logo

reklam
19 Nisan 2017

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Emin Önen’den “Kutlu Doğum Haftası” mesajı;

“Peygamberimizi örnek almalıyız”

 

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Abdülkadir Emin Önen, Kutlu Doğum Haftası nedeniyle bir mesaj yayınladı. Önen mesajında, gayrı Müslimlerin bile Peygamberimize hayran olduğunu ve O’nun alemlere rahmet olarak gönderildiğini, Allahü Teâlâ’nın Resûlü ve son peygamberi olduğunu, sevgili Peygamberimiz Hz.Muhammed’in hayatının örnek alınmasını gerektiğini söyledi.

 

Bütün mahlûkâtı O’nun şerefine yaratmıştır

“Allahu Teala’nın ‘Habibim’ dediği, yaradılanların en şereflisi olan sevgili Peygamberimiz Hz.Muhammed’e selat ve selam olsun” diyerek sevgili Peygamberimiz Muhammed aleyhisselâmın hicretten 53 sene evvel Rebîülevvel ayının 12. Pazartesi gecesi, sabaha karşı Mekke’de doğduğunu hatırlatan Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Abdülkadir Emin Önen,  “Kutlu Doğum Haftası; Türkiye Diyanet Vakfı tarafından 1989 yılında başlatılan, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından da desteklenerek sadece Türkiye’de resmiyet kazandırılarak her yıl farklı gündem ile Muhammed’in anlatılmasının amaçlandığı ve doğum gününün miladi takvime göre 20 Nisan kabul edilerek kutlandığı ifade edilen bir etkinlik haftasıdır. Târihçiler, bu günün Mîlâdi takvime göre, 20 Nisan 571 tarihine rastladığını söylüyor. Onun için bizlerde her yıl 14-20 Nisan tarihleri arasında Kutlu Doğum Haftası olarak kutluyoruz ve Sevgili Peygamberimizi hatırlıyoruz, anıyoruz. Peygamber efendimiz, Peygamberlerin en üstünü ve sonuncusudur. Allahü Teâlâ’nın yarattığı varlıkların en şereflisi Muhammed aleyhisselâmdır. Her şey O’nun hürmetine yaratıldı. O, Allahü Teâlâ’nın Resûlü, son peygamberidir. Allahü Teâlâ bütün peygamberlerine ismiyle hitâb ettiği hâlde, O’na ‘Habîbim’ (sevgilim) diyerek hitâb etmiştir. Nitekim Allahü Teâlâ bir Hadîs-i Kudsîde; ‘Sen olmasaydın, hiçbir şeyi yaratmazdım’ buyurdu. Bütün mahlûkâtı O’nun şerefine yaratmıştır. Her ne kadar bazıları tarafından bid’at deniliyorsa da güzel bir adettir. İyiyi kötüden, doğruyu yanlıştan, hakkı batıldan ayırt edebilme, düşünebilme, Rabbinin yeryüzündeki nimetlerine bakıp şükredebilme vasıflarını haiz olması dolayısıyla saygındır. Ayrımcılık, ötekileştirme, ırkçılık, şiddet, işkence, terör, savaş, gelir adaletsizliği, zulüm, sömürgecilik, eğitim eşitsizliği, emeğe saygısızlık, istismar, kürtaj, açlık ve kıtlık gibi onur kırıcı küresel sorunların kıskacındaki insanlık, tarihte görülmemiş bir sınavdan geçiyor” dedi.

Müslüman olmayanlar da Peygamberimize hayran kalmışlardır

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı A. Emin Önen, mesajında şu ifadelere yer verdi;

