logo

reklam
19 Mart 2016

DAVOSTAN BİR URFA’LI GEÇTİ…


facebook
Ahmet AL
alahmet53@hotmail.com

20 Ocak 2015’de Davos’un en yeni oteli olan InterContinental’da bir gala yapıldı. Galayı görmeden davetiyelerine baktığınız da gecenin ehemmiyeti ortaya çıkıyor. Hatta davetlilere baktığınızda daha da önem arz ediyor. Davetliler hem URFA’yı , hem TÜRKİYE’yi hatta DÜNYA’yı  ilgilendiriyordu ve burada GÖBEKLİTEPE konu olacaktı.

     Başta UNESCO direktörü Irina Bokova, ABD’den ünlü Smith Sonlan, ayriyeten Müze ve Araştırma Enstitüsü başkan yardımcısı Richard KURİN bu zavatlar URFA’nın ne acı isodunu ne de çiğköftesini konuşacaklardı. Dünya Arkeologları, Dünya’nın, Türkiye’nin hatta Urfa’nın kaderini değiştirecek. Arkeoloji ve Antropolojinin yeniden bir dünya tarihinin ve yaşamının varlığını bilinenlerin ötesinde hatta KARL MARX’ın felsefesini bile alt üst edecek, tarih ve yaşam konusu konuşulacaktı ve konuşuldu.

       Çünkü 2007 yılında tarlasını sürerken ( Şavak YILDIZ’ın)  bulduğu oymalı taşı müzeye götürerek, başlayan ve Doğuş Grubu Yönetim Başkanı Ferit ŞAHENK’in sponsorluğunda, Prof.Dr.Mehmet ÖZDOĞA’nın tanıtımı ile Dünya tarih ve yaşam kapısı yeniden açılıyor ve Şanlıurfa’nın  bir mucizesi olan GÖBEKLİTEPE, Dünya’ya tanıtılıyordu. Kısada olsa tanıtıldı.

       Dünya liderleri ve ilim adamları hayretlerini gizlemediler. Bazıları çantalarımızı alıp URFA yoluna koyulmalıyız, dediler.

       Dünya ilim adamları Urfa’dan binlerce kilometre uzaktan, Urfa’ya gelmeyi düşünürken hatta bazıları Urfa’ya gelip GÖBEKLİTEPE’yi gezip tarih ve yaşam seyrinde bulunurken acaba  ne kadar urfa’lı GÖBEKLİTEPE’ye gitmiştir; veya  20 Ocak’tan bu yana başta Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi ve ilçe Belediyeler veya kaç Sivil toplum kuruluşu GÖBEKLİTEPE ile ilgili tanıtım ve organizasyon veya gezi tertip etmiştir. Hangi Turizm şirketimiz GÖBEKLİTEPE ile ilgili bir tanıtım paneli yapmıştır.

       En yakınımızdaki illerde bir GASTRONOMİ’de yani diğer adı ile Uluslar arası yemek mutfağında , yöresel yemekte birinci olunca Dünya’yı ayağa kaldırırken (tebrik ederiz.) bizde UNESCO DÜNYA MİRASINA  aday bir hazineyi, Şanlıurfa’nın değerine değer katacak bu eserleri kim ne zaman,  ne şekilde gereğini yapacak acaba…!

      Ne zaman GÖBEKLİTEPE’nin yolu düzgün yapılacak, ne zaman dermeçatma iskeleden kurtulacak ve hangi tarihte Belediyemiz GÖBEKLİTEPE’ye servis koyacak ve bu Medeniyet şehrini dil bilmez, yol bilmez, sözde rehber geçinen 10-15 yaşındaki çakma rehberlerden temizleyecek ve uzman, donanımlı en az  iki –  üç dil bilen rehberlerle URFA’yı tanıtacaklardır.

       Mısır 7 binlik tarihi  pramiti ile Tunus toprak  kale ve toprak evleriyle ülkesine turist çekerek milli gelirinin yaklaşık %60’nı karşılarken, URFA neden 12 binlik yıllık Dünya mucizesi  GÖBEKLİTEPE’siyle, Harran’ıyla, Peygamberler  tarihiyle, Balıklı Gölü  ile batık şehir Halfeti’yle, dünya mirası  kelaynak kuşlarıyla, şuayibiyle, tılfındırıyla, tarihi han ve hamamlarıyla neden dünya turizminden nasibini almasın. Sakın ha bunlardan bir şey olmaz deme bak; bir çiğköfteden bir sektör çıktı. Binlerce insan yararlanırken dünya çiğköfteyi tanır oldu.

