logo

reklam

DEMOKRASİMİZİN TEMEL TAŞI, DEVLETİMİZİN KILCAL DAMARLARI MUHTARLARIMIZ.


facebook
Hasan ALPARSLAN
hasanalparslan20@hotmail.com

Muhtar, hem mahallenin hem de “Merkezi İdare” dediğimiz bakanlıkların ve genel müdürlüklerin il ve ilçe kuruluşları ile belediyelerin ve il özel idaresinin temsilci olduğunu belirten Denizli- Pamukkale Hürriyet Mahallesi Muhtarı Mehmet Çakar, muhtarların her şeyden önce demokrasinin yereldeki mihenk taşı olarak seçimle yetkilendirilen bir kişi olması nedeni ile çok özel bir öneme sahip olduğunu vurguladı.

 

Yönetim içinde vatandaşın muhatap olduğu ilk merci olması sebebiyle muhtarlık makamının çok önemli bir konumda olduğuna değinen Çakar, Muhtarlığın, demokrasinin ilk eşiği ve başlangıç noktası olduğunu, demokrasinin temel taşı olduğunu bildirdi ve “Bizlerin herkese hizmet eden partiler üstü bir fonksiyonu vardır. Halka en yakın yönetim birimidir muhtarlık makamı.
Kanunda belirtilmiş görev alanları çok olmasına rağmen, belirtilmiş görevlerin dışında birçok işi kendimize gönüllü olarak görev addetmiş durumdayız.

 

Bizlerin yaptığı işler sadece vatandaşlarımıza bazı belgeler vermekten ibaret değil. Resmi olarak böyle gözükse de biz muhtarlarımızın büyük bir çoğunluğuna halk tarafından daha büyük bir misyon yüklendiği bir gerçektir. Muhtarlık makamı bulunduğu mahallenin gözü kulağı konumundadır. Adeta ‘mahallenin sahipleriyiz.

 

Bizler hizmetle beraber aynı zamanda birer temsil makamıyız. Temsil makamının kendine göre ciddi zorlukları var. Geçmişten bu yana muhtarlarımız çok zor şartlar altında çalıştı. Hatta bu işe külfet olarak bakıldı. Çok eskiden mahallede, köyde muhtarlık yapacak insan bulunamazdı. Aday çıkmazdı. Çünkü hiçbir talebi yerine getirilmezdi. Şimdi ise her sözü dikkate alınan ve her haklı talebi anında yerine getirilen bir muhtarlık makamı var.

 

Son yıllarda muhtarlarımızın uzun zamandır ihmal edilen sorunları masaya yatırıldı ve çeşitli düzenlemelerle muhtarlarımız lehine iyileştirmeler gerçekleştirildi.
Şurası bir gerçektir ki muhtarlık makamı artık saygın ve etkin bir kurum olarak demokrasinin işlerliğinin en büyük göstergesi durumundadır.

 

İnşallah devletimiz güçlendikçe yeni iyileştirmeler, düzenlemeler olacak ve daha iyi şartlarda hizmet vermeye devam edeceğiz. Demokratikleşme, yerelleşme, sivilleşme, mahallenin, tabanın sesini tavana yayabilmede biz muhtarların milletin sorunlarını çözmede önemli görevleri var. Halkımızın bilinçlendirilmesinden tutun da her türlü sorunların tespitine kadar her aşamada bizlere ciddi görevler düşüyor. Yöneten ile yönetilenler arasındaki uyumun en önemli kademelerinden birisi muhtarlık makamı, mahallenin yani halkın taleplerini ilgili makamlara iletmede aracı konumundadır. Bu yönüyle adeta halkımızın gözü ve kulağı olmaktayız” dedi.

 

 

Bir mahalle muhtarının o mevkide yaşayan insanları en iyi bilen kişi olduğuna değinen Çakar, açıklamasında şunlara yer verdi: “Muhtarlar hizmetin ilk basamağıdır. Biz bu açıdan muhtarlık makamını yönetimin ve demokrasinin temel taşı olarak görüyor ve muhtarlarımızın her zaman yanında olacağımızı bildiriyoruz.

 

 

Muhtarlarımız halkla iç içe yaşayan, halkımızın sorunlarını kaynağından öğrenme şansına sahip olan, devlet-vatandaş arasında köprü vazifesi gören görevlilerdir. Her ne kadar ‘yerel yönetim’ ifadesinden belediyeler anlaşılıyorsa da, muhtarlıklar da yerel yönetimin önemli bir birimidir. Bu bağlamda ‘muhtarlar demokrasinin temel taşıdır’ demek çok yerinde olacaktır.

