logo

reklam

Derin Bir Boşluk Yaratan Yalnızlık


facebook
Mehmet KIZILKAYA
memoeemuh@gmail.com

Yalnızlık, insanoğlunun yüreğindeki boşluğu doldurmayan tek yaradır.

 

Yalnız her daim insanoğluna bir öğreten görevi yapan öğretmen olarak görev yapmaktadır. Çünkü insanoğlu en fazla yalnızken ve de tek başınayken kendisiyle her daim konuşur, kendisini sorguya çeker, kendisiyle sürekli olarak dertleşip durur. Ve birilerine ihtiyaç duyduğu içine değil de, neden yalnız olduğunu anlamak için kendisiyle her zaman söyleşir durur. Yalnızlık yeri geldiğinde acımasız ve de ciddi bir öğretmen olur, yeri gelir idam sehpasını da önünüze kor.  Öyle ki ilmeği tam da boynunuzdan geçiren cellat ve de sizleri seyreden kalabalığın arasından size gözyaşı döküp ağlayan annenizdir.

 

Yalnızlık bir bedene, bir kalıba sığamamaktır. Kendi kalbinize, bedeninize, odanıza, evinize, odanıza, yatağınıza, şehrinize, yaşadığınız coğrafyaya, mahallenize ve de bu dünyaya hiçbir zaman sığamama halinizdir. Yalnızlık, ansızın okuduğunuz bir kitabın derin sayfalarından çıkıp boğazınıza yapışan kelimelerin, cümlelerin ve de en sevdiğiniz şarkı notalarının hep beraber yan yana gelip sizleri fütursuzca boğmaya çalışmasıdır.

 

Yalnızcık nedir bilir misiniz?

 

Yalnızlık, ruhunuzun bedeninize fazlasıyla dar gelmesi noktasıdır. Bundan dolayıdır ki senin ruhunu sıkan, senin bedenine acı veren, yüreğini patlatan yalnızlıktır. Yalnızlık, susuzlukla bezenmiş bir yürektir.

 

Yalnızlık, bilincinde olmak demektir. Kendi başınızı kendi yastığınıza koyduğunuzda değil, her sabah kendi gözlerinizi dünyaya açtığınız zaman ki yaşadıklarınızdır. Aldığınız güzel bir haberi paylaşmak için sevdiklerinizi aramadığınız durumunun tam da kendisidir. Ağırdır her daim sevdiğinin sesinden mahrumiyet, annenin sıcaklığından azade olmaktır. Acıtır her daim. Onun üstesinden gelmeye çalışmak birer çocuk hastalığıdır. Bir kendini bilmezliktir. Çünkü yalnızlığın üstesinden gelmeyi istemek tanrılaşmaktan başka hiçbir şey değildir sanırım. Şirktir, günahtır. Neden mi? Çünkü yalnızlık tanrıya değil, insana mahsus olan bir duygudur.

 

Yalnızlık, bir yatağın diğer yarısıdır. Derinlerde olan bir boşluktur.

 

Yalnızlık, kalabalığın orta yerinde unutuluvermektir. Yalnızlık, unutulmaktır en fazla. Bazen sahip olduğunuz ve de sahip olmak istediğiniz tek şey olup çıkıvermektedir. Özlemektir ama söyleyemiyorsunuz. Özlüyorsunuz ama anlatamıyorsunuz. Özlüyorsunuz lakin fısıldayamıyorsunuz kulaklara. Yalnızlık, insanlığın insan olmasının gereğidir, kaderidir, acısıdır ve de cilvesidir. Yalnızlık, insanoğlunun bedeninde ki tüm izlerdir.  Bırakıp gidildiğinde, kalan bir boşluktur. Alnını dayadığın bir yerde içine işleyendir.

 

Yalnızlık, insanoğlunun insanlığa en yakınında ki halidir. İnsanoğlunun yalnız olduğu an, en fazla insan olduğu andır. Neden mi? Çünkü insanoğlu en çok yalnızken özlemi olur, en çok yalnızken özler, en çok yalnızken çekinir, en çok yalnızken korkar, en çok yalnızken sever ve en son olarak insan yalnızken kendi yüreğinin sesini dinleyip kendi bedeninin kokusunu fazlasıyla alır. Yalnızken her daim hatırlar, her daim dokunur kendi yüreğine ve de bedenine. İnsanoğlu en çok da yalnızken kendisi olabilmektedir.

