logo

DEMOKRASİMİZİN TEMEL TAŞI, DEVLETİMİZİN KILCAL DAMARLARI MUHTARLARIMIZ.


facebook
Hasan ALPARSLAN
hasanalparslan20@hotmail.com

Muhtar, hem mahallenin hem de “Merkezi İdare” dediğimiz bakanlıkların ve genel müdürlüklerin il ve ilçe kuruluşları ile belediyelerin ve il özel idaresinin temsilci olduğunu belirten Denizli- Pamukkale Hürriyet Mahallesi Muhtarı Mehmet Çakar, muhtarların her şeyden önce demokrasinin yereldeki mihenk taşı olarak seçimle yetkilendirilen bir kişi olması nedeni ile çok özel bir öneme sahip olduğunu vurguladı.

 

Yönetim içinde vatandaşın muhatap olduğu ilk merci olması sebebiyle muhtarlık makamının çok önemli bir konumda olduğuna değinen Çakar, Muhtarlığın, demokrasinin ilk eşiği ve başlangıç noktası olduğunu, demokrasinin temel taşı olduğunu bildirdi ve “Bizlerin herkese hizmet eden partiler üstü bir fonksiyonu vardır. Halka en yakın yönetim birimidir muhtarlık makamı.
Kanunda belirtilmiş görev alanları çok olmasına rağmen, belirtilmiş görevlerin dışında birçok işi kendimize gönüllü olarak görev addetmiş durumdayız.

 

Bizlerin yaptığı işler sadece vatandaşlarımıza bazı belgeler vermekten ibaret değil. Resmi olarak böyle gözükse de biz muhtarlarımızın büyük bir çoğunluğuna halk tarafından daha büyük bir misyon yüklendiği bir gerçektir. Muhtarlık makamı bulunduğu mahallenin gözü kulağı konumundadır. Adeta ‘mahallenin sahipleriyiz.

 

Bizler hizmetle beraber aynı zamanda birer temsil makamıyız. Temsil makamının kendine göre ciddi zorlukları var. Geçmişten bu yana muhtarlarımız çok zor şartlar altında çalıştı. Hatta bu işe külfet olarak bakıldı. Çok eskiden mahallede, köyde muhtarlık yapacak insan bulunamazdı. Aday çıkmazdı. Çünkü hiçbir talebi yerine getirilmezdi. Şimdi ise her sözü dikkate alınan ve her haklı talebi anında yerine getirilen bir muhtarlık makamı var.

 

Son yıllarda muhtarlarımızın uzun zamandır ihmal edilen sorunları masaya yatırıldı ve çeşitli düzenlemelerle muhtarlarımız lehine iyileştirmeler gerçekleştirildi.
Şurası bir gerçektir ki muhtarlık makamı artık saygın ve etkin bir kurum olarak demokrasinin işlerliğinin en büyük göstergesi durumundadır.

 

İnşallah devletimiz güçlendikçe yeni iyileştirmeler, düzenlemeler olacak ve daha iyi şartlarda hizmet vermeye devam edeceğiz. Demokratikleşme, yerelleşme, sivilleşme, mahallenin, tabanın sesini tavana yayabilmede biz muhtarların milletin sorunlarını çözmede önemli görevleri var. Halkımızın bilinçlendirilmesinden tutun da her türlü sorunların tespitine kadar her aşamada bizlere ciddi görevler düşüyor. Yöneten ile yönetilenler arasındaki uyumun en önemli kademelerinden birisi muhtarlık makamı, mahallenin yani halkın taleplerini ilgili makamlara iletmede aracı konumundadır. Bu yönüyle adeta halkımızın gözü ve kulağı olmaktayız” dedi.

 

 

Bir mahalle muhtarının o mevkide yaşayan insanları en iyi bilen kişi olduğuna değinen Çakar, açıklamasında şunlara yer verdi: “Muhtarlar hizmetin ilk basamağıdır. Biz bu açıdan muhtarlık makamını yönetimin ve demokrasinin temel taşı olarak görüyor ve muhtarlarımızın her zaman yanında olacağımızı bildiriyoruz.

 

 

Muhtarlarımız halkla iç içe yaşayan, halkımızın sorunlarını kaynağından öğrenme şansına sahip olan, devlet-vatandaş arasında köprü vazifesi gören görevlilerdir. Her ne kadar ‘yerel yönetim’ ifadesinden belediyeler anlaşılıyorsa da, muhtarlıklar da yerel yönetimin önemli bir birimidir. Bu bağlamda ‘muhtarlar demokrasinin temel taşıdır’ demek çok yerinde olacaktır.

 

Devletin kılcal damarları
Bir muhtarın kanun ile sınırları belirtilmiş 144 adet görevi vardır. Cumhuriyetin gelişimindeki en önemli mihenk taşları muhtarlıklardır. Millete hizmet yolunda en önemli yardımcımız, yol göstericimiz muhtarlardır. Mahallede ihtiyaç sahibi olanı, öleni, doğanı ve hasta yatan vatandaşımızı ilk onlar bilir. Mahallelerimizin en çok ihtiyaç duyduğu çalışmayı en sağlıklı muhtarlarımız tespit eder. Muhtarların seçimi aynı zamanda yerel yönetim ve demokratik katılım anlamıyla da devlet millet bütünleşmesini sağlayan bir organizasyondur. Gelişen ve değişen şartların yanı sıra ortaya çıkan yeni ihtiyaçlar göz önüne alınarak, muhtarlarımızın bilgi ve birikimlerinden daha çok istifade etmenin yolunu bulmak hepimizin menfaatine olacaktır.

