logo

reklam

DEMOKRASİMİZİN TEMEL TAŞI, DEVLETİMİZİN KILCAL DAMARLARI MUHTARLARIMIZ.


facebook
Hasan ALPARSLAN
hasanalparslan20@hotmail.com

Muhtar, hem mahallenin hem de “Merkezi İdare” dediğimiz bakanlıkların ve genel müdürlüklerin il ve ilçe kuruluşları ile belediyelerin ve il özel idaresinin temsilci olduğunu belirten Denizli- Pamukkale Hürriyet Mahallesi Muhtarı Mehmet Çakar, muhtarların her şeyden önce demokrasinin yereldeki mihenk taşı olarak seçimle yetkilendirilen bir kişi olması nedeni ile çok özel bir öneme sahip olduğunu vurguladı.

 

Yönetim içinde vatandaşın muhatap olduğu ilk merci olması sebebiyle muhtarlık makamının çok önemli bir konumda olduğuna değinen Çakar, Muhtarlığın, demokrasinin ilk eşiği ve başlangıç noktası olduğunu, demokrasinin temel taşı olduğunu bildirdi ve “Bizlerin herkese hizmet eden partiler üstü bir fonksiyonu vardır. Halka en yakın yönetim birimidir muhtarlık makamı.
Kanunda belirtilmiş görev alanları çok olmasına rağmen, belirtilmiş görevlerin dışında birçok işi kendimize gönüllü olarak görev addetmiş durumdayız.

 

Bizlerin yaptığı işler sadece vatandaşlarımıza bazı belgeler vermekten ibaret değil. Resmi olarak böyle gözükse de biz muhtarlarımızın büyük bir çoğunluğuna halk tarafından daha büyük bir misyon yüklendiği bir gerçektir. Muhtarlık makamı bulunduğu mahallenin gözü kulağı konumundadır. Adeta ‘mahallenin sahipleriyiz.

 

Bizler hizmetle beraber aynı zamanda birer temsil makamıyız. Temsil makamının kendine göre ciddi zorlukları var. Geçmişten bu yana muhtarlarımız çok zor şartlar altında çalıştı. Hatta bu işe külfet olarak bakıldı. Çok eskiden mahallede, köyde muhtarlık yapacak insan bulunamazdı. Aday çıkmazdı. Çünkü hiçbir talebi yerine getirilmezdi. Şimdi ise her sözü dikkate alınan ve her haklı talebi anında yerine getirilen bir muhtarlık makamı var.

 

Son yıllarda muhtarlarımızın uzun zamandır ihmal edilen sorunları masaya yatırıldı ve çeşitli düzenlemelerle muhtarlarımız lehine iyileştirmeler gerçekleştirildi.
Şurası bir gerçektir ki muhtarlık makamı artık saygın ve etkin bir kurum olarak demokrasinin işlerliğinin en büyük göstergesi durumundadır.

 

İnşallah devletimiz güçlendikçe yeni iyileştirmeler, düzenlemeler olacak ve daha iyi şartlarda hizmet vermeye devam edeceğiz. Demokratikleşme, yerelleşme, sivilleşme, mahallenin, tabanın sesini tavana yayabilmede biz muhtarların milletin sorunlarını çözmede önemli görevleri var. Halkımızın bilinçlendirilmesinden tutun da her türlü sorunların tespitine kadar her aşamada bizlere ciddi görevler düşüyor. Yöneten ile yönetilenler arasındaki uyumun en önemli kademelerinden birisi muhtarlık makamı, mahallenin yani halkın taleplerini ilgili makamlara iletmede aracı konumundadır. Bu yönüyle adeta halkımızın gözü ve kulağı olmaktayız” dedi.

 

 

Bir mahalle muhtarının o mevkide yaşayan insanları en iyi bilen kişi olduğuna değinen Çakar, açıklamasında şunlara yer verdi: “Muhtarlar hizmetin ilk basamağıdır. Biz bu açıdan muhtarlık makamını yönetimin ve demokrasinin temel taşı olarak görüyor ve muhtarlarımızın her zaman yanında olacağımızı bildiriyoruz.

 

 

Muhtarlarımız halkla iç içe yaşayan, halkımızın sorunlarını kaynağından öğrenme şansına sahip olan, devlet-vatandaş arasında köprü vazifesi gören görevlilerdir. Her ne kadar ‘yerel yönetim’ ifadesinden belediyeler anlaşılıyorsa da, muhtarlıklar da yerel yönetimin önemli bir birimidir. Bu bağlamda ‘muhtarlar demokrasinin temel taşıdır’ demek çok yerinde olacaktır.

