logo

09 Ocak 2016

“ÇOCUĞUNUZA ZEKA TİPİNE GÖRE DAVRANIN”

4,Kişisel Gelişim ve İletişim Uzmanı Onur Günal, Küçükçekmece Belediyesi kültür-sanat etkinlikleri kapsamında düzenlenen söyleşide, Küçükçekmeceli vatandaşlarla bir araya geldi.

Cennet Kültür ve Sanat Merkezi’nde ‘Aile İçi İletişim ve NLP’ başlıklı bir söyleşi gerçekleştiren Onur Günal, eşlerle ve çocuklarla doğru iletişim kurabilmenin ipuçlarını verdi.

“ÇOCUĞUNUZUN ZEKA TİPİNİ BİLİN ONA GÖRE DAVRANIN”

Öncelikle insanın kendisini ve çocuğunu iyi tanıması gerektiğini söyleyen Günal, “İnsanın zekası görsel, işitsel ya da dokunsaldır. Bu 3 tipi de üzerimizde taşırız ancak bir tanesi daha ağır basar. İşte çocuğunuzun görsel mi işitsel mi dokunsal mı olduğunu bilirseniz onunla iletişim kurmanız kolaylaşır. Çocuğunuz görselse bir şeyi çizerek, işitselse kelimeleri vurgulayarak, dokunsallarda ise eline bir şeyler vererek daha iyi anlatırsınız” dedi.

“GÖRSEL ZEKALI BİR EŞE BOL BOL İLTİFATTA BULUNUN”

Eşlerin de birbirlerine görsel, işitsel ya da dokunsal zekalarına göre davranması gerektiğini kaydeden Onur Günal, “Eşiniz görsel zekaya sahipse, ona bol bol ‘Üzerindeki mavi kazak çok yakışmış’ gibi iltifatlar edebilirsiniz. Eşiniz dokunsal zekaya sahipse daha çok elle temas kurarak iletişim kurun. İşitsel zekaya sahipse ise bir şeyi alçak ses tonuyla ve vurgulu söylemeyi tercih edin” diye konuştu. Dildeki iletişime çok dikkat edilmesi gerektiğinin de altını çizen Onur Günal, “Bir şey için çocuğunuza ‘yapma’ dediğiniz anda beyin onu ‘yap’ olarak algılıyor. Dilde kullanılan beyne emirdir” dedi.

“BAŞARI İÇİN ÇOCUĞUN YAPMASI GEREKENLERİ PLANLAYIN”

Hedef ve amacın birbirinden farklı kavramlar olduğuna da değinen Onur Günal, “Hedef daha gerçekçi ve veriye dayanan; amaç ise daha hayalidir. Okulu bitireceğim bir amaç, okulu zamanında ve dereceyle bitireceğim ise bir hedeftir. Çocuğunuzun başarılı olmasını istiyorsanız kocaman bir pano hazırlayın ve hedefine giden yolda üzerine düşenleri günlük olarak yazın. Çocuğunuz her gün bir şey yaptığında ise o panoya bir tik atın” diye konuştu.

Anne ve babalara çocukların kendilerini örnek aldığını da hatırlatan Günal, tüm ebeveynlerin kendilerini geliştirmesi gerektiğini söyledi. Söyleşi sonunda Küçükçekmece Belediyesi Kültür Müdürü Salih Çevik, Günal’a teşekkür ederek, çiçek takdim etti.

 

 

Share
187 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+9 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2