logo

ÇÖZÜM SÜRECİ


Mehmet Sıtkı ALOĞLU
memetaloglu123@hotmail.com

Diyarbakır’da İHH öncülüğünde çözüm süreci başladı
Diyarbakır Green hotelde İHH’nin Çözüm Sürecine destek uluslararasi sempozyumu basladi. Türkiye için bu proje yeni bir milad olacaktır.

0
Tarih boyunca ittifak dan veya bozgunculuktan yana olan bir çok liderler geldi.
Birleştirici ve İslam ümmetinin ittifakından yana olan Büyük İslam kumandanı Selahaddin-i Eyyubi umettçi bir siyaset izlemiş ve bölgeye büyük katkılar sağlamıstır. Yeni nesil liderlerin onu örnek alıp bölgede siyaset yapması müslumanca yasayan bölge halkların arasında ittifakı sağlayacaktır.

Bugün Turkiye de, yakın tarih içinde, belki 40 yıldır akan kardeş kaninin akması Türkiye de büyük manevi ve maddi kayiplara sebep olmuştur.

Bugün geldiğimiz gün itibariyle ortada duran fotoğrafa baktığımızda, akan kanın durması Türkiye de büyük bir destek görmektedir.

Bu konu iktidar , muhalefet arasında oynanan iktidar olma oyununa kurban edilmeden sürdürülmelidir ve mutlaka sonuç almak ve temel bir barışı sağlamak zorundayız.

a

Turkiye nin mutlaka bölgede yeniden lider olma mecburiyeti vardır.

 

Bunun olusmasini istemeyen mutlaka uluslararası güçler ve komsu ülkeler olacaktır.

 

Fakat olaya basta örnek verdiğim gibi Muhammedi metodu hep kendine şiar edine Selahaddin Eyyubi tarzı olmalidır.

0

Bakıs tarzımız bu olmadıgı takdirde sonucun yine , daha önceki denemeler gibi sonuçsuz kalacağı ve ümidsizlik fikri daha çok yayilacaktır.

 

Bölgede eski komünist SSCB nin devamı olan Rusya bizim İslam coğrafyası calismamıza engel olacağı malümdur.

 

Bunun içinde bölgede İslam ı yaşamayan, sadece yaşarmış görünen Ülkelerde kanın akması ve vesayetci yapınin gitmemesi için yoğun faaliyetler içindedir.

 

Bunun haricinde 1915 Ermeni tehcirini bir Soykırım haline dönüşmesi için Diaspora nin faaliyetlerine maddi destek vermekdedir.Bugün Ermenistan ın Ekonomisi % 90 itibariyle Rusya ya bağlıdır.

 

Rusya tabiki bu büyük ticari pazarını elinden kacirmamak için Diaspora lobisine desteği ve promosyonu kesmemektedir.

 

Yani 33 milyon Ermenistan ın Ticareti tamamen kendi kontrolünde ise müsterisinin taleplerini de her platform da sahiplenecek ve yerine getirecektir.

 

Kisacasi çevremizde bizim aleyhimize milyar dolarlar masraf yaparak oluşturulmak istenen aleyhde politikayı Ülke içinde ki iktidar ve siyasi partiler bunu iyi görmeli ve okumalıdır.

 

Bugün 7 haziran seçimlerine doğru hızla ilerlemekteyiz.Anketlere gore Akparti acik ara önde görünüyor.

 

Seçimlerden sonra oluşacak yeni Parlamento ve iktidar birlikte davranip milletin öz değerlerine göre yeni bir anayasa yapmalı ve mevcud vesayetci yasalardan kurtulmalidir.

 

İnsanların yüz yıla yakındır ana diliyle konuşabilmesi hakki layikiyla olabilmelidir.

 

Anadolu insanının yüz yila yakındır kürt bölgelerinde ana diliyle konusturulma ma yasağı attık sağlam yasalarla temelli bitmeli ve bunu sosyal hayatta uygulama ve istediği gibi yasama hakki ve özgürce ona verilmelidir.

 

Yasa hükmündeki kararnamelerle bir yere varilamaz.

