logo

18 Mayıs 2015

Çiftçiye,damızlık keçi ve sebze fidesi verilecek!…..

ÇÇHayvancılık altyapısının güçlendirilmesi, küçükbaş hayvan türlerinin ıslahı ve kırsal kesimin ekonomik olarak desteklenmesi amacıyla,Damızlık Koyun ve Keçi Üreticiler Birliği’ne üye olan yetiştiricilere, damızlık keçi verilecek.  

Kırsal bölgelerde hayvancılığa destek vermek amacıyla, Ankara Büyükşehir Belediyesi,

Damızlık Koyun ve Keçi Üreticiler Birliği’ne üye olan yetiştiricilere, damızlık keçi verilmesi konusunda Belediye Meclisi’ne getirilen başkanlık yazısını, oybirliği ile kabul etti.

1 ila 2 damızlık keçi verilecek

Alınan karara göre; Damızlık Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Birliği’ne üye keçi yetiştiricilerine, ücretinin yüzde 25’ini ödemek şartıyla, damızlık keçi verilecek. 20-50 arasında tiftik keçisi olan keçi yetiştiricilerine 1 damızlık keçi, 51-250 baş tiftik keçisi olan keçi yetiştiricilerine ise 2 adet damızlık keçi verilmesi karara bağlandı.. 

Çölyak hastası dar gelirlinin, gıdası karşılanacak

Bu arada,Belediye Meclisi komisyonlarında görüşülerek, oybirliği ile karara bağlanan diğer gündem maddelerinden bazıları da şöyle: 

Çölyak hastalığı bulunan dar gelirli vatandaşların gıda ihtiyaçlarının karşılanması hususu ile 

Başkent’te gürültü kirliliğine karşı gürültü haritası hazırlanmasına ilişkin inceleme ve araştırma ve

Güneş Kent uygulaması

Belediyenin Ankara’daki UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne girebilecek tarihi yapıları tespit ederek, listeye alması ve tanıtımının yapılması için gerekli çalışmaları yapacak.

Başkent’te güneş enerjisinden en üst düzeyde faydalanabilmek ve küresel ısınmaya karşı da katkı sağlamak için Güneş Kent uygulamasına geçilmek üzere, inceleme ve değerlendirme ile bisiklet ulaşımının yaygınlaştırılması konusunda araştırmalara başlanacak.

Gölet yapılması için uygun alan araştırılacak
Başkent’te gürültü kirliliğine karşı gürültü haritası hazırlanmasına ilişkin inceleme ve araştırma yapılacak. Evren ilçesinde sulama göleti yapılması için uygun sahalar araştırılacak.Yer altı su rezervlerinin korunması için, bilinçsiz artezyen kuyuları açılmasının önüne geçilecek.

Yüzde 75’i hibe, sebze fidesi dağıtılacak

Yine çiftçilikle uğraşan Başkentlilere yüzde 75’i hibe olmak üzere, sebze fidesi dağıtılacak.

Kırsal ilçelerde yöresel sebze üretimi desteklemek ve arttırmak amacıyla, sebze fidelerinin temin edilmesi için, yüzde 75’i hibe, yüzde 25’i bedel karşılığında olmak üzere, tarımla uğraşan vatandaşlara dağıtılmasına ilişkin başkanlık yazısı, oy birliği ile karara bağlandı..

Kararda,ilçe belediyeleri, ilçe tarım müdürlükleri, ziraat odaları gibi kurum ve kuruluşlar aracılığı ile çiftçilere dağıtılacak olan sebze fidelerinin, çiftçilerce sahiplenileceğinin düşünüldüğü belirtilerek, gelir seviyesinin artmasıyla da kırsaldan, kente göçün engellenmesinin hedeflendiği kaydedildi.

Moskova- Ankara Günleri düzenlenecek 

Öte yandan,Ankara – Moskova şehirleri arasında karşılıklı olarak Moskova’da Ankara Günleri, Ankara’da ise Moskova günleri düzenlenecek

Rusya Federasyonu’nun Başkenti Moskova arasında, 1992 yılında Kardeş Kent Protokolü imzalandığı, iki başkent arasında dostane ilişkiler ve işbirliğinin artarak devam ettiği vurgulandı. 

2 ülkenin başkentleri arasındaki dostluk ve işbirliğini kuvvetlenmesi, kültürel bir etkinlik ile pekiştirilmesi, ülkemizin Moskova’da tanıtılması amacıyla, 2015 yılı içerisinde Moskova’da“

Ankara Günleri” ve 2016 yılında ise Ankara’da “Moskova Günleri” organizasyonunun düzenlenmesi ile ilgili Dış İlişkiler Dairesi Başkanlığı’nın görevlendirilmesi oy birliği ile kabul edildi.

 

Share
321 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+4 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2