logo

reklam

DEMOKRASİMİZİN TEMEL TAŞI, DEVLETİMİZİN KILCAL DAMARLARI MUHTARLARIMIZ.


facebook
Hasan ALPARSLAN
hasanalparslan20@hotmail.com

Muhtar, hem mahallenin hem de “Merkezi İdare” dediğimiz bakanlıkların ve genel müdürlüklerin il ve ilçe kuruluşları ile belediyelerin ve il özel idaresinin temsilci olduğunu belirten Denizli- Pamukkale Hürriyet Mahallesi Muhtarı Mehmet Çakar, muhtarların her şeyden önce demokrasinin yereldeki mihenk taşı olarak seçimle yetkilendirilen bir kişi olması nedeni ile çok özel bir öneme sahip olduğunu vurguladı.

 

Yönetim içinde vatandaşın muhatap olduğu ilk merci olması sebebiyle muhtarlık makamının çok önemli bir konumda olduğuna değinen Çakar, Muhtarlığın, demokrasinin ilk eşiği ve başlangıç noktası olduğunu, demokrasinin temel taşı olduğunu bildirdi ve “Bizlerin herkese hizmet eden partiler üstü bir fonksiyonu vardır. Halka en yakın yönetim birimidir muhtarlık makamı.
Kanunda belirtilmiş görev alanları çok olmasına rağmen, belirtilmiş görevlerin dışında birçok işi kendimize gönüllü olarak görev addetmiş durumdayız.

 

Bizlerin yaptığı işler sadece vatandaşlarımıza bazı belgeler vermekten ibaret değil. Resmi olarak böyle gözükse de biz muhtarlarımızın büyük bir çoğunluğuna halk tarafından daha büyük bir misyon yüklendiği bir gerçektir. Muhtarlık makamı bulunduğu mahallenin gözü kulağı konumundadır. Adeta ‘mahallenin sahipleriyiz.

 

Bizler hizmetle beraber aynı zamanda birer temsil makamıyız. Temsil makamının kendine göre ciddi zorlukları var. Geçmişten bu yana muhtarlarımız çok zor şartlar altında çalıştı. Hatta bu işe külfet olarak bakıldı. Çok eskiden mahallede, köyde muhtarlık yapacak insan bulunamazdı. Aday çıkmazdı. Çünkü hiçbir talebi yerine getirilmezdi. Şimdi ise her sözü dikkate alınan ve her haklı talebi anında yerine getirilen bir muhtarlık makamı var.

 

Son yıllarda muhtarlarımızın uzun zamandır ihmal edilen sorunları masaya yatırıldı ve çeşitli düzenlemelerle muhtarlarımız lehine iyileştirmeler gerçekleştirildi.
Şurası bir gerçektir ki muhtarlık makamı artık saygın ve etkin bir kurum olarak demokrasinin işlerliğinin en büyük göstergesi durumundadır.

 

İnşallah devletimiz güçlendikçe yeni iyileştirmeler, düzenlemeler olacak ve daha iyi şartlarda hizmet vermeye devam edeceğiz. Demokratikleşme, yerelleşme, sivilleşme, mahallenin, tabanın sesini tavana yayabilmede biz muhtarların milletin sorunlarını çözmede önemli görevleri var. Halkımızın bilinçlendirilmesinden tutun da her türlü sorunların tespitine kadar her aşamada bizlere ciddi görevler düşüyor. Yöneten ile yönetilenler arasındaki uyumun en önemli kademelerinden birisi muhtarlık makamı, mahallenin yani halkın taleplerini ilgili makamlara iletmede aracı konumundadır. Bu yönüyle adeta halkımızın gözü ve kulağı olmaktayız” dedi.

 

 

Bir mahalle muhtarının o mevkide yaşayan insanları en iyi bilen kişi olduğuna değinen Çakar, açıklamasında şunlara yer verdi: “Muhtarlar hizmetin ilk basamağıdır. Biz bu açıdan muhtarlık makamını yönetimin ve demokrasinin temel taşı olarak görüyor ve muhtarlarımızın her zaman yanında olacağımızı bildiriyoruz.

 

 

Muhtarlarımız halkla iç içe yaşayan, halkımızın sorunlarını kaynağından öğrenme şansına sahip olan, devlet-vatandaş arasında köprü vazifesi gören görevlilerdir. Her ne kadar ‘yerel yönetim’ ifadesinden belediyeler anlaşılıyorsa da, muhtarlıklar da yerel yönetimin önemli bir birimidir. Bu bağlamda ‘muhtarlar demokrasinin temel taşıdır’ demek çok yerinde olacaktır.

