logo

01 Mayıs 2016

“Dışa bağımlılığımız azalıyor”

 

 

anadolu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yerli amfibi hucum gemisi ‘Anadolu’nun’ inşa töreninde konuştu. Erdoğan bu projenin 5.5 yıl olan bitirilme süresini 4 yıla çekti. Şirket sahibi Nevzat Kalkavan Erdoğan’ın sözleri sonrası tebessüm ederek 4 yılda bitirmeyi taahhüt etti.

Erdoğan yaptığı konuşmada; savunma sanayindeki dışa bağımlılığın her yıl biraz daha azaldığını, 2002’de yüzde 80’ler civarında olan oranın bugün yüzde 40’lara düştüğünü kaydetti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Hedefimiz inşallah 2023’te ülkemizin savunma sanayisinde dışa bağımlılığımızı ortadan kaldırmaktır. Sadece kendi ihtiyacımızı karşılamakla kalmayacak, bu alanda tüm dost ve kardeş ülkelerin de en önemli destekçisi ve tedarikçisi olacağız. Geçtiğimiz yıl 5 milyar dolarlık üretim ve 1,6 milyar dolarlık ihracat gücüne ulaşan savunma sanayimiz 31 milyar dolarlık proje bütçesiyle çalışmalarını sürdürüyor” dedi.

Türkiye’nin taarruz gücüne güç katacak çıkarma gemisi için ilk sac kesildi. Bir tabur komando, 50’ye yakın tank, 60’tan fazla zırhlı araç, en az 7 savaş uçağı, 10’dan fazla ATAK helikopteri, çok sayıda insansız hava aracını taşıyabilecek çok maksatlı amfibi hücum gemisi ‘Anadolu’nun inşası, Tuzla Sedef Tersanesi’nde gerçekleşecek.

 

Etiketler:
Share
395 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+5 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2