logo

DEVLET BAHÇELİ NE YAPMAK İSTİYOR?


facebook
Hasan ALPARSLAN
hasanalparslan20@hotmail.com

MHP…12 Eylül 1980 öncesi 5 bin 300 gencini şehit vermiş, binlerce genci zindanlarda çürümüş ve binlerce genci sakat bırakılmış Ülkücü hareketin “siyasi aksiyonu”.Peki şimdi ‘aksiyon’luk devam ediyor mu? Elbette ki hayır.

 

Devlet Bahçeli’nin başına geçmesinden sonra MHP günden güne davasından ve ülküsünden de uzaklaşmaktadır.

 

Ve bu MHP; iki kez girdiği TBMM’de davranışlarını kontrol edemediği gibi şaşırtıcı ve hatta kendi ülküsüne ters düşen kararlara imza attı.

 

AK Partili Abdullah Gül’ün, Cumhurbaşkanlığına karşıydı..

 

Ve mecliste 2. Bahçeli dönemini yaşayan MHP, aday gösterip Gül’ün zihniyetine karşı olduğu izlenimini kamuoyuna sergilememişti..

 

Peki; DSP-MHP ve ANAP koalisyonu sırasında Cumhurbaşkanlığı seçiminde MHP ve özellikle Devlet Bahçeli hangi yolu izlemişti.

 

Sayın Ahmet Necdet Sezer’in cumhurbaşkanlığına aday gösterildiği anlarda neler olmuştu neler.

 

MHP’de Alpaslan Türkeş’ten sonra gelen ve davada üstün hizmeti inkar edilemeyecek olan fikir adamı Sadi Somuncuoğlu, mecliste ikinci parti durumunda olan MHP’nin cumhurbaşkanı adayı göstermesi gerektiği kavgasını vermiş ve kendisi aday olmuştu.

 

Bahçeli ve yardakçıları ne yapmıştı? Başbuğlarının en yakın arkadaşını ve ağabeylerini aday olduğu için yumruklamışlardı.

 

Çünkü ‘ Ben sosyal demokratım’ yani ‘solcu’ olduğunu çekinmeden beyan eden Ahmet Necdet Sezer’in karşısına aday çıkmıştı.

 

Zihniyete bakınız.

 

Şimdi aynı MHP ve aynı Devlet Bahçeli, 550 milletvekili bulunan mecliste 80 milletvekili olmasına rağmen % 52 halkoyuyla Cumhurbaşkanlığı makamına gelmiş R.Tayyip Erdoğan’a güya milli duruş sergiliyor.

 

Şimdi Sayın Bahçeli’ye sormak lazım. Koalisyon hükümetiniz sırasında daha güçlü sayıya ve hatıra sahiptiniz, niye o zamanlar milli duruşunuzu sergilemeyip kırıldınız? Bununla da kalmayıp davanın çilesini sizden daha çok çekmiş ve hizmet vermiş Somuncuoğlu’nu milli duruş sergiledi diye yumrukladınız.

 

Çok komik! Muhalefet partilerinin olumlu anlamda dayattığı şartların tümünün tersini yazarak Ak Partini Koalisyon Şartları” diye sunmak düpe düz geri ahmaklıktır. Ak Partinin hiç bir koalisyon şartı yoktur. Cumhurbaşkanının meşruiyetinin tartışılamaz olduğu söylemek de şart değil, durum tespitidir. Öyle değil mi zaten; nesini tartışıyorsun % 52,5 oy alarak gelen bir Cumhurbaşkanının?

