logo

reklam
19 Mart 2016

DAVOSTAN BİR URFA’LI GEÇTİ…


facebook
Ahmet AL
alahmet53@hotmail.com

20 Ocak 2015’de Davos’un en yeni oteli olan InterContinental’da bir gala yapıldı. Galayı görmeden davetiyelerine baktığınız da gecenin ehemmiyeti ortaya çıkıyor. Hatta davetlilere baktığınızda daha da önem arz ediyor. Davetliler hem URFA’yı , hem TÜRKİYE’yi hatta DÜNYA’yı  ilgilendiriyordu ve burada GÖBEKLİTEPE konu olacaktı.

     Başta UNESCO direktörü Irina Bokova, ABD’den ünlü Smith Sonlan, ayriyeten Müze ve Araştırma Enstitüsü başkan yardımcısı Richard KURİN bu zavatlar URFA’nın ne acı isodunu ne de çiğköftesini konuşacaklardı. Dünya Arkeologları, Dünya’nın, Türkiye’nin hatta Urfa’nın kaderini değiştirecek. Arkeoloji ve Antropolojinin yeniden bir dünya tarihinin ve yaşamının varlığını bilinenlerin ötesinde hatta KARL MARX’ın felsefesini bile alt üst edecek, tarih ve yaşam konusu konuşulacaktı ve konuşuldu.

       Çünkü 2007 yılında tarlasını sürerken ( Şavak YILDIZ’ın)  bulduğu oymalı taşı müzeye götürerek, başlayan ve Doğuş Grubu Yönetim Başkanı Ferit ŞAHENK’in sponsorluğunda, Prof.Dr.Mehmet ÖZDOĞA’nın tanıtımı ile Dünya tarih ve yaşam kapısı yeniden açılıyor ve Şanlıurfa’nın  bir mucizesi olan GÖBEKLİTEPE, Dünya’ya tanıtılıyordu. Kısada olsa tanıtıldı.

       Dünya liderleri ve ilim adamları hayretlerini gizlemediler. Bazıları çantalarımızı alıp URFA yoluna koyulmalıyız, dediler.

       Dünya ilim adamları Urfa’dan binlerce kilometre uzaktan, Urfa’ya gelmeyi düşünürken hatta bazıları Urfa’ya gelip GÖBEKLİTEPE’yi gezip tarih ve yaşam seyrinde bulunurken acaba  ne kadar urfa’lı GÖBEKLİTEPE’ye gitmiştir; veya  20 Ocak’tan bu yana başta Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi ve ilçe Belediyeler veya kaç Sivil toplum kuruluşu GÖBEKLİTEPE ile ilgili tanıtım ve organizasyon veya gezi tertip etmiştir. Hangi Turizm şirketimiz GÖBEKLİTEPE ile ilgili bir tanıtım paneli yapmıştır.

       En yakınımızdaki illerde bir GASTRONOMİ’de yani diğer adı ile Uluslar arası yemek mutfağında , yöresel yemekte birinci olunca Dünya’yı ayağa kaldırırken (tebrik ederiz.) bizde UNESCO DÜNYA MİRASINA  aday bir hazineyi, Şanlıurfa’nın değerine değer katacak bu eserleri kim ne zaman,  ne şekilde gereğini yapacak acaba…!

      Ne zaman GÖBEKLİTEPE’nin yolu düzgün yapılacak, ne zaman dermeçatma iskeleden kurtulacak ve hangi tarihte Belediyemiz GÖBEKLİTEPE’ye servis koyacak ve bu Medeniyet şehrini dil bilmez, yol bilmez, sözde rehber geçinen 10-15 yaşındaki çakma rehberlerden temizleyecek ve uzman, donanımlı en az  iki –  üç dil bilen rehberlerle URFA’yı tanıtacaklardır.

       Mısır 7 binlik tarihi  pramiti ile Tunus toprak  kale ve toprak evleriyle ülkesine turist çekerek milli gelirinin yaklaşık %60’nı karşılarken, URFA neden 12 binlik yıllık Dünya mucizesi  GÖBEKLİTEPE’siyle, Harran’ıyla, Peygamberler  tarihiyle, Balıklı Gölü  ile batık şehir Halfeti’yle, dünya mirası  kelaynak kuşlarıyla, şuayibiyle, tılfındırıyla, tarihi han ve hamamlarıyla neden dünya turizminden nasibini almasın. Sakın ha bunlardan bir şey olmaz deme bak; bir çiğköfteden bir sektör çıktı. Binlerce insan yararlanırken dünya çiğköfteyi tanır oldu.

