logo

reklam
19 Mart 2016

DAVOSTAN BİR URFA’LI GEÇTİ…


facebook
Ahmet AL
alahmet53@hotmail.com

20 Ocak 2015’de Davos’un en yeni oteli olan InterContinental’da bir gala yapıldı. Galayı görmeden davetiyelerine baktığınız da gecenin ehemmiyeti ortaya çıkıyor. Hatta davetlilere baktığınızda daha da önem arz ediyor. Davetliler hem URFA’yı , hem TÜRKİYE’yi hatta DÜNYA’yı  ilgilendiriyordu ve burada GÖBEKLİTEPE konu olacaktı.

     Başta UNESCO direktörü Irina Bokova, ABD’den ünlü Smith Sonlan, ayriyeten Müze ve Araştırma Enstitüsü başkan yardımcısı Richard KURİN bu zavatlar URFA’nın ne acı isodunu ne de çiğköftesini konuşacaklardı. Dünya Arkeologları, Dünya’nın, Türkiye’nin hatta Urfa’nın kaderini değiştirecek. Arkeoloji ve Antropolojinin yeniden bir dünya tarihinin ve yaşamının varlığını bilinenlerin ötesinde hatta KARL MARX’ın felsefesini bile alt üst edecek, tarih ve yaşam konusu konuşulacaktı ve konuşuldu.

       Çünkü 2007 yılında tarlasını sürerken ( Şavak YILDIZ’ın)  bulduğu oymalı taşı müzeye götürerek, başlayan ve Doğuş Grubu Yönetim Başkanı Ferit ŞAHENK’in sponsorluğunda, Prof.Dr.Mehmet ÖZDOĞA’nın tanıtımı ile Dünya tarih ve yaşam kapısı yeniden açılıyor ve Şanlıurfa’nın  bir mucizesi olan GÖBEKLİTEPE, Dünya’ya tanıtılıyordu. Kısada olsa tanıtıldı.

       Dünya liderleri ve ilim adamları hayretlerini gizlemediler. Bazıları çantalarımızı alıp URFA yoluna koyulmalıyız, dediler.

       Dünya ilim adamları Urfa’dan binlerce kilometre uzaktan, Urfa’ya gelmeyi düşünürken hatta bazıları Urfa’ya gelip GÖBEKLİTEPE’yi gezip tarih ve yaşam seyrinde bulunurken acaba  ne kadar urfa’lı GÖBEKLİTEPE’ye gitmiştir; veya  20 Ocak’tan bu yana başta Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi ve ilçe Belediyeler veya kaç Sivil toplum kuruluşu GÖBEKLİTEPE ile ilgili tanıtım ve organizasyon veya gezi tertip etmiştir. Hangi Turizm şirketimiz GÖBEKLİTEPE ile ilgili bir tanıtım paneli yapmıştır.

       En yakınımızdaki illerde bir GASTRONOMİ’de yani diğer adı ile Uluslar arası yemek mutfağında , yöresel yemekte birinci olunca Dünya’yı ayağa kaldırırken (tebrik ederiz.) bizde UNESCO DÜNYA MİRASINA  aday bir hazineyi, Şanlıurfa’nın değerine değer katacak bu eserleri kim ne zaman,  ne şekilde gereğini yapacak acaba…!

      Ne zaman GÖBEKLİTEPE’nin yolu düzgün yapılacak, ne zaman dermeçatma iskeleden kurtulacak ve hangi tarihte Belediyemiz GÖBEKLİTEPE’ye servis koyacak ve bu Medeniyet şehrini dil bilmez, yol bilmez, sözde rehber geçinen 10-15 yaşındaki çakma rehberlerden temizleyecek ve uzman, donanımlı en az  iki –  üç dil bilen rehberlerle URFA’yı tanıtacaklardır.

       Mısır 7 binlik tarihi  pramiti ile Tunus toprak  kale ve toprak evleriyle ülkesine turist çekerek milli gelirinin yaklaşık %60’nı karşılarken, URFA neden 12 binlik yıllık Dünya mucizesi  GÖBEKLİTEPE’siyle, Harran’ıyla, Peygamberler  tarihiyle, Balıklı Gölü  ile batık şehir Halfeti’yle, dünya mirası  kelaynak kuşlarıyla, şuayibiyle, tılfındırıyla, tarihi han ve hamamlarıyla neden dünya turizminden nasibini almasın. Sakın ha bunlardan bir şey olmaz deme bak; bir çiğköfteden bir sektör çıktı. Binlerce insan yararlanırken dünya çiğköfteyi tanır oldu.

