logo

03 Ocak 2016

ÇOCUKLARDA AĞIR SIRT ÇANTALARINA DİKKAT

3..KEMAL GÜVENOL’DAN EV HANIMLARINA TAVSİYE

 

Küçükçekmece Belediyesi’nin düzenlediği sağlık söyleşileri kapsamında Sefaköy Kültür ve Sanat Merkezi’ne konuk olan Fizik Tedavi Uzmanı Dr. Kemal Güvenol, katılımcılara bel ve boyun fıtığı hakkında önemli bilgiler verdi.

Toplumun yüzde 90’ının hayatının en az bir bölümünde bel ve boyun ağrısından muzdarip olduğunu belirten Dr. Güvenol; bel ve boyun fıtığını tetikleyen sebepleri; hareketsizlik, masa başı çalışma, ağır kaldırma, obezite olarak sıraladı.

 

FITIĞIN YAŞI KÜÇÜLDÜ

 

Son yıllarda 15-16 yaş gruplarında da fıtık hastalığının geliştiğini ifade eden Kemal Güvenol, “Çocuklar küçük yaştan itibaren ağır sırt çantaları taşıyor. Benim 15 yaşında bel kayması ve fıtıklı hastalarım var. Daha önceden bu vakalarla karşılaşmıyorduk”diyerek, hastalığın yaşının küçüldüğünü söyledi.

 

AMELİYAT DİYENLERE ALDIRMAYIN, EN SON ÇARE AMELİYAT!

 

Kemal Güvenol, aşırı bel ağrısının teşhis için bir veri sağlamadığını belirttiği konuşmasında, fizik tedavisinde öncelikle ıstırahat, ardından 1 ay korse kullanımı, ödem dağıtıcı ağrı kesiciler, egzersiz ve çekme tedavisi uyguladıklarını belirterek, “ Ameliyat fıtıkta son çaredir. Ameliyat olan hastalardan yüzde 80’i ilk bir yıl memnun. Ancak bir yıldan sonra 100 hastadan 80’inde memnuniyetsizlikler başlıyor. Fıtık bölgesinde yara dokusu oluştuğunda şişme oluşuyor bu durumda o bölgenin yapısı bozuluyor” diye konuştu.

 

KENDİNİZE YÜKLENMEYİN !

 

Fıtık teşhisinde MR yönteminin tek başına yeterli olmadığını da belirten Güvenol, elle muayenede bazen MR’dan farklı sonuçlar elde ettiklerini ifade etti.Kemal Güvenol, söyleşiye katılan ev hanımlarına da tavsiyede bulunarak, “ Yaşınız ilerlediğinde herşeyi siz halledemezsiniz. Bunu kafanızdan çıkarın. Hem halıyı silkeleyip, hem cam silip, hem ütü yapacağım diyerek kendinize yüklenmeyin. Herşeyi birlikte yapamazsınız. Kendinizi kollayın. Dolabın üzerinden bir şey alırken uzaktan almayın, yakınlaşarak alın. Uzaktan alırsanız o şey ağırlaşır. Ayakkabı bağlarken de dizinizden destek alarak bağlayın” dedi.

 

Share
245 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+6 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2