        Dilerim, Turizm İl Müdürlüğü acilen bir GÖBEKLİTEPE tanıtım ve organizasyon  masası kurar yanına da Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi ve ilçe Belediyesini hatta Büyükşehirlerde Şanlıurfa derneklerini de yanına alarak birçok etkinlikler yaparak GÖBEKLİTEPE  hazinesini Dünya’ya ve Türkiye’ye kazandırırlar..

        İnşallah, bilim adamları sadece çantasını alıp Urfa’ya gelmez. Tüm insanlık çantasını alır. Şanlı urfa’nın yolunu tutar. Bu bir ülke sevdasıdır. Haydi hayırlısı…
AHMET AL

Share
348 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+2 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • İTOGED Kurucu Başkanı Çiğdem Sönmez Bursa Büyük Şehir Belediyesini Ziyaret etti

  24 Ocak 2017 HABER ÖZEL, KÖŞE YAZARLARI, KÜLTÜR&SANAT, SÜRMANŞET

  Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından açılan Gençlik ve Aile Destek Merkezi (GADEM) alkol ve madde bağımlılığı ile mücadelede yaptığı çalışmalarla bağımlılık alanında uğraş veren Uluslararası vakıfların dikkatini çekmeye başladı. İstanbul Toplumsal Gelişim Derneği Başkanı Çiğdem Sönmez ve ekibi tarafından ziyaret edildi. Ziyarette hazır bulunan GADEM ve merkez çalışanları, yürüttükleri çalışmalar hakkında ziyaretçilere bilgi verdi. İstanbul’da Beylikdüzü ve Avcılar Belediyesi tarafından açılan merkezlere danışmanlık hizmeti sağladıklarını ...
 • Sənin oyuncaqların varmı?

  23 Ocak 2017 KÖŞE YAZARLARI

  Heç bilirsənmi nədir həyat? Bu barədə nə vaxtsa düşünmüsənmi? Yəqin  edirəm, düşünmüsən. HƏYAT – olumdan ölümə qədər uzanmış yolun sinəsidir. O, əzablar şəbəkəsindən ibarət olan CƏHƏNNƏMDİR. Bioloji varlıq olan insanın onun qoynunda özünü gizlədə bilməsidir. Bilirsənmi, necə də çətindir ayaq üstə qala bilmək, həyatda yaşaya bilmək?! Çoooox çətindir, çooooooox. Uşaqlığınız, həmin dövrlər yadınıza gəlirmi? Həmin illəriniz yadınıza düşürmü? Qayğısız keçən illəriniz... Bəli, qayğısız. ... O da uşaq olub, kiçicik, bapbalaca uşaq. Sevgini...
 • HALKTAN KORKAN HALK (!) PARTİSİ

  23 Ocak 2017 KÖŞE YAZARLARI

  Türkiye’nin ufkunu açacak Anayasa değişikliği ile ilgili görüşmeler sırasında CHP’nin nasıl agresif pozisyon aldığını cümle alem televizyonlardan canlı canlı ve maalesef ibretle izledi.    Meclis kürsüsünü kırmalar, yaralamalar, ısırmalar, kelepçemeler derken TBMM adeta Tayland meclisine çevrildi. CHP, Anayasa değişikliğine “Rejim değişiyor” gerekçesiyle karşı çıkıyor. Yeni Anayasa paketinde topu topu 18 madde var, oysa bu maddelerin hiçbirinde rejimin yani Cumhuriyet’in değiştirilmesiyle ilgili hiçbir ifade yok… İşin aslı rejim değil me...
 • ALLAH’ın RIZASI

  23 Ocak 2017 KÖŞE YAZARLARI

  ALLAH RIZASI İÇİN YAPILAN İŞ Mekke-i Mükerreme'de paramı kaybetmiştim. Para bekliyordum, lâkin henüz gelmemişti. Mâlum, haccın bir rüknü olarak belli bir vakitte saçını sakalını kısaltman icap eder. Bir berbere girdim. Bir müşterisini tıraş ediyordu. Utana-sıkıla *"afedersiniz; param yok, Allah rızası için saçımı-sakalımı düzeltebilir misin"* diye sordum. Berber beni bir an süzdü, sonra tıraş ettiği adamın yanındaki boş koltuğu gösterip, "buyurun, oraya oturun" dedi. Tıraş ettiği adama "müsaadenizle sizi bekleteceğim biraz;...
UA-36507442-2