logo

01 Temmuz 2015

Çocuk-gençlik merkezleri ücretsiz !

Haydi 

   1öğrenciler,çocuk merkezleri sizleri bekliyor….

Halim UTLU

Eğitim ve öğretim yılı, acı ve tatlı anıları ile bir kere daha sona erdi. Ne sabahın alaca karanlığında servislerle düşülen okul yolları, ne ebeveynlerin “Ders çalış” uyarıları, ne de heyecanla girilen sınavlar…Artık hepsi geride kaldı. Kimi öğrenci için zorlu, kimi içinse başarılı geçen yılın ardından, şimdi tatil zamanı…Yılın bütün yorgunluğunu atacak, keyif içinde geçecek günler artık çocukları bekliyor.

Kayıtlara başlandı

365 gün kesintisiz hizmet veren  farklı bölgelerdeki gençlik ve çocuk merkezleri, okulların yaz tatiline girmesiyle birlikte yeni üye kayıtlarına başladı.Üyelik için Sincan,Çubuk, Kazan, Planet, Pursaklar,Kuşcağız, Araplar ve Akyurt aile yaşam merkezlerinden faydalanmak isteyen 7- 24 yaş aralığındaki Başkentli çocuk ve gençlerin, kayıt için gerekli belgelerle birlikte bu merkezlere başvurmaları yeterli oluyor.

Yüzme,futbol,basketbol, satranç,tiyatro,İngilizce …. 

Merkezlerde; jimnastik,kondisyon, step, aerobik, yüzme gibi bireysel spor yapılabilecek salonlar bulunurken, üyeler; bilardo, masa tenisi, air hokey, masa futbolu, voleybol,futbol,

basketbol, hentbol, satranç, abalone gibi spor faaliyetlerine katılabiliyor.

Üye gençlere sunulan sportif imkanların yanı sıra, eğitime ve kültürel faaliyetlere yönelik olarak da çeşitli seçenekler bulunuyor. Gençler ve minik öğrenciler tarafından en çok ilgi gören etkinlikler arasında, farklı yörelere ait halk oyunları ile tiyatro kursları yer alıyor. Ayrıca öğrencilerin yetersiz oldukları düşünülen alanlarda, destek amacıyla İngilizce dersler düzenleniyor.

Tamamen ücretsiz faydalanılıyor

Okulların kapanmasıyla birlikte, özellikle tatile gitme şansı bulunmayanlar için çocuk ve gençlik kulüplerinin önemli bir görev üstlendiğini,merkezlerde öğrencilerin boş zamanlarını değerlendirecekleri birbirinden farklı etkinlik seçeneklerinin sunulduğunu kaydeden

Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı yetkilileri, Merkezlerde sosyal, kültürel ve eğitim destek programlar başta olmak üzere, sağlık, spor faaliyetleri, psiko-sosyal destek, rehberlik ve danışmanlık başlığı altında birçok hizmet verildiğini ifade ediyor.

Yetkililer, merkezlerin tamamen ücretsiz olduğunu, yaz dönemi kurslarından yararlanmak isteyen gençlerin ve çocukların, nüfus cüzdanı, ikametgah belgesi ve 2 fotoğrafla gelerek kayıt yaptırmaları gerektiğini belirtiyor.

Haftanın 7 günü istifade edilebiliyor

Çocuk kulüplerinde 7-14 yaş arasındaki çocuklar, gençlik merkezlerinde 15-24 yaş arasındaki gençler; ilgileri, hobileri veya geliştirmek istedikleri becerileri konusunda,

haftanın 7 günü hizmet veren faaliyetlere katılabiliyor.Kaliteli zaman geçirmenin adresi olarak hafızalarda yer edinen aile yaşam merkezlerinde, sunulan çoklu seçenekler içinde, üyelerin mutlaka ilgisini çekecek bir faaliyet yer alıyor.

Diksiyon kurslarına rağbet fazla

Diksiyon kursları, yine gençler tarafından büyük ilgi gören kurslardan biri olarak tercih ediliyor. Uzman eğitmenler tarafından verilen bağlama, ud, ney, gitar ve org kursları da gençlerin sanatçı yanlarının ön plana çıkmasına yardımcı oluyor. Ayrıca gençlere yönelik olarak eğitim seminerleri, panel ve söyleşiler düzenlenirken, rehberlik ve danışmanlık hizmetleri veriliyor.

Yarışmalar ve turnuvalar düzenleniyor 

Bunun yanı sıra,merkezlerde bir yandan gençlerin sosyalleşmelerine katkı sağlayacak

tarihi ve turistik geziler ile bir yandan da gençlerin takım ruhunu güçlendirecek yarışmalar ve turnuvalar düzenleniyor.

Öğrencilerin zamanlarını sokak aralarında veya eve kapanıp internet başında geçirmeleri yerine, çocuk ve gençlik kulüplerinde daha verimli geçirmeleri önerilirken, Büyükşehir Belediyesi’nin herhangi bir ücret talep etmeden sunduğu bu etkinliklerden, isteyen öğrenci yaz aylarında, isteyen öğrenciler de merkeze üye olarak yıl boyunca faydalanabiliyor.

 

Share
368 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+10 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2