    “Resulullah Efendimiz günümüzde de bütün dünya milletlerinin, ilim adamlarının, devlet, siyaset ve fikir adamlarının, ediplerin, tarihçi ve askeri şahsiyetlerin ilgisini çekmekte, bunların her biri Onu biraz inceledikten sonra hayranlık ve şaşkınlıklarını, dile getirmektedirler. Müslüman olmayanlar, Resulullah efendimizin sadece idareciliği, dehası, askeri, sosyal ve diğer taraflarını görmekte, yalnız bunlara bakarak Onu tanımaya çalışmaktadırlar. Gördükleri olağanüstü ve hiçbir insanda görülmemiş üstünlükler karşısında acze düşmekle beraber, Ona peygamber gözüyle bakmadıkları için, Onu tanımaktan ve anlamaktan çok uzak kalmaktadırlar. Tarihe dünyanın en büyük askeri dehalarından biri, aynı zamanda kıymetli bir devlet adamı olarak geçen Fransız İmparatoru Napolyon şöyle diyor; ‘Allah’ın varlığını ve birliğini, Musa aleyhisselam kendi milletine, İsa aleyhisselam Romalılara, fakat Muhammed aleyhisselam bütün eski dünyaya bildirdi.’ Seyyid Abdülhakim Arvasi hazretleri de buyurdu ki; ‘Her Peygamber, kendi zamanında, kendi mekânında, kendi kavminin hepsinden, her bakımdan üstündür. Muhammed aleyhisselam ise, her zamanda, her memlekette, yani dünya yaratıldığı günden, kıyamet kopuncaya kadar, gelmiş ve gelecek, bütün varlıkların, her bakımdan en üstünüdür. Hiç kimse, hiçbir bakımdan O’nun üstünde değildir. Bu güç bir şey değildir. Dilediğini yapan, her istediğini yaratan, O’nu böyle yaratmıştır. Hiçbir insanın O’nu methedecek gücü yoktur. Hiçbir insanın, O’nu tenkit edecek iktidarı yoktur.’ İşte gayrı Müslimlerin bile hayran olduğu ve dehasını kabullendiği Sevgili Peygamberimizi her an hatırlamamak, O’nun hayatını örnek almamak mümkün olamaz.”

 

Yaradılanların en şereflisine selam olsun

    Peygamber efendimizin, Peygamberlerin en üstünü ve sonuncusu olduğunu hatırlatan Önen, “Allahü Teâlâ’nın yarattığı varlıkların en şereflisi Muhammed aleyhisselâmdır. Her şey O’nun hürmetine yaratıldı. Mevlid-i şerîf okumak, Resûlullah’ın dünyaya gelişini, mirâcını ve hayatını anlatmak, O’nu hatırlamak, O’nu övmek demektir. Mevlid Gecesi, Kadir Gecesinden sonra en kıymetli gecedir. Bu gece Peygamber efendimiz Hz.Muhammed sallallahü aleyhi ve selem doğduğu için sevinenler afv olur. İnsan, en güzel şekilde yaratılan, en değerli varlıktır. İyiyi kötüden, doğruyu yanlıştan, hakkı batıldan ayırt edebilme, düşünebilme, Rabbinin yeryüzündeki nimetlerine bakıp şükredebilme vasıflarını haiz olması dolayısıyla saygındır. Ayrımcılık, ötekileştirme, ırkçılık, şiddet, işkence, terör, savaş, gelir adaletsizliği, zulüm, sömürgecilik, eğitim eşitsizliği, emeğe saygısızlık, istismar, kürtaj, açlık ve kıtlık gibi onur kırıcı küresel sorunların kıskacındaki insanlık, tarihte görülmemiş bir sınavdan geçiyor” dedi.

    Milletvekili Emin Önen, “Şurası iyi bilinmelidir ki onurlu olarak yaratılan insanı onurlu veya onursuz kılan temel ölçüt de davranışlarıdır. Davranışları kendisini onurlandırmayan kimseyi haricî hiçbir aidiyet onurlandıramaz. İnsan, ırk, renk, zenginlik, soy-sop gibi maddî, izafî ve geçici ölçülere göre değerlendirilmemelidir. Sevgili Peygamberimiz, insan onurunu maddî ölçütlerle değerlendirmenin yanıltıcı olabileceğine işaret etmiştir. İnsan bizatihi değerli ve onurlu bir varlıktır” diyerek, Kutlu Doğum Haftasında Sevgili Peygamberimizin hürmetine İslam alemine ve ülkemiz topraklarında kardeşçe yaşayan herkese hayırlı, huzurlu uzun ömürler dileğinde bulunarak mevlid kandillerini tebrik etti.

 

Sevgili Peygamberimizin doğumu

    Bilindiği gibi; Sevgili Peygamberimiz Muhammed aleyhisselâm Hicret’ten 53 sene evvel Rebîulevvel ayının 12. Pazartesi gecesi sabaha karşı Mekke’nin Haşimoğulları mahallesinde, Safâ Tepesi yakınında bir evde doğdu. Bu gün, Mîlâdî 571 yılına ve Nisan ayının 20’sine rastlamaktadır. O gün henüz güneş doğmadan âlem nûr ile doldu. Âdem aleyhisselâmdan beri babadan evlâda intikal edegelen nûr asıl sâhibine ulaştı.

Share
173 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+9 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2