logo

27 Ocak 2016

Desteklerle süt ve hayvan ırklarının kalitesi AB standartlarına taşınacak

113Ekonomi Koordinasyon Kurulu (EKK) toplantısında Bakanlığın mevcut durumu ve çözülmesi gereken öncelikli sorunlarının ele alındığını açıklayan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik “EKK toplantısı verimli bir istişare şeklinde oldu.Ortaya konulan görüşler doğrultusunda, yeni çalışmalar yapıp, ilgili düzenlemeleri nihai şekle sokacağız.

7 bölgede daha toplantı yapılacak

Diğer taraftan bölgesel toplantıların ilkini Şanlıurfa’da yaptık. 9 ilimiz katıldı. Önümüzdeki Cuma, Cumartesi, Pazar günleri de Bursa’da Marmara Bölgesi ile ilgili toplantı gerçekleştireceğiz. Daha sonra Adana, Trabzon ve Konya’da bu toplantıları sürdüreceğiz. 7 bölgede yapacağımız toplantılarla; çiftçilerle, üreticilerle, üretici birlikleriyle, hülasa sektörün tüm paydaşlarıyla buluşuyoruz.” dedi.

Süt ve hayvan ırklarının kalitesi, AB standartlarına taşınacak

Şu anda bütün alt gruplarıyla beraber 53 kalem olan hayvancılık desteklerinin, 5-6 kaleme indirilmesiyle ilgili çalışmaların devam ettiğini açıklayan Bakan Çelik  “Süt ve hayvan ırklarının kalitesini, AB standartlarına taşıma konusunda desteklerimiz olacak. Bu konudaki düzenlemeleri de yakında kamuoyuyla paylaşacağız” şeklinde konuştu.

Hayvancılıkla ilgili önemli sorunlar aşıldı

Bakan Çelik, hayvan üreticileriyle yaptığı telefon görüşmelerinin ardından, hayvancılık sektörü ve desteklerle ilgili değerlendirmelerde bulundu ve hayvancılıkla ilgili önemli sorunların aşıldığını, ancak bazı sorunların da güncelliğini koruduğuna dikkat çekti..

Bakan Çelik, şöyle devam etti;

“Mesela kırmızı et hususu bir sorun olarak önümüzde duruyor. Bakanlık bünyesinde hayvan sayımızın ne kadar olduğu gibi, bütün tarımsal envanterin yeniden gözden geçirilmesi noktasındayız.

İşletmeler takip edilecek

Yapılması gereken çalışmaları tamamladık.Sahada görev alacak personelimizle, bizzat her işletmenin sorumluları belirlenecek ve o sorumlu vasıtasıyla, o işletmeler takip edilecek. Böylelikle sistem artık sağlıklı bir şekilde işleyecek. Hayvan sayısı ne kadar oldu, düştü mü, arttı mı, doğru mudur, eksik midir, yanlış mıdır gibi? Bunlara bakılacak. Sorumlu kişilerin takip edeceği işletmeler belirleniyor şu anda. Önümüzdeki günlerde bu arkadaşları görevlendirmiş olacağız.”

Kırmızı et üretimi 1 milyon tona çıkmış ama 300 bin ton açık var

Bakan Çelik “Bir tarafta 78 milyon nüfusumuzu, diğer tarafta 30 milyonu aşkın turist ile Suriye’den gelen sığınmacıları da dikkate alırsanız, nüfus dinamiği bakımından hareketli bir bölgedeyiz. Bu konudaki ihtiyaçlarımız belli. Kırmızı et üretimi 1 milyon tona çıkmış ama halen 300 bin ton civarında açığımız var.

Süt üretimi 18,5 milyon ton

Damızlığın yanı sıra, süt üretimi de bizim için son derece önemli. Süt üretimi eğer artış gösteriyorsa, hayvancılık iyi bir noktada,eğer damızlık hayvan sayınız azalıyorsa, hayvancılığınızda ciddi bir sıkıntı var demektir. Süt üretimimiz 18,5 milyon tona gelmiş durumda. Bu önemli bir rakamdır.”diyerek, bölgesel sıkıntılar nedeniyle, süt ve mamulleri ihracatında sorun yaşandığına vurgu yaptı ve şöyle devam etti;

Süt tozu ile çiğ süte destek verildi

“Özellikle sütün arzının çözümüyle ilgili olarak geçtiğimiz haftalarda yayınladığımız tebliğ değişikliğiyle, bazı tedbirleri devreye soktuk.Süt tozu ile çiğ süte destek vererek, süt arzının çözümünde belli bir noktaya gelmiş bulunuyoruz, o konuyu takip ediyoruz. Ayrıca üreticilerin talepleri doğrultusunda, hayvancılık destekleriyle ilgili de yeni bir model düşünülüyor, o da çok fazla uzun sürmeyecek.”

Hayvancılık destekleri 5-6 kaleme düşürülüyor

Bütün alt gruplarıyla beraber 53 kalem hayvancılık desteğinin söz konusu olduğunu ifade eden Çelik,  “Bunu 5-6 kaleme dönüştürme konusunda çalışmalarımız var. Süt ve hayvan ırklarının kalitesini, AB standartlarına taşıma konusunda desteklerimiz olacak.Yeni

düzenlemeleri de, yakında kamuoyuyla paylaşacağız” dedi.

Ekonomi Koordinasyon Kurulu (EKK) toplantısı

Ekonomi Koordinasyon Kurulu (EKK) toplantısında, Bakanlığın mevcut durumu ve çözülmesi gereken öncelikli sorunların ele alındığını açıklayan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik “EKK toplantısı verimli bir istişare şeklinde oldu.Ortaya konulan görüşler doğrultusunda, yeni çalışmalar yapıp, ilgili düzenlemeleri nihai şekle sokacağız.

9 ilde daha bölgesel toplantı yapılacak

Diğer taraftan bölgesel toplantıların ilkini Şanlıurfa’da yaptık. 9 ilimiz katıldı. Önümüzdeki Cuma, Cumartesi, Pazar günleri de Bursa’da Marmara Bölgesi ile ilgili toplantı gerçekleştireceğiz. Daha sonra Adana, Trabzon ve Konya’da bu toplantıları sürdüreceğiz. 7 bölgede yapacağımız toplantılarla; çiftçilerle, üreticilerle, üretici birlikleriyle, hülasa sektörün tüm paydaşlarıyla buluşuyoruz.” şeklinde sözlerini tamamladı.

Share
244 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+2 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2