logo

19 Haziran 2015

Cumhuriyet tarihinin en yüksek buğday rekoltesi bekleniyor…

fhfhfghİklimin hububat üretimi açısından uygun seyretmesi nedeniyle, buğday üretiminin geçen yıla göre %18 artışla 22,5 milyon ton, arpa üretiminin ise %27 artışla 8 milyon ton olarak gerçekleşeceği tahmin ediliyor ve bu yıl Cumhuriyet tarihinin en yüksek buğday rekoltesi bekleniyor…

Geçen yıl yaşanan olumsuz iklim koşullarına bağlı olarak ülkemiz buğday üretimi, bir önceki yıla göre %14 azalışla 19 milyon ton, arpa üretimimiz ise %20 azalışla 6,3 milyon ton olarak gerçekleşmişti.

22 Mayıs’tan itibaren taahhütnameli alımlara başlandı

Bugüne kadar ekiliş, bitki gelişimi, üretim durumu ve ürün maliyeti gibi konularda çalışmalar yürüterek alım politikalarını şekillendiren Toprk Mahsülleri Öfisi (TMO),ürün fiyatları açıklanmadan önce hasat eden ve depo imkanı bulunmayan üretici, tüccar ve sanayiciye depolama imkanı sağlamak amacıyla, 22 Mayıs 2015 tarihinden itibaren taahhütnameli alımlara başladı.Toplam 61 bin ton taahhütnameli alım gerçekleştiren TMO,18 Haziran tibariyle de, peşin ve emanet alımlara başlanacağını ilan etti.

Edinilen bilgiye göre,bu yıl TMO hububat alımlarında izlenecek politikaları şöyle açıkladı;

18 Haziran’dan sonra, isteyen 10 gün içinde ürününü geri çekebiliyor 

TMO Türkiye genelinde 285 noktada alım faaliyeti gösterecek.Çiftçi Kayıt Sistemi’ne kayıtlı üreticilerden, belgelerindeki üretim miktarının tamamı satın alınacak.Ürünlerini taahhütname karşılığında TMO’ya teslim eden üreticiler, 18 Haziran’dan itibaren 10 gün içerisinde ürünlerini geri çekebilecek, emanete bırakabilecek veya TMO’ya satabilecek.Ürünlerini taahhütname karşılığında TMO’ya teslim eden tüccar ve sanayiciler ise 18 Haziran’dan itibaren 10 gün içerisinde ürünlerini geri çekebilecek veya emanete bırakabilecek.

Kaliteli ürüne %3’e kadar verilen ilave fiyat,%7’ye çıkarıldı

Ürünler, bu yıl da fiziksel analizlerin yanında, kimyasal analiz değerlerine göre fiyatlandırılacak ve kalitesine göre sınıflandırılarak depolanacak.2011’de “Kaliteli Üret, Daha Fazla Kazanç Elde Et” sloganıyla başlatılan Proteine Dayalı Alım Sistemi ile ürünlerin kalitesinde artış sağlandığı görüldü.Kaliteli üretimi daha da teşvik etmek amacıyla, kaliteli ürüne %3’e kadar verilen ilave fiyat, bu yıl %7’ye çıkarıldı. Kaliteli üretim yapan üretici, önceki yıllara göre daha fazla kazanç elde edecek, diğer yandan ülkenin kaliteli buğday ihtiyacı da karşılanmış olacak.

Randevulu alım sistemi, bu yıl da geçerli

TMO, üreticilerin iş yerleri önünde uzun süre beklemelerini önlemek amacıyla, son üç yıldır uyguladığı randevulu alım sistemine bu yıl da devam edecek.Randevular, internet üzerinden www.tmo.gov.tr veyarandevu.tmo.gov.tr adreslerinden alınabileceği gibi, TMO şube müdürlükleri ile ajans amirliklerinden de alınabiliyor.

TMO, altyapısı uygun olan borsalarda alım yapacak. Borsalarda alım yapan iş yerlerinde üreticiler, randevu almak suretiyle, hem borsalar üzerinden, hem de doğrudan iş yerlerine gelerek ürünlerini TMO’ya satabilecek.

Polatlı ve Ahiboz’da alımlar, lisanslı depolar üzerinden olacak

Pazar günleri hariç haftanın 6 günü alım yapılacak.Emanet alımlar, geçici alım merkezleri hariç tüm iş yerlerinde yapılacak.TMO, bu yıl Polatlı ve Ahiboz’da alımlarını lisanslı depolar üzerinden yapacak. Üreticiler, ürünlerini bu lisanslı depolara bırakmak suretiyle, alacakları elektronik ürün senetlerini, açıklanan fiyatlar üzerinden 2016 yılı Nisan ayı sonuna kadar TMO’ya satabilecek.

