logo

06 Mart 2016

Dev proje tüm engellemelere rağmen bitirildi!

er

Türkiye’nin son yıllarda uygulamaya koyduğu mega projelerinden biri olan 3. Köprü’de bugün son tabliye yerleştirildi.

Türkiye’nin son yıllarda uygulamaya koyduğu mega projelerinden biri olan 3. Köprü’sü olan Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün açılışı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun da katıldığı törenle gerçekleştirildi. Törende Cumhurbaşkanı Erdoğan işçilere ikramiye sözü aldı. Erdoğan, her bir işçiye eşit olarak verilmek üzere 3 bin lira ikramiye sözü aldı.

Temeli atıldığı günlerde başta Mimarlar Odası, Paralel Örgütün yayın organları, Aydın Doğan’ın ajanslarından Gezi eylemcilerine kadar birçok kesimin yapımını engellemek için var gücüyle çalıştığı 3. Köprü’nün bitirilmesi toplumda sevinçle karşılandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yavuz Sultan Selim Köprüsü’ne son tabliyenin yerleştirilmesi töreninde yaptığı konuşmada şöyle konuştu:

“29 Mayıs 2013’te temeli attığımız gün birileri ‘Olmaz canım’ diyordu. Hele hele Gezi olayları başladığı zaman ‘İşte bu iki tane beton yığınıyla kalır’ diyorlardı. Bunlar yazıldı, çizildi, hatta hatta buralara kadar zahmet edip geldiler, denizde gösteriler yaptılar. Ama onlar onu yaparken biz dedik ki ‘hayır.’ Biz bunları birleştireceğiz. Avrupa ile Asya’yı Yavuz Sultan Selim Köprüsü ile birleştireceğiz ve bu bizim dünyaya en önemli mesajımız olacak. İşte hemen sağ tarafımız Karadeniz ve boğazdayız, Marmara’ya açılıyoruz. Böyle bir yerde ancak büyük düşünenler bu tür büyük projeleri gerçekleştirirler ve bizler de bu yola böyle çıktık.”

“Asma köprü olarak bu uzunlukta bir başka köprü de yok. Bunlar bizim iftihar vesilemiz ve inşallah ağustos ayı olarak, Ulaştırma Bakanımız bize ifade etti. Ağustos ayında da artık bütün viyadükleriyle her şeyiyle tamamlanıp, hep birlikte açılışını gerçekleştireceğiz. Gerek Marmaray Projesi’ndeki başarı ve şu ana kadar yaklaşık 130 milyon yolcu Marmaray’dan geçmiş bulunuyor. Yine önümüzde Avrasya Tüneli var. Avrasya Tüneli bu arada inşallah tamamlanıyor. Onun da bitişi bu yıl sonu. Avrasya Tüneli’nin de bitişi olacak ve böylece artık bizim Avrupa-Asya arasındaki gidiş gelişlerimizde bir rahatlama şüphesiz ki meydana gelecek. Bütün zorluklara rağmen, bu zorları kolay kılıcı adımlar atılıyor.”

Share
293 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+6 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2