 

Devletin kılcal damarları
Bir muhtarın kanun ile sınırları belirtilmiş 144 adet görevi vardır. Cumhuriyetin gelişimindeki en önemli mihenk taşları muhtarlıklardır. Millete hizmet yolunda en önemli yardımcımız, yol göstericimiz muhtarlardır. Mahallede ihtiyaç sahibi olanı, öleni, doğanı ve hasta yatan vatandaşımızı ilk onlar bilir. Mahallelerimizin en çok ihtiyaç duyduğu çalışmayı en sağlıklı muhtarlarımız tespit eder. Muhtarların seçimi aynı zamanda yerel yönetim ve demokratik katılım anlamıyla da devlet millet bütünleşmesini sağlayan bir organizasyondur. Gelişen ve değişen şartların yanı sıra ortaya çıkan yeni ihtiyaçlar göz önüne alınarak, muhtarlarımızın bilgi ve birikimlerinden daha çok istifade etmenin yolunu bulmak hepimizin menfaatine olacaktır.

 

Yeni Türkiye millet iradesinin egemenliğini hiçbir vesayet odağına teslim edilmediği, Demokratik yönetim ve katılımın tam olarak sağlandığı ileri bir demokratik yapı demektir. Dolayısı ile muhtarlarımızın yerel yönetimlerde etkisi de, etkinlikleri de artacak, onlar da Yeni Türkiye’nin önemli yapı taşları haline dönüşeceklerdir. Muhtarlar kamu görevi yapan insanlardır. Muhtarlık kurumunun bir an önce çağın gereklerine uygun olarak gerekli düzenlemelere kavuşturulması ve muhtarlarımıza yetki verilmesi sağlanmalıdır. Yerel yönetimlerin en önemli aşaması yine muhtarlıklardır. Muhtar mahallesinin en çok tercih edilen, en güvenilen ve mahalle sakinlerinin çoğunluğunun onayını alan kişidir. Muhtar demek düzen demektir. Saygılarımla.
11 Temmuz 2015 Hasan ALPARSLAN Araştırmacı Gazeteci- Yazar.

Share
1434 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+10 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • TEVHÎD ve MÂRİFET

  17 Ocak 2017 KÖŞE YAZARLARI

  TEVHÎD ve MÂRİFET Tevhîd, kadîm olanı (başı ve başlangıcı olmayanı), hâdis (sonradan) olandan ayırmak ve bundan (hâdis olandan) O’na (kadîm olana) yönelmektir. Kadîm olan yalnızca Allah Teâlâ olduğu için, tevhîd yalnızca O’nu görmek ve O’nu duymaktır. O’nunla birlikte hâdis olan şeyleri ve hatta kendi varlığını da görüp hisseden bir kimse, farklı mahiyetteki iki şeyi görüp duyduğu için tevhîd’ten uzaklaşmış ve ikiliği kabul etmiş olur. Kadîm ile hâdisin mahiyetleri birbirinden farklı oldukları için, hâdisin özellik ve sıfatları olan şekillilik...
 • Türkiye Cumhuriyeti Ülkesi ve “Başkanlık Sistemi”

  17 Ocak 2017 KÖŞE YAZARLARI, MANŞET

  Başkanlık sistemi yeryüzünde modern olup demokratik siyasetin zeminini en iyi şekilde kabul edendir. Siyasi düzlemde “Başkanlık Sistemi’ne” bakıldığı zaman Türkiye Cumhuriyeti milletinin egemenliğine yaslanan demokratik bir yönetim şeklidir. Bundan dolayı başkanlık sistemi, parlamenter sistem ve yarı olan başkanlıkla beraber modern demokratik bir yönetim sistemini ortaya koymaktadır.   Başkanlık sistemi diğer sistemlerin hepsinden apayrı ve doğru olan bir yönetim sistemidir. Başkanlık sistemi, yarı başkanlık ve parlamenter sistemlerden ço...
 • Cenevre depremi

  17 Ocak 2017 KÖŞE YAZARLARI, MANŞET, SÜRMANŞET

  Bir hafta öncesinden Yunanistan Dışişleri bakanı Nikos Kocias tarafından sabote edileceğini yazdığım ve televizyonlarda da dile getirdiğim Cenevre Konferansı sonrasında, Rum lider Nikos Anastasiadis’in twitter mesajlarına göz attım, Rum tarafında neler olup bittiğini ve nelerin konuşulduğunu öğrenmek için. Bu yazımı yazana kadar Rum lider Nikos Anastasiadis’in attığı son yedi tweet aynen aşağıdaki gibi. 1 Aralık günü, Kıbrıs için yapılacak müzakerelerde karar almak yönünde sorumluluk aldım. Sonuçlar bu kararı desteklemektedir. Garantilerin...
 • İbretlik

  16 Ocak 2017 KÖŞE YAZARLARI

  İBRETLİKTİR KESİNLİKLE OKUMALISINIZ Adamın biri bir gün bahçesinde otururken Hayvan dışkısından top yapan bir böceği görmüş, böcek pisliği ayakları ile yuvarlayarak giderken içinden şöyle geçirmiş: - Ey Allahım! Her şeyi çok güzel çok hoş yaratmışsın da, şu böceği sırf pislikle uğraşsın diye mi yarattın? Aradan bir kaç ay geçmiş adam umarsız bir hastalığa yakalanmış. Derdine kimseler çare bulamamış. En sonunda bilge bir doktor ''Bak demiş bazen bahçelerde gezen bir böcek olur ayakları ile pislik yuvarlar işte o yuvarladığı pi...
UA-36507442-2