logo

29 Mayıs 2015

ÇOCUK FELCİ AŞI KAMPANYASI

Çocuk felci bir virüsün yol açtığı bulaşıcı bir enfeksiyon hastalığıdır. Sinir sisteminde hasara yol açarak kalıcı felçlere, hatta ölüme neden olabilir. En çok 5 yaşından küçük çocuklarda görülmekle beraber nadir de olsa her yaşta görülebilir. Virüs ağız yoluyla vücuda girerek bağırsaklarda çoğalır. Kalabalık olarak yaşanan ve temizlik düzeyi yetersiz olan yerlerde bulaşma oranı çok yüksektir. Çocuk felci hastalığının tedavisi bulunmamaktadır.
2Halen dünyada, Afganistan, Pakistan ve Nijerya çocuk felcinin yaygın olduğu salgınlar yaşanan ülkelerdir. Bazı ülkelerde ise virüsün başka ülkelerden gelmesi sonucu yurtdışı kaynaklı salgınlar yaşanmaktadır. 1998 yılında, DSÖ Avrupa Bölgesindeki son vahşi çocuk felci vakası Ülkemizde görülmüştür. 2002 yılında, DSÖ tarafından Ülkemizin de bulunduğu Avrupa Bölgesi “Çocuk Felcinden Arındırılmış Bölge Sertifikası” almıştır.
29 Ekim 2013 tarihinde,  DSÖ tarafından yapılan açıklamada Suriye’de vahşi çocuk felci virüsünün varlığı ve buna bağlı vakalar olduğu açıklanmıştır.  Suriye ve Irak ile olan uzun sınırımız ve yoğun nüfus hareketleri nedeniyle İlimizde dâhil Güney doğu Anadolu bölgesi risk altındadır.
Bu sebeple Sağlık Bakanlığının talimatları doğrultusunda İlimizde 5 yaş altı tüm çocuklarımıza yönelik çocuk felci destek aşılama kampanyasının ilk turu 20-26 Nisan 2015 tarihleri arasında yapılmış ve yaklaşık 265.000 çocuğun çocuk felci aşısı ile aşılanması sağlanmıştır. İkinci tur aşılama 29 Mayıs-4 Haziran 2015 tarihleri arasında
yapılacak olup bu turda da ilimizde 0-59 ay arası yaklaşık 275.000 çocuğumuzun ve yaklaşık 40.000 yabancı uyruklu çocuğun, çocuk felci hastalığına karşı aşılanması hedeflenmektedir. Aşılama uygulaması, Halk Sağlığı Müdürlüğümüz koordinatörlüğünde İl Sağlık Müdürlüğü, Kamu Hastaneleri Birliği, Toplum Sağlığı Merkezleri ve Aile Sağlığı Merkezleri personellerinden oluşan ekiplerle daha önceki aşılanma durumlarına bakılmaksızın 0-59 ay yaş grubundaki tüm çocuklara ev ev dolaşılarak ağızdan iki damla damlatmak suretiyle uygulanacaktır. Aşı kampanyasına tüm vatandaşların gerekli duyarlılığı göstermesi son derece önem arz etmektedir.

 

Share
337 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+5 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2