logo

22 Haziran 2016

DİKKAT! ÇOCUĞUNUZUN VE SİZİN TÜM ÖZEL BİLGİLERİNİZ DERSHANELERİN ELİNDE!

Bugünlerde, herhangi bir sınıfta öğrenci okutan velilerin cep telefonları gerek kısa mesaj gerekse arama tacizleriyle susmuyor. Yasal olmayan yöntemlerle öğrenci ve velilere ait özel bilgiler, kim oldukları belirsiz şahısların elinde serbestçe piyasada dolaşıyor.

13010605_946391548812870_5739489676647181610_n-633x356

Minibüslerin yolcu kapma yarışı gibi, dershaneler de, öğrenci kapma yarışındalar.

 

Geçtiğimiz senelerde yapılan yasal düzenlemelerle, dershaneler kapanmıştı. Artık bu tip ücretli bir sistem söz konusu olmayacaktı. Ancak dershaneler kendilerine yeni isimler uydurarak yola devam ediyorlar. “Etüt Merkezi” “Yaz Kursu” “Özel Ders” gibi isimlerin arkasına gizlenerek yasal boşluğu delen dershaneler, yasadışı yollardan elde ettikleri öğrenci bilgilerini kullanarak, velileri taciz etmekteler.

 

Öğrencilerin ve velilerin, TC Kimlik numaraları, adresleri, ev ,iş ve cep telefonu kayıtları ile daha bir çok özel bilgileri ve hatta nüfus cüzdan detayları da eskiden dershane şimdi ise etüt merkezi adı altında faaliyet gösteren bu kişi ve kurumlarda.

 

Her türlü suistimale açık ve geçtiğimiz aylarda kabul edilen “Kişisel Verilerin Korunması” kanununa göre suç teşkil eden bu duruma karşı, yetkililerin acilen tedbir alması gerekmekte.

 

Durumdan şikayetçi olan veliler, konuyu bir çok defa ilgili kurumlar nezdinde dile getirdiklerini, gelen SMS ve aramaları da BTK sayfasından şikayet ettiklerini ama yetkililerden bu durumu engellemek için bir adım atılmadığını belirtiyorlar. Kendileri gidip özel bilgilerini vermedikleri, hatta kapısından bile geçmedikleri bir çok dershanenin elinde kimlik ve diğer detaylı bilgilerinin bulunmasının kendilerini endişelendirdiğini dile getiren veliler, yasalara karşı açık bulup başka isimler altında faaliyetlerine devam eden ve kişisel verilerini de ele geçirerek suitimal eden bu kişi ve kurumlara karşı bir yaptırımda bulunulmasını bekliyorlar.

92f5c9b9-e7ac-4a0f-abbf-c6b5d63c7ccf

 

 

 

 

 

 

Share
754 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+1 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2