        Dilerim, Turizm İl Müdürlüğü acilen bir GÖBEKLİTEPE tanıtım ve organizasyon  masası kurar yanına da Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi ve ilçe Belediyesini hatta Büyükşehirlerde Şanlıurfa derneklerini de yanına alarak birçok etkinlikler yaparak GÖBEKLİTEPE  hazinesini Dünya’ya ve Türkiye’ye kazandırırlar..

        İnşallah, bilim adamları sadece çantasını alıp Urfa’ya gelmez. Tüm insanlık çantasını alır. Şanlı urfa’nın yolunu tutar. Bu bir ülke sevdasıdır. Haydi hayırlısı…
AHMET AL

Share
438 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+5 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

#

DAVOSTAN BİR URFA’LI GEÇTİ…” için 2 Yorum

 1. Uyarılı bir hizmet yazısı olmuş. Güzel de olmuş. Eline diline sağlık sevgili Ahmet…

 2. Uyarılı bir hizmet yazısı olmuş. Güzel de olmuş. Eline diline sağlık sebgili Ahmet…

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Manevi Nesebi Sahih Olmayan ‘ŞEYHLERİN’ Özellikleri

  21 Ekim 2016 KÖŞE YAZARLARI

  Manen görevlendirilmemiş (nâ ehil) şeyhlerin özellikleri nelerdir? Manen görevlendirilmemiş (nâ ehil) şeyhlerin özellikleri nelerdir? İsmail Hakkı Bursevî hazretleri Rûhu’l Beyan Tefsiri’nde bu konuda şunları nakleder: Tasavvuf yoluna giren kişinin mürşid-i kâmile olan ihtiyacı; denizde boğulmakta olan kişinin, kendisini boğulmaktan kurtarması için iyi bir yüzücüye olan ihtiyacı gibidir. Yüzücü, diğerlerini kurtarmak için onların elinden tutar. Yüzücü olduğunu söyleyen kişi, eğer tam iyi yüzme bilmiyorsa, kendisiyle beraber elini tutanları...
 • Işıkları Söndürülmüş Masum Çocuklar!

  21 Ekim 2016 KÖŞE YAZARLARI, MANŞET

    Karanlığın içerisinde yüzdürülen çocuklar… Işıkları söndürülmüş çocuklar… Kendi ailesi içerisinde tacize ve tecavüze uğramış, uğratılmış tertemiz günahsız çocuklar… Okudukları okullarda, gittikleri kurslarda cinsel istismara uğrayan ve de uğratılan masum çocuklar… Başlarına gelen tüm olaylarda sessizliğe alıştırılıp, kimselere anlatılmasın diye sıkı sıkıya tembihlenen ve de korkutulan o günahsız, melek yüzlü çocuklar… Küçük yaşlarda evlendirilen, gerdek gecelerinde bedenleri parçalanıp...
 • DAEŞ yolun sonuna geliyor

  21 Ekim 2016 KÖŞE YAZARLARI, MANŞET

    DAEŞ, bir terör örgütünün ismi içinde “İslam” kelimesinin olamayacağına inanan kişilerin IŞİD terör örgütüne verdiği isimdir ve Arapça “Devletül Irak ve Şam” okunuşu ile “Irak ve Şam Devleti” manasındadır. IŞİD’in açılımı “Irak Şam İslam Devleti” veya da Arapça okunuşu ile DAİŞ (ad-Dawlah al-Islamiyah fil-‘Iraq wa ash-Sham”, İngilizce kısaltılmış adı ISIS olup açılımı da “Islamic State of Iraq and al-Sham”dır. Bu kısaltılmış isimlerin tümü de terör örgütü DAEŞ’i tanımlar. Irak Savaşı'nın ilk yıllarında kurulan DAEŞ’in geçmişi Y...
 • İSLAM TARİHİNDE SALTANAT

  20 Ekim 2016 KÖŞE YAZARLARI

  Yezidle beraber, İslâm tarihinde saltanat başladı. Saltanat, belirli ailelerin ve dolayısıyla kişilerin halkı yönetmeleridir. Bu yönetimlerde gerçekten çok âdil kişilerin iş başına geldikleri görüldü. Ömer bin Abdülaziz hazretleri, Harun Reşîd, Gazneli Sultan Mahmud Han, Salahaddin Eyyûbî, Beyâzid-i Veli hazretleri, Fatih Sultan Mehmed Han, Dördüncü Ahmed Han hazretleri, Sultan İkinci Abdülhamid Han hazretleri gibi idareciler geldiler. Tarihte zaman zaman, halkın idarecilerden hoşnut olmadığı da görüldü. Halkı kendilerine karşı ayak...
UA-36507442-2