        Dilerim, Turizm İl Müdürlüğü acilen bir GÖBEKLİTEPE tanıtım ve organizasyon  masası kurar yanına da Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi ve ilçe Belediyesini hatta Büyükşehirlerde Şanlıurfa derneklerini de yanına alarak birçok etkinlikler yaparak GÖBEKLİTEPE  hazinesini Dünya’ya ve Türkiye’ye kazandırırlar..

        İnşallah, bilim adamları sadece çantasını alıp Urfa’ya gelmez. Tüm insanlık çantasını alır. Şanlı urfa’nın yolunu tutar. Bu bir ülke sevdasıdır. Haydi hayırlısı…
AHMET AL

Share
565 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+7 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

#

DAVOSTAN BİR URFA’LI GEÇTİ…” için 2 Yorum

 1. Uyarılı bir hizmet yazısı olmuş. Güzel de olmuş. Eline diline sağlık sevgili Ahmet…

 2. Uyarılı bir hizmet yazısı olmuş. Güzel de olmuş. Eline diline sağlık sebgili Ahmet…

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Kul Aşk’ı mı Allah Aşk’ı mı?

  24 Mart 2017 KÖŞE YAZARLARI, MANŞET

    İnsanlık kendisini kul Aşk’ıyla mı avutup durur yoksa Cenabı Allah’ın o eşsiz güzelliklerle dolu olan Aşk’ıyla mı mutlu etmek ister?   Aşk denilen duygu, insanoğlunun ayaklarını yerden kesermiş, yüreğinde ve de bütün yaşamında şiddetli heyecanların yaşanmasına vesile olan duyguları yaşatıyormuş. Böyle bir durumda insanoğlunun sabahın ilk ışıklarıyla kendi yatağından kalktığı anda aklına ilk gelen, aşık olduğu kişinin gelmesi oluyormuş. Gece yatağına girerken yatmadan önce sürekli olarak onu hayal eder, onu düşünür, girdiği her ortam...
 • Rufeyde radıyallahu anhâ.

  24 Mart 2017 KÖŞE YAZARLARI

  Kırık gönüllerimize şifa olsun Rufeyde---------Otobüse biniyorum, iş çıkışı herkes yorgun. Kulaklıklar takılıyor, birbirine dolanmış olanlar aceleyle çözülüyor. Bekleriz... Gazeteler ezberlenmiş bir hareketle açılıp, gözlükler el yordamıyla düzeltiliyor. Tesbih tanelerinin akıp gittiği parmaklar ile akıllı telefonlarda kayıp giden parmakların yarıştığı sıralarda, bir amca spor sayfasına geçiyor bile. Yoğun trafik ve kalabalık... İster istemez o havasızlıktan kendinizi soyutlayıp bir yerlere nefes almaya çıkıyorsunuz. Tam o sırada bir şey çalını...
 • Rumların bitmeyen Bizans oyunları

  24 Mart 2017 KÖŞE YAZARLARI, MANŞET, SÜRMANŞET

  BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide’nin hayal gücü gerçekten çok iyi çalışıyor. Belli ki Rumların gazına gelmiş gene.  Eide, müzakerelerin yeniden başlaması, Temmuz ayında bir anlaşma sağlanması ve Eylül ayında da referanduma gidilmesi için yol haritası hazırlıyormuş.  Ben bu müzakereler nasıl başlayacak çok merak ediyorum.  10 Şubat günü Kıbrıs Rum Temsilciler Meclisinde “Kıbrıs’ın Yunanistan’a bağlanması amacıyla 1950 yılında gerçekleştirilen ve sadece Kıbrıslı Rumların katıldıkları referandumun (plebisit) yıldönü...
 • Şükretmek

  23 Mart 2017 KÖŞE YAZARLARI

  Aleyhissalatü vesselam Efendimiz buyurdular: “Gökyüzüne baktım ve dua ettim. Gök kapıları açıldı. Cebrail (as) nurlara bürünmüş olduğu halde nazil oldu. Dedi: “Sana Cenab-ı Hak’tan selam ve tahiyye ve ikram hediye getirdim.” Ben ta’zimen selamlarını aldım. Cebrail (as) buyurdular: “Üzerinden şu zırhı çıkar, bu duayı oku. Bu duayı üzerinde taşır ve okursan zırhtan daha büyük te’siri vardır.” Peygamber (asm), Cibril-i Emin’e sordu: “Bu duanın te’siri ve hassası yalnız bana mıdır? Yoksa ümmetime de şamil midir? ...
UA-36507442-2