 

Yeni Türkiye millet iradesinin egemenliğini hiçbir vesayet odağına teslim edilmediği, Demokratik yönetim ve katılımın tam olarak sağlandığı ileri bir demokratik yapı demektir. Dolayısı ile muhtarlarımızın yerel yönetimlerde etkisi de, etkinlikleri de artacak, onlar da Yeni Türkiye’nin önemli yapı taşları haline dönüşeceklerdir. Muhtarlar kamu görevi yapan insanlardır. Muhtarlık kurumunun bir an önce çağın gereklerine uygun olarak gerekli düzenlemelere kavuşturulması ve muhtarlarımıza yetki verilmesi sağlanmalıdır. Yerel yönetimlerin en önemli aşaması yine muhtarlıklardır. Muhtar mahallesinin en çok tercih edilen, en güvenilen ve mahalle sakinlerinin çoğunluğunun onayını alan kişidir. Muhtar demek düzen demektir. Saygılarımla.
11 Temmuz 2015 Hasan ALPARSLAN Araştırmacı Gazeteci- Yazar.

Share
1506 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+2 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • “Bozulan Almanya ilişkilerinin perde arkası ve Batı’da bir Türkiye dostu”

  24 Temmuz 2017 KÖŞE YAZARLARI, MANŞET

  "Türkiye-Almanya ‘dostluğunun’ tarihsel gelişimi" Türkiye-Almanya ilişkileri yaklaşık olarak 250 yılı aşkın bir geçmişe sahip.İlişkilerin başlangıcı 1761 tarihinde Prusya ile Osmanlı İmparatorluğu arasında imzalanan “Dostluk, Gemicilik ve Ticaret Antlaşması” ile başladığı düşünülmektedir. Bu süreç içerisinde Türkiye ile Almanya arasında doğrudan bir savaş yaşanmamış. İngiliz ve Fransız Donanmalarından kaçarak İstanbul'a sığınan ve Osmanlı devletince satın alınan  “Gobel ve Braslav” adlı iki Alman kruvazörünün, "Yavuz" ve "Midilli" isimler...
 • “DƏMİR BARMAQLIQLAR”

  24 Temmuz 2017 KÖŞE YAZARLARI

   O, dünyanın ən qəribə həbsxanasıdır. Bəli, ən qəribə... Çünki hökmü məhbusunun əli ilə imzalanır. Hakimi də elə dustaqının özü olur. Nəticədə, bir insan HAKİM, MÜTTƏHİM və VƏKİL qisminə bölünərək, öz-özlüyündə haçalanır. Qurulan məhkəmədə hər üçünün də nitqində həqiqət danışır. Acınacaqlısı odur ki, hər biri söylədiklərində haqlıdır. "HAKİM" verdiyi qərarında, "MÜTTƏHİM" etiraflarında, "MÜDAFİƏÇİ" isə qurbanın müdafiəsində doğru və yalnışları göstərməyə çalışır, hər kəsə. ŞAHİD isə susur. Üzündəki istehza ifadələri ilə izləyir, üçtərəfli dialo...
 • “Ayaq səsləri”- hər kəsin həyatından bir pay…

  24 Temmuz 2017 KÖŞE YAZARLARI

      “Ayaq səsləri” adlı psixoloji romanın bəlkədə müəllifdən sonra oxuduğu ilk insanam. Roman digər romanlardan fərqli olaraq öz həyat hekayəsi ilə fərqlənir. Hər şey elə müəllifin qeyd etdiyi” Məqsədə çatmaq üçün hər şeyə hazır olmalısan”, kəlməsindən başlayır desəm yanılmaram. Həyatın hər bir üzüylə zaman keçdikcə tanış oluruq. Ən çətin omür fəslimiz qocalıqdır desək yəqinki, bir çoxları məndən inciməz. Bir qadına aşiq olub,onu ömrünün sonuna kimi gözləmək hər sevənin həddi deyil. Elə ordaca illər əvvəl söz verdiyi skmayada əyləşm...
 • Bilirsinizmi…

  24 Temmuz 2017 KÖŞE YAZARLARI

    "Ayaq səsləri" psixologi romanımdan bir parça   Bilirsiniz, hər kəsin kiməsə, kiminsə qarşısında borcu var. Ən azından Yardana, Valideynlərimizə, Vətənə borcluyuq. Ona əmin olaq ki, bizdən də çətin durumda olan, ehtiyaclar içərisində boğulan insanlar var, çoxdur... Elə sanmayın ki, imkanlılar çox şanslıdır. Onlar şanslı ola bilərlər – ona görə yox ki imkanlıdır. Doğrudur, imkanlı olub, şanslı olanlar da var – o halda ki, onlar ağıllı və imkanlı, həmçinin yardımsevərdir. Ancaq və lakin onların da zəif tərəfləri çoxdur. Məhz bun...
UA-36507442-2