logo

reklam

DEMOKRASİMİZİN TEMEL TAŞI, DEVLETİMİZİN KILCAL DAMARLARI MUHTARLARIMIZ.


facebook
Hasan ALPARSLAN
hasanalparslan20@hotmail.com

Muhtar, hem mahallenin hem de “Merkezi İdare” dediğimiz bakanlıkların ve genel müdürlüklerin il ve ilçe kuruluşları ile belediyelerin ve il özel idaresinin temsilci olduğunu belirten Denizli- Pamukkale Hürriyet Mahallesi Muhtarı Mehmet Çakar, muhtarların her şeyden önce demokrasinin yereldeki mihenk taşı olarak seçimle yetkilendirilen bir kişi olması nedeni ile çok özel bir öneme sahip olduğunu vurguladı.

 

Yönetim içinde vatandaşın muhatap olduğu ilk merci olması sebebiyle muhtarlık makamının çok önemli bir konumda olduğuna değinen Çakar, Muhtarlığın, demokrasinin ilk eşiği ve başlangıç noktası olduğunu, demokrasinin temel taşı olduğunu bildirdi ve “Bizlerin herkese hizmet eden partiler üstü bir fonksiyonu vardır. Halka en yakın yönetim birimidir muhtarlık makamı.
Kanunda belirtilmiş görev alanları çok olmasına rağmen, belirtilmiş görevlerin dışında birçok işi kendimize gönüllü olarak görev addetmiş durumdayız.

 

Bizlerin yaptığı işler sadece vatandaşlarımıza bazı belgeler vermekten ibaret değil. Resmi olarak böyle gözükse de biz muhtarlarımızın büyük bir çoğunluğuna halk tarafından daha büyük bir misyon yüklendiği bir gerçektir. Muhtarlık makamı bulunduğu mahallenin gözü kulağı konumundadır. Adeta ‘mahallenin sahipleriyiz.

 

Bizler hizmetle beraber aynı zamanda birer temsil makamıyız. Temsil makamının kendine göre ciddi zorlukları var. Geçmişten bu yana muhtarlarımız çok zor şartlar altında çalıştı. Hatta bu işe külfet olarak bakıldı. Çok eskiden mahallede, köyde muhtarlık yapacak insan bulunamazdı. Aday çıkmazdı. Çünkü hiçbir talebi yerine getirilmezdi. Şimdi ise her sözü dikkate alınan ve her haklı talebi anında yerine getirilen bir muhtarlık makamı var.

 

Son yıllarda muhtarlarımızın uzun zamandır ihmal edilen sorunları masaya yatırıldı ve çeşitli düzenlemelerle muhtarlarımız lehine iyileştirmeler gerçekleştirildi.
Şurası bir gerçektir ki muhtarlık makamı artık saygın ve etkin bir kurum olarak demokrasinin işlerliğinin en büyük göstergesi durumundadır.

 

İnşallah devletimiz güçlendikçe yeni iyileştirmeler, düzenlemeler olacak ve daha iyi şartlarda hizmet vermeye devam edeceğiz. Demokratikleşme, yerelleşme, sivilleşme, mahallenin, tabanın sesini tavana yayabilmede biz muhtarların milletin sorunlarını çözmede önemli görevleri var. Halkımızın bilinçlendirilmesinden tutun da her türlü sorunların tespitine kadar her aşamada bizlere ciddi görevler düşüyor. Yöneten ile yönetilenler arasındaki uyumun en önemli kademelerinden birisi muhtarlık makamı, mahallenin yani halkın taleplerini ilgili makamlara iletmede aracı konumundadır. Bu yönüyle adeta halkımızın gözü ve kulağı olmaktayız” dedi.

 

 

Bir mahalle muhtarının o mevkide yaşayan insanları en iyi bilen kişi olduğuna değinen Çakar, açıklamasında şunlara yer verdi: “Muhtarlar hizmetin ilk basamağıdır. Biz bu açıdan muhtarlık makamını yönetimin ve demokrasinin temel taşı olarak görüyor ve muhtarlarımızın her zaman yanında olacağımızı bildiriyoruz.

 

 

Muhtarlarımız halkla iç içe yaşayan, halkımızın sorunlarını kaynağından öğrenme şansına sahip olan, devlet-vatandaş arasında köprü vazifesi gören görevlilerdir. Her ne kadar ‘yerel yönetim’ ifadesinden belediyeler anlaşılıyorsa da, muhtarlıklar da yerel yönetimin önemli bir birimidir. Bu bağlamda ‘muhtarlar demokrasinin temel taşıdır’ demek çok yerinde olacaktır.

