logo

reklam

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Önen’den ‘Dünya Eczacılık Günü’ mesajı;

“Eczacılık, toplum sağlığını merkeze alan meslektir”

 

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Abdülkadir Emin Önen, ‘Dünya Eczacılık Günü’ nedeniyle bir mesaj yayınladı. Önen mesajında; eczacılığın her şeyden önce, insan sağlığını ve dolayısıyla toplum sağlığını merkeze alan en önemli bir meslek olduğunu söyledi.

Eczacılarımız hastalarımıza tıbbi danışmanlık yapar

Ülkemizde her yıl, akademik eczacılık eğitiminin başladığı 14 Mayıs tarihinin, Eczacılık Günü olarak kutlandığını hatırlatan Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Abdülkadir Emin Önen, “İnsanlık tarihi kadar eski bir geçmişe sahip olan eczacılık, ülkemizde olduğu gibi dünyada da önemli meslek gruplarından biridir. Eczacılık, her şeyden önce, insan sağlığını ve dolayısıyla toplum sağlığını merkeze alan, en önemli değerleri kendisinin ve çalışanlarının emeği ile hastalarıyla arasındaki organik bağı olan bir meslektir. Hastalarımıza tıbbi danışmanlık yapan eczacılarımızın, bu büyük sorumluluğun farkında ve bilincinde olduğunu biliyoruz. Sağlık hizmetlerimizin temel birimini oluşturan eczacı kardeşlerimizi kutluyoruz ve başarılı çalışmalarının devamını diliyoruz. 14 Mayıs’ı eczacılığın anlam ve öneminin hatırlanmasına, mesleğe ömür, emek, katkı ve gönül vermiş, çok değerli hizmet ve gayretleriyle seviye ve değer kazandırmış eczacılarımızın anılmasına bir vesile kabul ediyoruz. Bu vesile ile Eczacılarımızın ‘14 Mayıs Dünya Eczacılık Günü’nü kutluyoruz” dedi.

 

Bilindiği gibi; 14 Mayıs 1839 tarihinde Mektebi Tıbbiyei Adliyei Şahaneye bağlı, eczacılık mesleğine yönelik, bağımsız olarak eğitim vermek üzere bir sınıf açılmıştır. Ülkemizde, eczacılık öğretimine başlanmasının yıl dönümü olan 14 Mayıs, 1968 yılından beri Eczacılık Günü olarak kutlanmaktadır.

6197 sayılı Eczacılar ve Eczaneler Hakkında Kanun, 1953 yılında yürürlüğe girmiş ve eczacılık mesleği, halen bu yasayla icra edilmeye çalışılmaktadır.

Zor bir mesleği icra eden değerli hemşirelerimizi de tebrik ediyoruz

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Abdülkadir Emin Önen, “Bu arada; 1964 yılından itibaren ülkemizde her yıl 12-18 Mayıs tarihleri arasında Dünya Hemşireler Günü ve Haftası olarak kutlanmaktadır. Dolayısıyla güç çalışma şartlarını gerektiren, özveri, sabır, hoşgörü kavramlarını içinde bulunduran zor bir mesleği icra eden değerli hemşirelerimizi de tebrik ediyoruz. Hemşirelik; insan sevgisiyle dolu, şefkatle, sabırla yapılan kutsal ve onurlu bir meslektir. Sağlık, bireylerde zorunlu, vazgeçilmez ve hayatın her döneminde aynı önemi koruyan temel ihtiyaçlardan biridir. Bu ihtiyaca cevap veren en önemli meslek gurubu ise hemşireliktir. Hemşirelik, güç çalışma şartlarını gerektiren, özveri, sabır, hoşgörü kavramlarını içinde bulunduran zor bir meslektir. Hemşirelik, diğer mesleklerde olduğu gibi, toplumsal ihtiyaçlardan doğan, insan hayatıyla yakında ilgili bir meslektir; ekip çalışmasını bilen, el becerisi olan, hızlı çalışan hünerli eller ister; temelinde sevgi, saygı yatar. Hemşire din, dil, ırk ayrımı gözetmeksizin, birey, aile ve topluma sağlığını kazandırmak için çalışır” diyerek hemşirelerin de değerinin çok iyi bilinmesi gerektiğini belirtti.

Share
45 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+3 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2