan geziye 24 doğasever katıldı.

Yıldızı yeni parlayan ve doğal güzelliği ile doğa ve su sporlarının yapılmasına olanak tanıyan Baki köyünde doğaseverleri karşılayan muhtar Sıtkı Köprüdüz misafirperverliği ve sıcak yaklaşımlarıyla gelenlere köy,vadi ve turizm çalışmaları hakkında bilgilendirme yaptı. Yapılan kahvaltıdan  sonra vadide kaymakamlık tarafından  alınan tekneyle köy muhtarının rehberliğinde  vadiyi gezen grup bir süre sonra uygun bir ortamda kayalık araziye çıkıp köye doğru yürüyüşe geçti.

2Gezi ve yürüyüş konusunda açıklama yapan dağcılık il temsilcisi Candan Özen,” Hafta sonu Baki köyünde bulunmaktan , köyün doğal ortamında sakin ve huzurlu bir gün geçirmekten dolayı grup olarak çok mutlu olduk. Büyükşehrin yıpratıcı ortamından uzaklaştıktan sonra yarımada görünümlü Baki köyünde insanların doğa yürüyüşleri ,kamp etkinlikleri,tırmanma ve her türlü açık hava sporları yapabilecekleri uygun ortamları tespit ettik.Geçen ay  Adıyaman ve Diyarbakır’ı birbirine bağlayan Nissibi köprüsünün açılmasıyla buraları görmek için gelenlerin sayısında artış olacaktır. Gelenlerin vadiyi tanımaları, gezmeleri ve mola vermeleri amacıyla teknenin kayalıklara yanaşması  için rampalara ihtiyaç vardır. Siverek’ten Adıyaman yoluna dönülmesiyle 40 km  sonra ulaşılan Baki köyünün yollarının onarılmasını ve yol ayrımlarında köy yolunu belirten yönlendirme levhalarının konulmasını ümit ediyoruz. Hafta sonları buraya piknik amaçlı gelenler var.Lütfen çevre temizliğine önem versinler ve çöplerini geri götürsünler.Biz temsilcilik olarak doğa yürüyüş rotaları çıkarmak ,kayalara tırmanış amaçlı rotalar belirlemek için bu bölgeye yine geleceğiz ve elimizdebn gelen katkıları sunacağız.Gerçekleştirdiğimiz etkinliğimizde bizleri tekne gezisinden yararlandıran Kaymakamımız Hamza Erkal’a,her konuda yardım ve ilgisini gördüğümüz değerli muhtarımız Sıtkı Köprüdüz’e ve etkinlikte çevreye duyarlı hareket eden doğaseverlere teşekkür ederim.” dedi.

 

Siverek Belediyesinin hazırlamış olduğu “Bazalt Karakterli Şehir Siverek” adlı gezi rehberinde Baki köyü şu şekilde tanımlanmış:  Fırat vadisinde iki yarımadadan birisi olan Bakiç(Takoran) Köyü bağlarıyla,narıyla,nar suyu ve siyah dutları ile ünlü bir yerdir.Baki köyü ve çevresi,doğal güzellikleri yanında yüzme,dalış,yamaç paraşütü,trekking ve kaya tırmanışı gibi spor faaliyetlerine uygun olmasıyla önemli bir rekreasyon alanıdır.

 

Share
844 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+7 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2