logo

reklam
19 Mart 2016

DAVOSTAN BİR URFA’LI GEÇTİ…


facebook
Ahmet AL
alahmet53@hotmail.com

20 Ocak 2015’de Davos’un en yeni oteli olan InterContinental’da bir gala yapıldı. Galayı görmeden davetiyelerine baktığınız da gecenin ehemmiyeti ortaya çıkıyor. Hatta davetlilere baktığınızda daha da önem arz ediyor. Davetliler hem URFA’yı , hem TÜRKİYE’yi hatta DÜNYA’yı  ilgilendiriyordu ve burada GÖBEKLİTEPE konu olacaktı.

     Başta UNESCO direktörü Irina Bokova, ABD’den ünlü Smith Sonlan, ayriyeten Müze ve Araştırma Enstitüsü başkan yardımcısı Richard KURİN bu zavatlar URFA’nın ne acı isodunu ne de çiğköftesini konuşacaklardı. Dünya Arkeologları, Dünya’nın, Türkiye’nin hatta Urfa’nın kaderini değiştirecek. Arkeoloji ve Antropolojinin yeniden bir dünya tarihinin ve yaşamının varlığını bilinenlerin ötesinde hatta KARL MARX’ın felsefesini bile alt üst edecek, tarih ve yaşam konusu konuşulacaktı ve konuşuldu.

       Çünkü 2007 yılında tarlasını sürerken ( Şavak YILDIZ’ın)  bulduğu oymalı taşı müzeye götürerek, başlayan ve Doğuş Grubu Yönetim Başkanı Ferit ŞAHENK’in sponsorluğunda, Prof.Dr.Mehmet ÖZDOĞA’nın tanıtımı ile Dünya tarih ve yaşam kapısı yeniden açılıyor ve Şanlıurfa’nın  bir mucizesi olan GÖBEKLİTEPE, Dünya’ya tanıtılıyordu. Kısada olsa tanıtıldı.

       Dünya liderleri ve ilim adamları hayretlerini gizlemediler. Bazıları çantalarımızı alıp URFA yoluna koyulmalıyız, dediler.

       Dünya ilim adamları Urfa’dan binlerce kilometre uzaktan, Urfa’ya gelmeyi düşünürken hatta bazıları Urfa’ya gelip GÖBEKLİTEPE’yi gezip tarih ve yaşam seyrinde bulunurken acaba  ne kadar urfa’lı GÖBEKLİTEPE’ye gitmiştir; veya  20 Ocak’tan bu yana başta Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi ve ilçe Belediyeler veya kaç Sivil toplum kuruluşu GÖBEKLİTEPE ile ilgili tanıtım ve organizasyon veya gezi tertip etmiştir. Hangi Turizm şirketimiz GÖBEKLİTEPE ile ilgili bir tanıtım paneli yapmıştır.

       En yakınımızdaki illerde bir GASTRONOMİ’de yani diğer adı ile Uluslar arası yemek mutfağında , yöresel yemekte birinci olunca Dünya’yı ayağa kaldırırken (tebrik ederiz.) bizde UNESCO DÜNYA MİRASINA  aday bir hazineyi, Şanlıurfa’nın değerine değer katacak bu eserleri kim ne zaman,  ne şekilde gereğini yapacak acaba…!

      Ne zaman GÖBEKLİTEPE’nin yolu düzgün yapılacak, ne zaman dermeçatma iskeleden kurtulacak ve hangi tarihte Belediyemiz GÖBEKLİTEPE’ye servis koyacak ve bu Medeniyet şehrini dil bilmez, yol bilmez, sözde rehber geçinen 10-15 yaşındaki çakma rehberlerden temizleyecek ve uzman, donanımlı en az  iki –  üç dil bilen rehberlerle URFA’yı tanıtacaklardır.

       Mısır 7 binlik tarihi  pramiti ile Tunus toprak  kale ve toprak evleriyle ülkesine turist çekerek milli gelirinin yaklaşık %60’nı karşılarken, URFA neden 12 binlik yıllık Dünya mucizesi  GÖBEKLİTEPE’siyle, Harran’ıyla, Peygamberler  tarihiyle, Balıklı Gölü  ile batık şehir Halfeti’yle, dünya mirası  kelaynak kuşlarıyla, şuayibiyle, tılfındırıyla, tarihi han ve hamamlarıyla neden dünya turizminden nasibini almasın. Sakın ha bunlardan bir şey olmaz deme bak; bir çiğköfteden bir sektör çıktı. Binlerce insan yararlanırken dünya çiğköfteyi tanır oldu.