 

Devletin kılcal damarları
Bir muhtarın kanun ile sınırları belirtilmiş 144 adet görevi vardır. Cumhuriyetin gelişimindeki en önemli mihenk taşları muhtarlıklardır. Millete hizmet yolunda en önemli yardımcımız, yol göstericimiz muhtarlardır. Mahallede ihtiyaç sahibi olanı, öleni, doğanı ve hasta yatan vatandaşımızı ilk onlar bilir. Mahallelerimizin en çok ihtiyaç duyduğu çalışmayı en sağlıklı muhtarlarımız tespit eder. Muhtarların seçimi aynı zamanda yerel yönetim ve demokratik katılım anlamıyla da devlet millet bütünleşmesini sağlayan bir organizasyondur. Gelişen ve değişen şartların yanı sıra ortaya çıkan yeni ihtiyaçlar göz önüne alınarak, muhtarlarımızın bilgi ve birikimlerinden daha çok istifade etmenin yolunu bulmak hepimizin menfaatine olacaktır.

 

Yeni Türkiye millet iradesinin egemenliğini hiçbir vesayet odağına teslim edilmediği, Demokratik yönetim ve katılımın tam olarak sağlandığı ileri bir demokratik yapı demektir. Dolayısı ile muhtarlarımızın yerel yönetimlerde etkisi de, etkinlikleri de artacak, onlar da Yeni Türkiye’nin önemli yapı taşları haline dönüşeceklerdir. Muhtarlar kamu görevi yapan insanlardır. Muhtarlık kurumunun bir an önce çağın gereklerine uygun olarak gerekli düzenlemelere kavuşturulması ve muhtarlarımıza yetki verilmesi sağlanmalıdır. Yerel yönetimlerin en önemli aşaması yine muhtarlıklardır. Muhtar mahallesinin en çok tercih edilen, en güvenilen ve mahalle sakinlerinin çoğunluğunun onayını alan kişidir. Muhtar demek düzen demektir. Saygılarımla.
11 Temmuz 2015 Hasan ALPARSLAN Araştırmacı Gazeteci- Yazar.

Share
1483 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+1 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • DURDURAMADINIZ BÜYÜK TÜRKİYE YÜRÜYÜŞÜNÜ!

  22 Mayıs 2017 KÖŞE YAZARLARI, MANŞET

  BÜTÜN DÜMENLRİNİZİ BİLİYORUZ. Bu ülke 35 yıldır sadece terörle mücadele etmiyor, bu ülke 35 yıldır terörün bataklığında üreyen işte bu kirli zihniyetle de mücadele ediyor. Terörü bir geçim kapısı haline getirmiş, yoksul çocukların ölümünü kendisine bir rant haline getirmiş kan baronlarıyla da bu ülke mücadele ediyor. İnanın, bunlar için en iyi Kürt ölü Kürt’tür, bunlar için en iyi Alevi ölü Alevidir. Vatanına ihanet eden, ama mütedeyyin maskesi takan örgütlerin dizinin dibine çökerler, ama gerçek mütedeyyinden korkar, onu yok etmek için her şe...
 • Ahlak ilmi çok mühimdir

  22 Mayıs 2017 KÖŞE YAZARLARI

  Ahlak ilmi çok mühimdir Edirne’de medfun bulunan büyük Velilerden Şücaeddin-i Karamani hazretleri ”rahmetullahi aleyh“, bir gün sohbetinde; - Ahlak ilmi, kalb ve ruh temizliği bilgisi demektir, buyurdu. Tıp ilminin, beden sağlığı bilgisi olmasına benzer. Çünkü fena huylar, kalbin ve ruhun hastalıkları, zararlı işler de bu hastalıkların alametleridir. Şöyle devam etti: - Ahlak ilmi, çok şerefli, pek kıymetli, en lüzumlu bir ilimdir. - Neden efendim? dediler. - Çünkü, kalbin ve ruhun kötülükleri bu ilimle tem...
 • Kötü arkadaşlardan ayrıl!

  17 Mayıs 2017 KÖŞE YAZARLARI

  Kötü arkadaşlardan ayrıl! Şırnak civarında yetişen Velilerden Şeyh İbrahim Hakkı hazretleri “rahmetullahi aleyh“, bir gün fena arkadaşlara aldanan sevdiği bir genci görüp, şefkatli bir sesle; - Görüyorum ki, “Allah adamları” ile görüşmekten sıkılıyor, zenginlerle, dünyaya düşkün olanlarla bulunmak istiyorsun, buyurdu. Delikanlı mahcup bir eda ile önüne bakıyordu. Devam etti: - Aman oğlum! O kötü arkadaşlarla düşüp kalkmak, insanı sonsuz felakete götürür. Onların yağlı, tatlı yemekleri, zehir gibi gönlü öldür...
 • ÜNLÜLERİN KUAFÖR’Ü TAYFUN BAKIRHAN MAGAZİN GÜNDEMİ PROGRAMINA KONUK OLDU !

  16 Mayıs 2017 HABER ÖZEL, KÖŞE YAZARLARI, SÜRMANŞET

  Ünlülerin kuaför'ü Tayfun Bakırhan ,hafta içi hergün yayınlanan magazin gündemi programında Kadir Balık'ın konuğu oldu. Programda çalışmalarıyla ilgili konuşan Bakırhan ,herşeyin gayet iyi olduğunu ve  devam ettiğini söyledi. Yakında  kendi sponsorluğunda  önemli bir projeyle hem medyada hemde  hayranlarının karşısında olacağınıda ifade etti.  ...
UA-36507442-2