logo

reklam

“Çocukların Yanında Siyasetin Sonuçları….”


facebooktwitter
Nevzat ERTEKİNOĞLU
nevzatertekinoglu@hotmail.com

Merhabalar sevgili okurlarım. Öncelikle hafta sonu geçirmiş olduğum rahatsızlık nedeniyle, gerek sanal alemden, gerekse telefonla geçmiş olsun dileklerinde bulunan yüzlerce dosta teşekkürlerimi sunuyorum.

Bu hafta sizlere, bir tanıdığın başına gelen bir olaydan bahsetmek istiyorum. Bu arkadaş ve ailesi Sağ görüşlü ve inançlı bir aile. Ortaokula giden pırıl pırıl ve başarılı bir oğlu var. Bu çocuk o kadar efendi ki, şu ana kadar onun biriyle kavga ettiğini hatta tartıştığını gören olmamıştır.

Geçtiğimiz hafta acil bir telefon geliyor ve hastaneye çağırıyorlar arkadaşı. Hastaneye gittiğinde gözlerine inanamıyor. O efendi oğlunun yüzü görü yırtılmış, gözleri dışarı fırlamış, hemen yan sedyede de okuldan 2 arkadaşı aynı vaziyette. Polisler olayı anlatınca şaşkınlığı daha artmış. Kavgalarının nedeni gündemimizi oluşturan Referandum.

Sınıfta çocuklar “Evet” “Hayır” tartışmasına giriyorlar. Hayırcı bir çocuk evetçi diğer çocuğa, siz vatan hainisiniz, Gericisiniz vb. tarzında cümleler kullanıyor. Evetçi Diğer çocukta, Hayırcı çocuğa sizde kafirsiniz, Müslüman değilsiniz, asıl vatan haini sizsiniz şeklinde karşılıklı cümleler kullanıyorlar ve  4-5 çocuk şiddetli bir kavgaya tutuşuyorlar.

Düşünebiliyormusunuz bunlar daha ortaokul çocukları. Bizler Üniversitelerde siyaset yapılmasına dahi itiraz ederken, orta okulda siyasetin yapılması canımızı fazlasıyla acıtmalıdır.

Peki burada suç kimde? Çocuklarda değil bana göre. Çocukların yanında siyaset yapan, hatta karşı fikirli siyasetçileri haberlerde gördüğünde dahi hemen hakaret ve küfür eden ebeveynlerde.

Öncelikle biz büyükler karşı fikirdekilere saygı duymayı öğreneceğiz ki çocuklarımıza da aynı duyguları işleyebilelim. Onlar gençler, kanları kaynıyor, sakinleştirmek ve doğru yola sevk etmekse bizlerin görevidir.

Malumunuz benimde 17 yaşlarında Abdullah ve Mahmut Adlarında ikiz oğullarım var. Onlarda gelip anlatıyorlar, okulda arkadaşlar şöyle dedi böyle dedi, falancaya küfür ettiler, filancaya hakaret ettiler. Bende kendilerine, Sakın siyasi konulara girmeyin, herkesin kendi görüşü kendini bağlar, herkes birbirinin görüşüne saygı duymak zorundadır diyorum. Sizlerin işi siyaset değil, okumanıza geleceğinizi kurtarmanıza bakın, arkadaşlarınızı kırmayım diyorum hep. Hatta geçenlerde çocukların sevmediği bir parti, kampanya broşürlerini kapının önüne bırakmış, bizim delikanlı bir köpürdü baba bunlar ne diye bunu dağıtıyorlar diye. Bende; Bak oğlum senin sevdiğin parti broşürlerini aynı şekilde onu desteklemeyenlerin kapılarınada koyuyor değilmi dedim, evet dedi. O halde diğerlerininde aynı şekilde dağıtmaya hakkı yokmu? Veya aynı şekilde diğerleride senin sevdiğin partinin broşür dağıtanlarına aynı tepkiyi göstermeleri hoşuna gidermi dedim, oda hayır dedi. İşte sana yapılmasını istemediğin bir şeyi sende başkasına yapmayacaksın dediğimde sakinleşti paşam. Demokrasi senden olmayanları da kabullenmektir, Milletin verdiği kararı hazmetmektir, Fikirlerini söyleyip, hakaret etmemek ve saygı duymaktır diye öğütler veriyorum hep çocuklarıma. Her kesinde aynı şekilde davranması ve eğitmesi elzemdir bana göre.

Bu tarz olayların asıl sorumluları siyasetçilerdir. Daha yumuşak bir dil ve üslup kullanmaları gerektiği kanaatindeyim. Toplumu ayrıştırmadan, yapılacak şeyin olumlu veya olumsuz yönlerini anlatarak insanların oylarına talip olmalılar, suçlamalar, hakaretler ve tehditlerle değil.