        Dilerim, Turizm İl Müdürlüğü acilen bir GÖBEKLİTEPE tanıtım ve organizasyon  masası kurar yanına da Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi ve ilçe Belediyesini hatta Büyükşehirlerde Şanlıurfa derneklerini de yanına alarak birçok etkinlikler yaparak GÖBEKLİTEPE  hazinesini Dünya’ya ve Türkiye’ye kazandırırlar..

        İnşallah, bilim adamları sadece çantasını alıp Urfa’ya gelmez. Tüm insanlık çantasını alır. Şanlı urfa’nın yolunu tutar. Bu bir ülke sevdasıdır. Haydi hayırlısı…
AHMET AL

Share
403 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+8 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Bugünün işini, yarına bırakma!

  23 Mayıs 2017 KÖŞE YAZARLARI

  Bugünün işini, yarına bırakma! Buhara’da yetişen Evliyadan Seyyid Emir Burhan hazretleri “rahmetullahi aleyh“, bir gün bir gence; - Ey kıymetli oğlum! Bugün, her istediğini kolayca yapabilecek bir haldesin. Gençliğin, sıhhatin, gücün, kuvvetin, malın ve rahatlığın bir arada bulunduğu bir zamandasın, buyurdu. Sonsuz saadete kavuşturacak sebeplere yapışmayı, yarar işleri yapmayı yarına bırakma, hemen yap. Delikanlı sordu. - Ne yapmamı tavsiye edersiniz efendim? - İnsan ömrünün en iyi zamanı olan bu gençlik gün...
 • DURDURAMADINIZ BÜYÜK TÜRKİYE YÜRÜYÜŞÜNÜ!

  22 Mayıs 2017 KÖŞE YAZARLARI, MANŞET

  BÜTÜN DÜMENLRİNİZİ BİLİYORUZ. Bu ülke 35 yıldır sadece terörle mücadele etmiyor, bu ülke 35 yıldır terörün bataklığında üreyen işte bu kirli zihniyetle de mücadele ediyor. Terörü bir geçim kapısı haline getirmiş, yoksul çocukların ölümünü kendisine bir rant haline getirmiş kan baronlarıyla da bu ülke mücadele ediyor. İnanın, bunlar için en iyi Kürt ölü Kürt’tür, bunlar için en iyi Alevi ölü Alevidir. Vatanına ihanet eden, ama mütedeyyin maskesi takan örgütlerin dizinin dibine çökerler, ama gerçek mütedeyyinden korkar, onu yok etmek için her şe...
 • Ahlak ilmi çok mühimdir

  22 Mayıs 2017 KÖŞE YAZARLARI

  Ahlak ilmi çok mühimdir Edirne’de medfun bulunan büyük Velilerden Şücaeddin-i Karamani hazretleri ”rahmetullahi aleyh“, bir gün sohbetinde; - Ahlak ilmi, kalb ve ruh temizliği bilgisi demektir, buyurdu. Tıp ilminin, beden sağlığı bilgisi olmasına benzer. Çünkü fena huylar, kalbin ve ruhun hastalıkları, zararlı işler de bu hastalıkların alametleridir. Şöyle devam etti: - Ahlak ilmi, çok şerefli, pek kıymetli, en lüzumlu bir ilimdir. - Neden efendim? dediler. - Çünkü, kalbin ve ruhun kötülükleri bu ilimle tem...
 • Kötü arkadaşlardan ayrıl!

  17 Mayıs 2017 KÖŞE YAZARLARI

  Kötü arkadaşlardan ayrıl! Şırnak civarında yetişen Velilerden Şeyh İbrahim Hakkı hazretleri “rahmetullahi aleyh“, bir gün fena arkadaşlara aldanan sevdiği bir genci görüp, şefkatli bir sesle; - Görüyorum ki, “Allah adamları” ile görüşmekten sıkılıyor, zenginlerle, dünyaya düşkün olanlarla bulunmak istiyorsun, buyurdu. Delikanlı mahcup bir eda ile önüne bakıyordu. Devam etti: - Aman oğlum! O kötü arkadaşlarla düşüp kalkmak, insanı sonsuz felakete götürür. Onların yağlı, tatlı yemekleri, zehir gibi gönlü öldür...
UA-36507442-2