 

Yalnızlık nedir bilir misiniz?

 

Yalnızlık, karanlığı çocukluğumuzun derinliğinden kalmış olan bir sanat eseridir. Yüreğimizin derinliklerinde bir yaşam kurup, ihtiyarlığımızı yaşatır bizlere.

 

Yalnızlık, kalplerimizi doldurmayan birer boşluktur azıcık. Çünkü insan yüreğinin içi, doldurulamayacak kadar derin bir boşluğa sahiptir. Onu da doldurabilecek olan tek şey de sanırım yalnızlıktır.

 

 

“ Mehmet KIZILKAYA “

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Share
286 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+1 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Batı’nın uzun vadeli Orta Doğu Planları

  28 Ekim 2016 KÖŞE YAZARLARI, MANŞET

  Bu hafta peş peşe ve eş zamanlı olarak iki kitap okuyorum. Benim ilgi alanıma, okuma zevkime ve kültürüme göre her ikisi de müthiş kitaplar. Adeta birer hazine değerindeler. Herhalde birkaç kez daha okur ve içlerindeki püf noktalarını yakalarım. Birinci kitabım, Garbiyat Enstitüsü’nün kitabı. Yazarı benim aynı zamanda kıymetli bir dostum olan Dr. Yalçın Koçak. Yalçın kardeşim benim gibi bir İnşaat Mühendisi ve olayları, mühendislerin alışık oldukları şekilde dört bir tarafından bakarak ve iyice inceleyerek değerlendiriyor. Gözünde at gözlüğü...
 • VEYSEL KARANİDEN DUA İSTEMEK

  27 Ekim 2016 KÖŞE YAZARLARI

  Veysel Karani'den Dua isteyen Hz. Ömer ve Hz. Ali benim örneğim. .................................................. ................................ Ebu Hureyre’nin naklettiğine göre, Allah’ın Resulü ashabıyla birlikte iken kendisine şöyle dedi: “Yarın cennet ehlinden biri seninle birlikte namaz kılacak.” Ebu Hureyre şöyle anlatıyor: Bu kişiyi görmek için büyük bir istek duydum. Böylece gidip Resulallah’ın (sav) arkasında namaz kıldım ve herkes çıkıncaya kadar mescidde bekledim. O sırada kara bir adam öne doğru geldi. Tek parça bir giysi...
 • MÜRİDLERİN TAYİN ETMESİYLE (MÜRŞİD- ĞAVS) Gibi Makamlara Gelinebilir mi?

  26 Ekim 2016 KÖŞE YAZARLARI

  Kişilerin derece ve makamlarını bilen Allah Teala olduğu için mensup olduğu zatın makamını tayin etmek ve tahmîni olarak Falan zat kutb–ı zamandır veya gavsdır demek doğru değildir Bir şey hakkında âyet, hadîs vârid olmamış ve icmâ-ı ümmet de yoksa onun hakkında hüküm yürütmek hele “Falan zât hâlimizi ve kalbimizden geçeni biliyor” demek asla câiz değildir. Bunun küfür olduğunu söyleyenler de vardır. Müridlerin Şeyhlerini Tayin Etmesi Tasavvufta her şey izinle olur. Tasavvufta, postta oturmak, ancak ve ancak bir mürşid-i kâmilin izniy...
 • “Güneş yakar, Kıbrıs Türkü bakar”!

  26 Ekim 2016 KÖŞE YAZARLARI, MANŞET

  Güneş, yaşam kaynağımız olmakla birlikte dünyadaki nükleer enerji haricindeki tüm yakıtların kaynağı. Temiz ve masrafsız bir enerji kaynağı olan güneşin en önemli özelliği bol ve sınırsız olması. Tüm dünyada kullanımı giderek artan güneş enerjisinden önceleri ısı enerjisi olarak son yıllarda ise gelişen teknoloji ile beraber elektrik enerjisi olarak yararlanılmakta. Dünya, güneş panelleri ve fotovoltaik pillerle giderek azalan maliyetlerle elektrik enerjisi elde ediyor. Örneğin Fransa ile İspanya arasındaki Pirene dağları üzerinde kurulu ola...
UA-36507442-2