logo

Destici:“Türkiye’ye tepki, Eroğlu’na seçim kaybettirdi”

20150508_213927

BBP Başkanı Mustafa Destici, Türkiye’nin politikalarının, Eroğlu’na puan kaybettirdiğini savundu.

Yurdagül ATUN/MERCEKHABER GAZETESİ ÖZEL

Türkiye’deki seçimlere günler kala, partiler de seçim gezilerini hızlandırdı. Seçimlerde ittifak kararı alan Saadet Partisi Genel Başkanı Mustafa Kamalak ile eski BBP Genel Başkanı Mustafa Destici partilerinin Kıbrıs politikasını Haberal Kıbrıslı Gazetesi’ne açıkladılar. Kıbrıs Türkiye ilişkilerinin saygı çerçevesinde olması gerektiğini belirten Mustafa Kamalak ve Mustafa Destici, bu noktada da aynı düşüncede olduklarını ifade ettiler. Destici, Derviş Eroğlu’nun seçimi kaybetmesini, Mustafa Akıncı’nın kazanmasını Türkiye hükümetinin politikalarına bağlarken, Kamalak da “Bu tür tartışmaların hiç kimseye faydası yoktur. Biz Saadet Partisi olarak bu tartışmadan üzüntü duyduk. Ak Parti’nin bu konudaki tavrını tasvip etmiyoruz” dedi.

Seçimlere birlikte girme kararı alan Saadet Partisi Genel Başkanı Mustafa Kamalak ile eski BBP Genel Başkanı Mustafa Destici barajı aşacaklarından zerre kadar şüphe duymadıklarını ifade etti. “Meclise girmemiz halinde sivil demokratik bir anayasa için çalışacağız. Ülkemiz için, milletimiz için, mili birlik ve beraberlikten yana olan her partiyle hükümet kurabiliriz” diyen Destici ve Kamalak, Meclise girmeleri halinde iki ayrı parti olarak yollarına devam edeceklerini belirtti. Mecliste grup eksikliği olursa bu eksiklikleri tamamlayacaklarını belirten iki parti başkanı, Kıbrıs konusundaki ortak görüşlerini Haberal Kıbrıslı Gazetesi’ne açıkladı.

“Sıkıntı varsa aralarında konuşmalılar”

KKTC’nin yeni Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’yı kutlayarak, Kıbrıs Türk halkına hayırlı olması temennisinde bulunan Saadet Partisi Başkanı Kamalak, Akıncı’nın başkan seçilmesinin ardından, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la aralarında yaşanan söz düellosunun doğru olmadığını söyledi. Bu tür tartışmaları lüzumsuz bulduğunu kaydeden Kamalak, “bu tartışmayı lüzumsuz buldum ve üzüldüm. Eğer bir sıkıntı varsa iki cumhurbaşkanı kendi arasında konuşmalı” dedi.

“Bu tür tartışmalar iki ülkeye de fayda sağlamaz”

Bu tür tartışmaların her iki ülkeye de fayda sağlamayacağını vurgulayan Kamalak şöyle konuştu: “Bu tür tartışmaların hiç kimseye faydası yoktur. Biz Saadet Partisi olarak bu tartışmadan üzüntü duyduk. Ak Parti’nin bu konudaki tavrını tasvip etmiyoruz.

“Ana olmanın da, kardeş olmanın da sorumluluğu var”

Anne olsanız da, kardeş olsanız da sorumluluklarınız var. Ananın ana gibi, kardeşin kardeş gibi… Saygı sevgi çerçevesinde, tarihi gerçekleri tahrif etmeden bir ilişki sürdürmek gerekiyor.

“KKTC’yi eritmeden, iki kesimli bir anlaşma…”

Ayrıca KKTC’yi eritmeyen, yok saymayan bir siyaset anlayışının yerleşmesi gerek. Güney Kıbrıs’la iki kesimli, eşit haklara sahip, Türkiye’nin garantörlüğünde, daha doğrusu himayesinde bir çözüm olmalı. Türkiye ile ilişkiler de saygı çerçevesinde yürütülmeli…”

****

“Ne kardeşlikten, ne analıktan rahatsızlık duyulmamalı”

Büyük Birlik Partisi Başkanı Mustafa Destici de geçtiğimiz haftalarda gerçekleştirilen cumhurbaşkanlığı seçimlerinin Kıbrıs Türklerine hayırlı olmasını temenni etti. “Kıbrıs bizim yavru vatanımız diyoruz, kardeşiz diyoruz. Elbette kardeşiz. Ne kardeşlikten, ne de ana yavru ilişkisinden rahatsızlık duyulmamalı. Hepimiz bir milletin evlatlarıyız. Biz KKTC’nin güçlü olmasını, ayaklarının üstünde durmasını arzu ediyoruz. Ekonomik, siyasi yönden güçlenmesini istiyoruz” diyen Destici iki ülke (Türkiye-KKTC) arasındaki tartışmaların, Rumların ekmeğine yağ süreceğini ifade etti.

“Rumların hedefi adanın tümüne sahip çıkmak”

Rumların hedefinin açık olduğuna dikkat çeken Destici sözlerini şöyle sürdürdü: “Rumların hedefini biliyoruz: Kıbrıs’ın tamamına sahip çıkmak. Enosis kararlarından hiç vazgeçmediler. Dolayısıyla biz de bu konuda kararlı bir duruş sergilemeli ve iki devlet olarak yolumuza devam etmeliyiz. Elbette Güney Kıbrıs ve Kuzey Kıbrıs ekonomik ilişkilerini geliştirebilir, her türlü işbirliğine girebilir ama Kuzey Kıbrıs’ı kabul etmeleri, Türk varlığını kabullenmeleri, Kıbrıs Türkünün azınlık olmadığını bilmeleri şart. Bunu kabul etmezlerse biz hangi barıştan söz edebiliriz ki?”

“Tepki yüzünden Akıncı kazandı, Eroğlu kaybetti”

Derviş Eroğlu’nun seçimi kaybetmesini, Mustafa Akıncı’nın kazanmasını Türkiye hükümetinin politikalarına bağlayan Destici sözlerini şöyle tamamladı: “Türk hükümetinin politikalarının adada etkili olduğunu biliyorum. Derviş Eroğlu’nun seçimi kaybetmesi,

Mustafa Akıncı’nın kazanması Türkiye hükümetlerinin Kıbrıs konusundaki politikalarına tepkinin sonucudur. O yüzden Türkiye’nin şikayet etmesi gereksiz.”

Etiketler:
Share
428 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+9 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2