 

Devletin kılcal damarları
Bir muhtarın kanun ile sınırları belirtilmiş 144 adet görevi vardır. Cumhuriyetin gelişimindeki en önemli mihenk taşları muhtarlıklardır. Millete hizmet yolunda en önemli yardımcımız, yol göstericimiz muhtarlardır. Mahallede ihtiyaç sahibi olanı, öleni, doğanı ve hasta yatan vatandaşımızı ilk onlar bilir. Mahallelerimizin en çok ihtiyaç duyduğu çalışmayı en sağlıklı muhtarlarımız tespit eder. Muhtarların seçimi aynı zamanda yerel yönetim ve demokratik katılım anlamıyla da devlet millet bütünleşmesini sağlayan bir organizasyondur. Gelişen ve değişen şartların yanı sıra ortaya çıkan yeni ihtiyaçlar göz önüne alınarak, muhtarlarımızın bilgi ve birikimlerinden daha çok istifade etmenin yolunu bulmak hepimizin menfaatine olacaktır.

 

Yeni Türkiye millet iradesinin egemenliğini hiçbir vesayet odağına teslim edilmediği, Demokratik yönetim ve katılımın tam olarak sağlandığı ileri bir demokratik yapı demektir. Dolayısı ile muhtarlarımızın yerel yönetimlerde etkisi de, etkinlikleri de artacak, onlar da Yeni Türkiye’nin önemli yapı taşları haline dönüşeceklerdir. Muhtarlar kamu görevi yapan insanlardır. Muhtarlık kurumunun bir an önce çağın gereklerine uygun olarak gerekli düzenlemelere kavuşturulması ve muhtarlarımıza yetki verilmesi sağlanmalıdır. Yerel yönetimlerin en önemli aşaması yine muhtarlıklardır. Muhtar mahallesinin en çok tercih edilen, en güvenilen ve mahalle sakinlerinin çoğunluğunun onayını alan kişidir. Muhtar demek düzen demektir. Saygılarımla.
11 Temmuz 2015 Hasan ALPARSLAN Araştırmacı Gazeteci- Yazar.

Share
1346 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+7 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Batı’nın uzun vadeli Orta Doğu Planları

  28 Ekim 2016 KÖŞE YAZARLARI, MANŞET

  Bu hafta peş peşe ve eş zamanlı olarak iki kitap okuyorum. Benim ilgi alanıma, okuma zevkime ve kültürüme göre her ikisi de müthiş kitaplar. Adeta birer hazine değerindeler. Herhalde birkaç kez daha okur ve içlerindeki püf noktalarını yakalarım. Birinci kitabım, Garbiyat Enstitüsü’nün kitabı. Yazarı benim aynı zamanda kıymetli bir dostum olan Dr. Yalçın Koçak. Yalçın kardeşim benim gibi bir İnşaat Mühendisi ve olayları, mühendislerin alışık oldukları şekilde dört bir tarafından bakarak ve iyice inceleyerek değerlendiriyor. Gözünde at gözlüğü...
 • VEYSEL KARANİDEN DUA İSTEMEK

  27 Ekim 2016 KÖŞE YAZARLARI

  Veysel Karani'den Dua isteyen Hz. Ömer ve Hz. Ali benim örneğim. .................................................. ................................ Ebu Hureyre’nin naklettiğine göre, Allah’ın Resulü ashabıyla birlikte iken kendisine şöyle dedi: “Yarın cennet ehlinden biri seninle birlikte namaz kılacak.” Ebu Hureyre şöyle anlatıyor: Bu kişiyi görmek için büyük bir istek duydum. Böylece gidip Resulallah’ın (sav) arkasında namaz kıldım ve herkes çıkıncaya kadar mescidde bekledim. O sırada kara bir adam öne doğru geldi. Tek parça bir giysi...
 • MÜRİDLERİN TAYİN ETMESİYLE (MÜRŞİD- ĞAVS) Gibi Makamlara Gelinebilir mi?

  26 Ekim 2016 KÖŞE YAZARLARI

  Kişilerin derece ve makamlarını bilen Allah Teala olduğu için mensup olduğu zatın makamını tayin etmek ve tahmîni olarak Falan zat kutb–ı zamandır veya gavsdır demek doğru değildir Bir şey hakkında âyet, hadîs vârid olmamış ve icmâ-ı ümmet de yoksa onun hakkında hüküm yürütmek hele “Falan zât hâlimizi ve kalbimizden geçeni biliyor” demek asla câiz değildir. Bunun küfür olduğunu söyleyenler de vardır. Müridlerin Şeyhlerini Tayin Etmesi Tasavvufta her şey izinle olur. Tasavvufta, postta oturmak, ancak ve ancak bir mürşid-i kâmilin izniy...
 • “Güneş yakar, Kıbrıs Türkü bakar”!

  26 Ekim 2016 KÖŞE YAZARLARI, MANŞET

  Güneş, yaşam kaynağımız olmakla birlikte dünyadaki nükleer enerji haricindeki tüm yakıtların kaynağı. Temiz ve masrafsız bir enerji kaynağı olan güneşin en önemli özelliği bol ve sınırsız olması. Tüm dünyada kullanımı giderek artan güneş enerjisinden önceleri ısı enerjisi olarak son yıllarda ise gelişen teknoloji ile beraber elektrik enerjisi olarak yararlanılmakta. Dünya, güneş panelleri ve fotovoltaik pillerle giderek azalan maliyetlerle elektrik enerjisi elde ediyor. Örneğin Fransa ile İspanya arasındaki Pirene dağları üzerinde kurulu ola...
UA-36507442-2