logo

12 Eylül 2016

Cumhurbaşkanı Erdoğan gündeme dair açıklamalarda bulundu

erdoğan

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bayram namazı sonrası gündeme dair açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kurban Bayramı namazını Fatih Ormanı Camisi’nde kıldı. Erdoğan, namaz sonrasında vatandaşlarla bayramlaştı.

Daha sonra gazetecilere gündeme ilişkin değerlendirmede bulundu.

Erdoğan’ınaçıklamalarından bazı satırbaşları şöyle:

– “Öncelikle tüm milletimin, tüm İslam dünyasının Kurban Bayramı’nı tebrik ediyorum. Bu bayramın tüm insanlık için barışa vesile olmasını Allah’tan niyaz ediyorum, tüm mazlumların, mağdurların aydınlık geleceği için bir vesile olmasını temenni ediyorum.”

-” Şu anda Suriye’de gerek Cerablus  gerek Halep olsun bütün bu bölgede yoğun bir şekilde devam eden ateşlerin, uçaklarla bombardımanların, eğer sözlerde durulursa bugün itibarıyla güneş batımından 48 saatlik ateşkesin söz konusu. Eğer bunda başarılı olunabilirse bunu bir hafta daha devam ettirme, onda da başarılı olunursa inşallah devamı istikametinde bir çalışma olacak.”

-” Bu akşam gün batımından sonra gerek Birleşmiş Milletler’in gerekse Kızılay’ın gıda, giyecek, çocuklar için oyuncaklar, belirlenen koridorlardan, güzergahlardan ağırlıklı Halep’te yaşayanlara ulaştırılacak. ”

-” Şu andaki bütün hassasiyetimiz, bu bayramın gerek bölgede gerekse tabii bu arada ülkemizdeki operasyonlarla da bir sükunetin sağlanmasıdır, teminidir. Operasyonlara yönelik ülkemiz içerisinde şu anda tüm güvenlik güçlerimiz, silahlı kuvvetlerimiz, polisimiz, köy korucularımız aynı kararlılıkla buna devam ediyorlar.”

-”  Hiç bir zaman devlet, terör örgütleriyle taraf olmaz. Devlet, devlettir. Devletin yönettiği ülkemizde terör örgütünü hiç bir zaman devlet, bir taraf olarak değerlendirmez. ”

-” Benim Kilis’teki kardeşlerim, sürekli niçin bu tehdidin altında yaşasın. Aynı şekilde Gaziantep niçin bu tehdidin altında yaşasın? Aynı şekilde Şanlıurfa’nın bazı ilçeleri niçin bu tehdit altında yaşasın?”

-” Bizim bir defa devlet olarak, hükümet olarak görevimiz öncelikle topraklarımızı, milletimizin bu noktada korkusunu, devamlı tehdit altında olmasını giderecek adımları atmaktır. ”

-” Biz, biliyorsunuz hep sabır, sabır, sabrettik. Ama en son hatırlayın Gaziantep’teki o kına törenlerinde 56 vatandaşımız ki bunların 29-30’u 18 yaş altı gençler ve çocuklardı. Onların şehadetiyle, onların ölümüyle neticelendi. 100’e yakın yaralı o olayda… 14 yaşında bir canlı bombayla bunu yaptılar. ”

-” Bütün bu olaylar olacak hala biz buna sessiz mi kalacaktık? Hala biz bunu değerlendirmeyelim bunun üzerine gitmeyelim mi diyecektik? Onun üzerine bizler de gerek kara harekatıyla oradaki ılımlı muhaliflere destek verdik ve ilk adımı Cerablus’ta attık. Ardından Rai Bölgesi’yle ilgili adımımız var. ”

-” Burada sizlerle iş birliği yapabiliriz’ yeter ki Türkiye tehdit altında olmaktan bir defa çıkması lazım. Çünkü sizler bir sınır ülkesi değilsiniz ama Türkiye burada bir sınır ülkesidir, dolayısıyla bu kararlı yürüyüşünü devam ettirecektir, ta ki bu tehdit sınırlarından, ortadan ayrılsın.”

-” Burada bir terör koridoru oluşturmaya gayret eden PYD var, YPG var, oraya sızan DEAŞ var. Biz bunlara karşı bu mücadeleyi vererek burayı biz bir terör koridoru olmaktan çıkartıp bir ‘barış koridoru’ haline getirmek, kendimiz için bir güvenli bölge haline getirmek zorundayız. Şu anda attığımız adımların hepsi de buna yöneliktir. Bu konuda kararlılığımız devam edecektir.”

 

Share
355 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+9 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2