Hatırlayacağınız üzere bu konuda daha önce ”Ülkemizde 80 Milyon hainmi var?” diye bir yazı kalem almış ve bu duruma biraz değinmiştim.

Geçtiğimiz Gün, Sayın Cumhurbaşkanımız; “Hayır diyenlerde Evet diyenler kadar saygındır” diyerek güzel bir üsluba geçiş yapmış oldu. Ne yazık ki aynı gün Bir Parti Milletvekili “Hayır çıkarsa sülalenizi denize dökeriz” gibi edepsiz bir üslup kullandı. Kim yaparsa yapsın yanlışa yanlış diyeceğiz.

Son Tahlilde; Bir birimizin görüşlerine saygı duyacağız, karşı tarafı ihanet vb. şeylerle itham etmeyeceğiz, Özellikle çocuklarımızın yanında üslubumuza ve davranışlarımıza dikkat edeceğiz. Onlara Bizim gibi düşünmeyenlerin olmasının demokrasinin bir gereği olduğunu ve mutlaka saygı göstermeleri gerektiğini öğretmeliyiz.

 

Demokrasiyle kalın…

 

YAZAR – MALİ MÜŞAVİR

NEVZAT ERTEKNOĞLU

nevzatertekinoglu@hotmail.com

Share
422 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+3 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • VERGİ MİLLETLERİN KALKINMASININ TEMELİDİR

  30 Nisan 2017 KÖŞE YAZARLARI

  VERGİ MİLLETLERİN KALKINMASININ TEMELİDİR Vergi, yeteri kadar toplanamamaktadır... Bu tespit, Sayın Maliye Bakanlığının yetkilileri tarafından, ifade edilmiştir. Genel olarak baktığımız zaman, gerçekten acı bir durumdur. En yetkili ağızlardan bunu duymak daha da acıdır. Yeteri kadar neden toplayamıyoruz? sorusunun cevabı, detaylı olarak açıklanmalı ve bu konuda halkımız bilgilendirilmelidir. Devletin yeni yapılanmasında; öncelikli konular arasında, ele alınması gereken ciddi bir meseledir. Sayın Cumhurbaşkanımızın bu konuyu, ele alacağın...
 • Allah, kalbe bakar

  30 Nisan 2017 KÖŞE YAZARLARI

  Allah, kalbe bakar Hasan Sezai Efendi “rahmetullahi aleyh”, Edirne toprağını nurlandıran bir Veli. Nur yüzlü ve sevimliydi. Edirne’de 53 sene müddetle oranın halkına ilim ve feyz saçtı. Zahire değil, kalbin temizliğine önem verirdi. Bir gün bir genç nasihat istedi ondan. Cevabında; - Evlat! Bugün insanlar, yalnız zahirlerini süslüyorlar. Sen öyle yapma. Cenâb-ı Hak kullarının mal ve mevkilerine değil, kalblerine bakar, buyurdu. Bir gün derste; - İslamiyet’te en kıymetli şey nedir efendim? diye sordular...
 • ARTIK KAFAYI YEMEK ÜZERELER. YENİ TÜRKİYE BUNLARA BATIYOR!

  29 Nisan 2017 KÖŞE YAZARLARI, SÜRMANŞET

  Bunlar asla akıllanmayacak kadar kör ve hırslarının esiri olmuşlar. Yeni anayasa halk oylamasının ‘EVET’le sonuçlanmasını hazmedemeyen Kılıçdaroğlu ve avenesi iptal istemiyle İtiraz ettiği Yüksek seçim Kurulu, Anayasa Mahkemesi ve Danıştay’dan olumsuz cevap aldı. CHP şimdi Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne gitti... AİHM referandum konusunda yapılan başvuruları gündemine almıyor.. AİHM referandum konusunu bir insan hakkı ya da kişisel hak olarak görmüyor ve bu konuda yapılan başvuruları geri çeviriyor. Cumhurbaşkanı ERDOĞAN ve AK parti iktida...
 • Puta tapılır mı?

  29 Nisan 2017 KÖŞE YAZARLARI

  Puta tapılır mı? Ebu Zer-i Gıfari, vakta ki etti iman, İstedi ki, kavuşsun bu devlete her insan. O, Müslüman olmanın sevinciyle, bu kere, Söyledi imanını Kâbe’de aşikâre. Müşrikler bunu duyup, üstüne saldırdılar. Bayılıncaya kadar, taş ve sopa vurdular. Sonra hazret-i Abbas görüp bu olanları, Ebu Zer’i kurtarıp, ikaz etti onları. Dedi: (Öyle bir yerde oturur ki bu adam, Ticaret kervanınız, önünden geçiyor tam. Buna öyle eziyet, işkence ederseniz, Bir daha siz oradan nasıl geçeceksiniz?) Müşriklerin elinden kurtulunca Eb...
UA-36507442-2