logo

reklam
25 Kasım 2016

Dikkat! İPhon 7’i direk kulağınıza tutmayın

iphone-7-3

MERCEKHABER GAZETESİ.COM ÖZEL

Yeni İPhon 7 öncekilerine oranla çok daha güçlü ışın saldığı ortaya çıktı. Apple bundan dolayı hoparlörü kullanmayı öneriyor. İPhon, kendi web sitesinden yaptığı yazılı açıklamada  iPhon 7’nin vücuttan minimum 5 milimetre uzakta tutulması gerektiğini belirtti.

Bu açıklamayla şirket aslında dolaylı olarak kullanıcıları radyasyon almamaları hususunda uyarıyor ve telefonu direkt olarak kulağa tutmamaları önerisinde bulunuyor.

Nedeni ise: Yeni iPhon 7’lerin eski modellere göre çok daha güçlü olmasıdır. iPhon 7’de SAR-Değeri selefi iPhon 6S modeline göre oldukça yüksek. iPhon 7’de SAR-değeri ( 1,384) iken iPhon 6’da bu oran (0,87) . Apple’ın en önemli rakibi Samsung akıllı telefonda örneğin SAR-Değeri 0,26’dır.

Peki bu SAR-Değeri nedir?

Cep telefonları piyasaya sürülürken özellikleri arasında SAR değerine de yer verilir. Bu değer çok önemlidir. SAR-Değerlerine bir standart getirilmiştir.

SAR’ ın açılımı ise,  Specific Absorption Rate’ tir. Yani Türkçesi ile Özgül Soğurma Oranı’ dır. SAR, ortamda hali hazırda bulunan elektromanyetik ışınların insan vücudu tarafından emilme, soğurulma hızını ifade eder. Ortamdaki bu enerji vücut tarafından emilince ısı enerjisine dönüşür. Normalde ısıya dönüşen bu enerjinin hissedilebilmesi gerekir. Ancak bu enerji dönüşümü deri altında gerçekleştiği için deri üzerindeki uyarıcılar etkisiz kalır. Bundan dolayı insan bu elektromanyetik dalgaların farkına varamaz

Standartların dışında bulunan SAR değerlerinin insan sağlığı üzerinde ne gibi yan etkileri olduğu hakkında ispatlanmış bir şey yoktur, Ancak buna rağmen insan vücuduna önemli yan etkilerin olduğuna yönelik önemli iddialar da yok değil!

Bunlardan bazıları ise şöyledir: Görüş mesafesinin azalması, halsizlik, stres, hafıza zayıflıkları, hamile bayanlar için düşük riski, dikkat eksikliği, baş ağrısı, beyin tümörü, duyma bozuklukları…

Dünya üzerinde SAR-Değerine ilişkin en kabul gören 2 standart vardır. Birisi bizim de kabul ettiğimiz AB tarafından ortaya konan standarttır. AB standartlarına göre SAR değeri cihazlarda 2 W/kg.’ dır. Diğer standart ise ABD’ nin ortaya koyduğu ve 1.6 W/kg. olarak belirlediği standarttır. Tabi bu rakamlar üst limitlerdir. Halk sağlığı için 0.08 W/kg. uygun görülmekte ve önerilmektedir.

 

 

Etiketler:
Share
1615 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+6 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2