logo

reklam

CUMHURBAŞKANLIĞI BAŞDANIŞMANI UÇUM, ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİNİ ANLATTI

Gazeteci-yazar Melih Altınok’un yönettiği, “Anayasa Değişikliği ve Halk Oylaması’’ konulu söyleşinin konuğu Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Mehmet Uçum oldu.

Cennet Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçekleşen programa, Küçükçekmece Belediye Başkan Yardımcıları Hamza Gönenç, Recep Şencan ve Mehmet Kaplan ile çok sayıda vatandaş katıldı.

 

NEDEN ‘EVET’ DEMELİYİZ?


Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Mehmet Uçum referandumda neden ‘evet’ denmesi gerektiğine dair şu açıklamaları yaptı:
“Neden evet demeliyiz? Çünkü bu değişiklik halkın devlet üzerindeki etkisini arttırıyor. 37 yıldır bu ülkede devlet ve millet ilişkisinde bir arayış içerisinde olan bir vatandaş olarak baktığımda, bu değişiklik halkın devlet ilişkisini güçlendirdiği, devleti gerçekten halkın hizmetine sokmak açısından önemli bir başlangıç olduğu için ben evet diyorum. Vatandaşın da zaten devleti ilgilendiren değişikliklere bakması gereken nokta odur. Dolayısıyla bu kontrolü ele geçirmek için devleti millete teslim etmek için bu değişiklik çok önemli bir başlangıçtır. O yüzden evet demek gerekir.”

 

“VEKİL SAYISI SEÇMEN SAYISIYLA İLİŞKİLENDİRİLMELİ”


Uçum, yeni anayasada milletvekili sayısının seçmen sayısıyla ilişkilendirilmesi gerektiğine dikkat çektiği konuşmasında, “1960’tan önce darbecilerin darbeyi yaptığı son meclisin milletvekili sayısı 602’ydi. O dönemde milletvekili sayısı nüfusa göre belirleniyordu. Nüfus arttıkça milletvekili sayısı artıyordu. Sonra darbeciler anayasa yaptılar bu anayasada meclisi ikiye ayırdılar. 12 Eylül’den sonra bu darbeciler yine anayasa yaptılar ve dediler ki halkın seçtiği milletvekili sayısı fazla, bunu 400’e indirelim dediler. 12 Eylül Anayasası’nda ilk milletvekili sayısı 400’dü. Daha sonraki dönemde milletvekili sayısı anayasa değişikliği ile 500’e çıktı. O dönemde yavaş yavaş demokrasi adımları atılıyordu ve seçmen sayısı artmıştı. Şimdi 550’ye çıkmasına rağmen yine bu temsilde adalet konusunda eksiklikler ve sorunlar var. Temsilde adaleti güçlendirmek için seçmen sayısı ile milletvekili sayısı arasında bir ilişki kurmak lazım. Nüfusu çok olan bazı illerde bir milletvekili adayı 80 bin oy alsa da milletvekili seçilemiyor. Ama bazı illerde 15-20 bin oy ile milletvekili seçilebiliyor. Burada bir seçmen sayısı ile milletvekili arasında bir dengesizlik var. Bunu az da olsa kapatmak lazım. Bunu da o ilden o ile alarak yapamıyorsunuz zaten. Çünkü hiçbir ili milletvekilsiz bırakamazsın. Bir il küçük diye ona milletvekili vermeyeyim diyemezsin. Bu demokrasinin esasına aykırıdır. Bizim bir de yurtdışı seçmenlerimiz var. Yurtdışı seçmenlerine oy kullanın denildiğinde, siz çağırdığınız da geliyorlar da ve bizimde temsilcimiz mecliste olsun dediklerinde neden temsilcileri olmasın. Yurtdışındaki vatandaşlarımız içinde bu sayıyı arttırmamız gerekiyor” dedi.


Uçum, söyleşinin ardından dinleyicilerin sorularını yanıtladı. Program sonunda ise, Başkan Yardımcıları konuklara teşekkür ederek çiçek takdim etti.

Share
102 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+8 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2