 

Devletin kılcal damarları
Bir muhtarın kanun ile sınırları belirtilmiş 144 adet görevi vardır. Cumhuriyetin gelişimindeki en önemli mihenk taşları muhtarlıklardır. Millete hizmet yolunda en önemli yardımcımız, yol göstericimiz muhtarlardır. Mahallede ihtiyaç sahibi olanı, öleni, doğanı ve hasta yatan vatandaşımızı ilk onlar bilir. Mahallelerimizin en çok ihtiyaç duyduğu çalışmayı en sağlıklı muhtarlarımız tespit eder. Muhtarların seçimi aynı zamanda yerel yönetim ve demokratik katılım anlamıyla da devlet millet bütünleşmesini sağlayan bir organizasyondur. Gelişen ve değişen şartların yanı sıra ortaya çıkan yeni ihtiyaçlar göz önüne alınarak, muhtarlarımızın bilgi ve birikimlerinden daha çok istifade etmenin yolunu bulmak hepimizin menfaatine olacaktır.

 

Yeni Türkiye millet iradesinin egemenliğini hiçbir vesayet odağına teslim edilmediği, Demokratik yönetim ve katılımın tam olarak sağlandığı ileri bir demokratik yapı demektir. Dolayısı ile muhtarlarımızın yerel yönetimlerde etkisi de, etkinlikleri de artacak, onlar da Yeni Türkiye’nin önemli yapı taşları haline dönüşeceklerdir. Muhtarlar kamu görevi yapan insanlardır. Muhtarlık kurumunun bir an önce çağın gereklerine uygun olarak gerekli düzenlemelere kavuşturulması ve muhtarlarımıza yetki verilmesi sağlanmalıdır. Yerel yönetimlerin en önemli aşaması yine muhtarlıklardır. Muhtar mahallesinin en çok tercih edilen, en güvenilen ve mahalle sakinlerinin çoğunluğunun onayını alan kişidir. Muhtar demek düzen demektir. Saygılarımla.
11 Temmuz 2015 Hasan ALPARSLAN Araştırmacı Gazeteci- Yazar.

Share
1470 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+9 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • ÇANAKKALE RUHU CANLI TUTULMALI

  28 Mart 2017 KÖŞE YAZARLARI

  Papatya Yayınlarından Mustafa Turan’ın "Destanlaşan Çanakkale"  kitabında anlatılanlara göre, yıllar önce eğitim sistemimizi incelemek üzere Japonya’dan bir heyet Türkiye’ye gelir. İnceleme tamamlandıktan sonra MEB yetkilileri, Japon heyetinden hiç beklemedikleri bir tepki almıştır. Konuk heyetin, dönemin Başbakanı rahmetli Turgut Özal’ın huzurunda dile getirdikleri acı gerçek şöyledir: “Türk eğitim sisteminde milli ruh yok...” Sonra şöyle devam etmişler: “Biz, eğitime şok testler uygulayarak başlarız. Önce çocukları uçak kadar hızlı gid...
 • Anastasiadis: “Kıbrıslı Hellenizm”

  27 Mart 2017 KÖŞE YAZARLARI, MANŞET

  Anastasiadis, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ile 23 Mart günü yaptığı görüşmeden sonra bir açıklama yaptı. Bu açıklamanın satır aralarında kullandığı kelimeler ibretlik. Bizim içimizde kendilerini “Türkçe konuşan Kıbrıslı” diye tanıtanlara hayal içinde olduklarının dersini veriyor Anastasiadis.  Görüşmeden sonra gazetecilerin sorularını yanıtlayan Anastasiadis, Guterres ile Eide arasında farklı bir yaklaşım saptayıp saptamadığı sorusu üzerine yaptığı açıklama içinde yer alan bir paragraf aynı aşağıdaki gibi, kelimesi kelimesine: “Farklı ...
 • Kul Aşk’ı mı Allah Aşk’ı mı?

  24 Mart 2017 KÖŞE YAZARLARI, MANŞET

    İnsanlık kendisini kul Aşk’ıyla mı avutup durur yoksa Cenabı Allah’ın o eşsiz güzelliklerle dolu olan Aşk’ıyla mı mutlu etmek ister?   Aşk denilen duygu, insanoğlunun ayaklarını yerden kesermiş, yüreğinde ve de bütün yaşamında şiddetli heyecanların yaşanmasına vesile olan duyguları yaşatıyormuş. Böyle bir durumda insanoğlunun sabahın ilk ışıklarıyla kendi yatağından kalktığı anda aklına ilk gelen, aşık olduğu kişinin gelmesi oluyormuş. Gece yatağına girerken yatmadan önce sürekli olarak onu hayal eder, onu düşünür, girdiği her ortam...
 • Rufeyde radıyallahu anhâ.

  24 Mart 2017 KÖŞE YAZARLARI

  Kırık gönüllerimize şifa olsun Rufeyde---------Otobüse biniyorum, iş çıkışı herkes yorgun. Kulaklıklar takılıyor, birbirine dolanmış olanlar aceleyle çözülüyor. Bekleriz... Gazeteler ezberlenmiş bir hareketle açılıp, gözlükler el yordamıyla düzeltiliyor. Tesbih tanelerinin akıp gittiği parmaklar ile akıllı telefonlarda kayıp giden parmakların yarıştığı sıralarda, bir amca spor sayfasına geçiyor bile. Yoğun trafik ve kalabalık... İster istemez o havasızlıktan kendinizi soyutlayıp bir yerlere nefes almaya çıkıyorsunuz. Tam o sırada bir şey çalını...
UA-36507442-2