Ürününü lisanslı depolara bırakan üreticiler, elektronik ürün senedi vasıtasıyla, lisanslı

depoculuk şirketinin anlaşmalı olduğu bankalardan kredi kullanabilecek.

Ürününü, TMO’ya bırakan üreticilere, %30 avans 

Ürününü TMO depolarına emanete bırakan üreticiler ise makbuz senedini kullanarak, TMO’dan %30 avans alabilecek, TMO’nun anlaşmalı olduğu bankalardan kredi kullanabilecek.Ürününü lisanslı depolara bırakan tüccar ve sanayiciler; elektronik ürün senedini kullanarak, lisanslı depoculuk şirketinin anlaşmalı olduğu bankalardan;ürününü TMO depolarına emanete bırakan tüccar ve sanayiciler ise makbuz senedini kullanarak, TMO’nun anlaşmalı olduğu bankalardan kredi kullanabilecek.

Ürünün TMO’ya teslimi sonrası, 30 günde para bankaya aktarılacak

 Makbuz senedine dayalı kredi kullananlar, bankalara olan yükümlülüklerini yerine getirerek ürünlerini TMO’ya satmamaları durumunda, bankalara ödemiş oldukları faizin %25’i TMO tarafından karşılanacak.Tüccarlar, üreticiden aldığını belgelemek kaydıyla, stoklarındaki ürünü 2 Kasım 2015 tarihinden itibaren TMO’ya satabilecek.Ürün bedeli ödemeleri, ürünün TMO’ya teslim edildiği tarihten itibaren 30 gün içerisinde, üreticilerin banka hesaplarına aktarılacak.

Üretici banka kartı ile ürün getiren üreticilere,parası erken ödenecek, ürününü anlaşmalı bankalardan alınan ürün kartı ile teslim eden üreticilere, 15 gün içerisinde ödeme yapılacak.

Anadolu kırmızı sert (AKS) ekmeklik buğday fiyatı,ton başına 862 TL

Öte yandan 2015 yılı için 2 no.lu Anadolu kırmızı sert (AKS) ekmeklik buğday müdahale alım fiyatı, ton başına 862 TL olarak belirlendi.Protein oranı yüksek, süne oranı düşük olan buğdaylara, %7’ye kadar ilave fiyat verilebilirken,diğer gruplardaki ürünlerin alım fiyatları, TMO tarafından belirlenen pariteye göre hesap ediliyor.Fiyatlara ilave olarak Bakanlık tarafından ton başına 50 TL prim ödemesi ile gübre, mazot, sertifikalı tohumluk ve toprak analizi gibi destek ödemeleri yapılıyor..

Makarnalık buğday fiyatı 976 TL/ton 

Anadolu kırmızı sert ekmeklik buğday için belirlenmiş olan 862 TL/Ton müdahale alım fiyatı, Bakanlıkca verilen 127 TL/Ton prim ve diğer desteklerle birlikte 989 TL/Tona yükselebiliyor.

Açıklanan bu fiyatla üretici, maliyete göre %48 oranında, ton başına 310 TL kâr elde etmiş oluyor..

Pariteye göre, makarnalık buğday fiyatı 976 TL/ton (prim ve desteklerle birlikte 1.103 TL/ton),arpa fiyatı ise 645 TL/ton (prim ve desteklerle birlikte 772 TL/ton) olabiliyor.

AKS buğday Kasım ayı satış fiyatı, 960 TL/Ton

Piyasa gereklilikleri dikkate alınarak, TMO’nun Kasım ayından itibaren uygulayacağı satış fiyatları da açıklanarak,TMO AKS buğday Kasım ayı satış fiyatı, 960 TL/Ton olarak belirlendi..TMO’ya ürün teslim edecek üreticilerin, alım noktalarında herhangi bir zorlukla karşılaşmamaları için;

Anlaşmalı bankalar

ÇKS bilgilerini güncellemeleri,randevularını mutlaka almaları,ürünlerini randevu alınan gün teslim etmeleri,anlaşmalı bankalardan alınacak ürün kartı veya banka numaraları ile alım noktalarına

gelmeleri gerekiyor..

Anlaşmalı bankalar da şunlar; Halkbank,Ziraat Bankası, Akbank, Garanti Bankası, Vakıflar, Yapı Kredi Bankası, İş Bankası, TEB,Albaraka Türk, Finansbank,Denizbank.

 

Share
317 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+6 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2