 

Temel hak ve ögürlüge mutlaka herkesin kavuşma hakkı olmalıdır.TC vatandaşlarına, özgürce kendini ifade edebilme hakkını vermelidir.

 

Sadece kürtler için değil, diğer gayri müslim azınlıklarda bizim vatandasimiz ve insanımızdır.

 

Onlarında sosyal hayatta karsılastigi varsa zorluklar çözüme ulaşmalıdır.

 

Allah CC da böyle istiyor.Demokrasi nin de gereği budur.Saygılarımla.

Share
445 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+8 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı

  24 Temmuz 2017 KÖŞE YAZARLARI

    Ülkemizdeki basın mensuplarının günü olan 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı kutlu olsun. Basın mensuplarımız yeri geliyor bir savaşın ortasına giriyor, yeri geliyor soğuk bir kış gününde saatlerce çekim yapmak zorunda kalıyor; bu gün zor şartlar altında çalışan basın mensuplarının günü.24 Temmuz 1908 tarihinde Türk Basınında sansürün kaldırılması nedeniyle, her yıl 24 Temmuz günü "Gazeteciler ve Basın Bayramı" olarak kutlanıyor. Günümüzde her insanın bilgiye ulaşma, doğruları öğrenebilme ve kendi fikirlerini ifade edebilme özgürl...
 • “Bozulan Almanya ilişkilerinin perde arkası ve Batı’da bir Türkiye dostu”

  24 Temmuz 2017 KÖŞE YAZARLARI, MANŞET

  "Türkiye-Almanya ‘dostluğunun’ tarihsel gelişimi" Türkiye-Almanya ilişkileri yaklaşık olarak 250 yılı aşkın bir geçmişe sahip.İlişkilerin başlangıcı 1761 tarihinde Prusya ile Osmanlı İmparatorluğu arasında imzalanan “Dostluk, Gemicilik ve Ticaret Antlaşması” ile başladığı düşünülmektedir. Bu süreç içerisinde Türkiye ile Almanya arasında doğrudan bir savaş yaşanmamış. İngiliz ve Fransız Donanmalarından kaçarak İstanbul'a sığınan ve Osmanlı devletince satın alınan  “Gobel ve Braslav” adlı iki Alman kruvazörünün, "Yavuz" ve "Midilli" isimler...
 • “DƏMİR BARMAQLIQLAR”

  24 Temmuz 2017 KÖŞE YAZARLARI

   O, dünyanın ən qəribə həbsxanasıdır. Bəli, ən qəribə... Çünki hökmü məhbusunun əli ilə imzalanır. Hakimi də elə dustaqının özü olur. Nəticədə, bir insan HAKİM, MÜTTƏHİM və VƏKİL qisminə bölünərək, öz-özlüyündə haçalanır. Qurulan məhkəmədə hər üçünün də nitqində həqiqət danışır. Acınacaqlısı odur ki, hər biri söylədiklərində haqlıdır. "HAKİM" verdiyi qərarında, "MÜTTƏHİM" etiraflarında, "MÜDAFİƏÇİ" isə qurbanın müdafiəsində doğru və yalnışları göstərməyə çalışır, hər kəsə. ŞAHİD isə susur. Üzündəki istehza ifadələri ilə izləyir, üçtərəfli dialo...
 • “Ayaq səsləri”- hər kəsin həyatından bir pay…

  24 Temmuz 2017 KÖŞE YAZARLARI

      “Ayaq səsləri” adlı psixoloji romanın bəlkədə müəllifdən sonra oxuduğu ilk insanam. Roman digər romanlardan fərqli olaraq öz həyat hekayəsi ilə fərqlənir. Hər şey elə müəllifin qeyd etdiyi” Məqsədə çatmaq üçün hər şeyə hazır olmalısan”, kəlməsindən başlayır desəm yanılmaram. Həyatın hər bir üzüylə zaman keçdikcə tanış oluruq. Ən çətin omür fəslimiz qocalıqdır desək yəqinki, bir çoxları məndən inciməz. Bir qadına aşiq olub,onu ömrünün sonuna kimi gözləmək hər sevənin həddi deyil. Elə ordaca illər əvvəl söz verdiyi skmayada əyləşm...
UA-36507442-2