 

Bunu tartışabilmek için % 52,5 oy çıtasını aşabilecek bir teveccüh kazanmış olmanız gerekiyor. Var mı bu oy üzerinde oy alabilen? Cumhurbaşkanı zaten darbe Anayasası ile düzenlenen Cumhurbaşkanının yetkilerinin fazla olduğunu kendi söylüyor. Bu yetkilerin bir kısmını Başkanlık sistemine geçerek TBMM’ye devredilmesi gerektiğini savunuyor. Siz kalkmış bu talebi hem görmezden geliyor, hem de Cumhurbaşkanının yetkilerinin çokluğundan bahsediyorsunuz. O da bir yana düşürülmesinden bahsediyorsunuz. Cumhurbaşkanına o görevi Milletin % 52,5 gibi geniş bir kesimi verdi. Yani yetki verenler arasında muhalefet partilerine oy verenler de var.

 

Bu tabloyu bile göremiyorsanız bırakın siyaseti, gidin seyyar satıcılık yapın!

 

Bahçeli ve arkadaşlarının bu tutumu hem tabanda hem de milliyetçi-muhafazakar kesimde eksi not almıştır.

 

MHP’nin tutumun CHP’den tek farkı; birisi dışarıda kalmış, birisi içeri girmiştir.

 

MHP ve Bahçeli’nin mili ve manevi duygular karşısındaki anlamsız tutumları Ozan Arif’in, Bahçeli’ye karşı söylediği “ Sevdamı geri ver” türküsünün ne kadar doğru tespit olduğunu göstermektedir.

 

Sözü uzun etmeden sorarsak “sahi bu Devlet Bahçeli” ya da MHP ne yapmak istiyor bilen anlayan var mı? Anlayan var mı bu nasıl talip olmaktır devlet yönetmeye? Vallahi ben bu davranış biçiminden, söylenen bu sözlerden, kendilerine göre uydurulan bu bahanelerden hiçbir şey anlamış değilim. Anlayan, Bahçeli’nin ne demek istediğini kavrayan birisi varsa söylesin.

 

Bizim bu anlayış darlığımızı hoş görsün MHP yetkilisi “bir açıklama yaparak” lütfen aydınlatsın bizi ikna etsin de, onlara göre yanlış düşüncelerimiz varsa, bu düşüncelerimizi gözden geçirelim ki, kimsenin günahına girmemiş olalım, içimizdeki şüpheleri çıkarıp atalım.

 

Sayın bahçeli madem böyle bir davranış içinde olacaktı, madem hükümet etme adına hiçbir oluşumun içinde olmayacaktı “o zaman” seçim öncesi onca sözü neden verdi halka? Mesela emekli vatandaşları neden umutlandırdı maaşınıza zam yapacağım, her bayramda bir maaş ikramiye vereceğim diye? Ya da neden “asgari ücretle çalışan insanlara” gerçekleşmeyecek o sözleri verdi “asgari ücret” bu para olacak diye?

 

Madem böyle kenara çekilecekti, hiçbir oluşumda yokuz diyecekti “neden” bizimle yürüyün diye milleti kendisiyle yürümeye çağırdı? Şimdi o yürüyüşe katılanların beklentisi ne olacak, bu ahaliyi kandırmak, ahaliye yalan söylemek olmuyor mu bir çeşit, çıkıp söylesin MHP li bir yetkili.

 

Hem ne demek, Ak parti ile CHP hükümeti kursunlar demek? Siz neden kurmuyorsunuz, siz neden hiçbir oluşumun içinde olmayacağız diyorsunuz, bunun anlaşılır bir izahı var mı? Sizin bunları demek hakkınızsa ötekilerin neden hakkı olmasın? Aynı sözü CHP söylerse “senin böyle bir söz söyleme hakkın” yok mu diyeceğiz onlara? Sizin hakkınız olan o duruş onların neden hakkı olmasın?

 

Mesela Ak parti “madem üçünüz bir oldunuz, üçünüz aynı söylemle beni yıktınız, şimdi yine üçünüz hükümeti kurun” derse “biz yokuz” demenin nasıl bir izahı var sizce?

 

Hem ne demek “kendinizin talip olmadığı bir şeyi başkasından istemek” hemen Cuma günü öğleden sonra hükümeti kursunlar demek, bu bir başkasına akıl vermek, başkasını yönetmek olmuyor mu? O zaman “gel sen kur” denirse cevabı ne olacaktır MHP nin..
Saygılarımla 18 Ağustos 2015
Hasan ALPARSLAN Araştırmacı Gazeteci-Yazar.

Share
1260 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+10 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Manevi Nesebi Sahih Olmayan ‘ŞEYHLERİN’ Özellikleri

  21 Ekim 2016 KÖŞE YAZARLARI

  Manen görevlendirilmemiş (nâ ehil) şeyhlerin özellikleri nelerdir? Manen görevlendirilmemiş (nâ ehil) şeyhlerin özellikleri nelerdir? İsmail Hakkı Bursevî hazretleri Rûhu’l Beyan Tefsiri’nde bu konuda şunları nakleder: Tasavvuf yoluna giren kişinin mürşid-i kâmile olan ihtiyacı; denizde boğulmakta olan kişinin, kendisini boğulmaktan kurtarması için iyi bir yüzücüye olan ihtiyacı gibidir. Yüzücü, diğerlerini kurtarmak için onların elinden tutar. Yüzücü olduğunu söyleyen kişi, eğer tam iyi yüzme bilmiyorsa, kendisiyle beraber elini tutanları...
 • Işıkları Söndürülmüş Masum Çocuklar!

  21 Ekim 2016 KÖŞE YAZARLARI, MANŞET

    Karanlığın içerisinde yüzdürülen çocuklar… Işıkları söndürülmüş çocuklar… Kendi ailesi içerisinde tacize ve tecavüze uğramış, uğratılmış tertemiz günahsız çocuklar… Okudukları okullarda, gittikleri kurslarda cinsel istismara uğrayan ve de uğratılan masum çocuklar… Başlarına gelen tüm olaylarda sessizliğe alıştırılıp, kimselere anlatılmasın diye sıkı sıkıya tembihlenen ve de korkutulan o günahsız, melek yüzlü çocuklar… Küçük yaşlarda evlendirilen, gerdek gecelerinde bedenleri parçalanıp...
 • DAEŞ yolun sonuna geliyor

  21 Ekim 2016 KÖŞE YAZARLARI, MANŞET

    DAEŞ, bir terör örgütünün ismi içinde “İslam” kelimesinin olamayacağına inanan kişilerin IŞİD terör örgütüne verdiği isimdir ve Arapça “Devletül Irak ve Şam” okunuşu ile “Irak ve Şam Devleti” manasındadır. IŞİD’in açılımı “Irak Şam İslam Devleti” veya da Arapça okunuşu ile DAİŞ (ad-Dawlah al-Islamiyah fil-‘Iraq wa ash-Sham”, İngilizce kısaltılmış adı ISIS olup açılımı da “Islamic State of Iraq and al-Sham”dır. Bu kısaltılmış isimlerin tümü de terör örgütü DAEŞ’i tanımlar. Irak Savaşı'nın ilk yıllarında kurulan DAEŞ’in geçmişi Y...
 • İSLAM TARİHİNDE SALTANAT

  20 Ekim 2016 KÖŞE YAZARLARI

  Yezidle beraber, İslâm tarihinde saltanat başladı. Saltanat, belirli ailelerin ve dolayısıyla kişilerin halkı yönetmeleridir. Bu yönetimlerde gerçekten çok âdil kişilerin iş başına geldikleri görüldü. Ömer bin Abdülaziz hazretleri, Harun Reşîd, Gazneli Sultan Mahmud Han, Salahaddin Eyyûbî, Beyâzid-i Veli hazretleri, Fatih Sultan Mehmed Han, Dördüncü Ahmed Han hazretleri, Sultan İkinci Abdülhamid Han hazretleri gibi idareciler geldiler. Tarihte zaman zaman, halkın idarecilerden hoşnut olmadığı da görüldü. Halkı kendilerine karşı ayak...
UA-36507442-2