logo

28 Şubat 2016

CHP’Lİ ÖZCAN HAYKIRDI: “BARIŞ, BARIŞ, BARIŞ”

CHP GRUBU ADINA ALİ ÖZCAN’IN TBMM GENEL KURULUNDA YAPTIĞI KONUŞMANIN METNİ:

Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; bugün Türkiye Cumhuriyeti Hükûmeti ile Bangladeş Halk Cumhuriyeti Hükûmeti arasındaki gümrük anlaşmasıyla ilgili konuşma almış bulunuyorum.1

Elbette, uluslararası ilişkilerimizi geliştirmemiz gerekir, ticaretimizi geliştirmemiz gerekir, ekonomimizi geliştirmemiz gerekir ama bütün bunlardan önce, bu sözleşmelerden önce en önemlisi ülkemize huzuru, barışı ve istikrarı getirmek gerekir. Bugün, baktığımız zaman, bizim ülkemizde huzur, barış, istikrar var mı?

“1 KASIM’DA İSTİKRAR SÖZÜ VERDİNİZ OYSA ÜLKE ATEŞ İÇERİSİNDE”

1 Kasım seçimlerine giderken bu memlekete huzur getirmek için, istikrarı getirmek için, terörü durdurmak için propaganda yaptınız, oylarınızı artırdınız ama bugün ülkede huzur yok, doğu ve güneydoğu ateş içinde ve memlekette istikrar yok.

Bunun gibi yüz tane anlaşma da yapsanız ticaret bitmiştir, ekonomi iflas etmiştir ve ülkemizde artık ticaret adamları yarınlarını görememektedir. (CHP sıralarından alkışlar)

Bir atasözü vardır: “Benim oğlum bina okur, döner döner yine bina okur.” Bu “bina”yı da ben ekliyorum.

BEN DE BU MEMLEKETE BARIŞ GELENE KADAR, DOĞU İLE BATI ARASINDAKİ ALGI DÜZELENE KADAR BU KÜRSÜDE “BARIŞ, BARIŞ, BARIŞ!” DİYE HAYKIRACAĞIM.

Ben de bu memlekete barış gelene kadar, bu doğu ile batı arasındaki algı, ortak düşünce, kardeşlik ve insan hakları, özgürlük gelinceye kadar bu kürsüde “Barış, barış, barış!” diye haykıracağım. (CHP ve HDP sıralarından alkışlar)

Bugünün meselesi değil ki bu. 90’lı yıllarda faili belli cinayetler oldu; yakınlarımızı kaybettik, insanlarımızı kaybettik, yazarları kaybettik, sendikacıları kaybettik, gazetecileri kaybettik. O gazetecilerin yakınları burada, şimdi bu kürsüde, bu Mecliste.

Devlet adına cinayet işlendi, o devlet adına cinayet işleyenler sonuçta cezalarını gördüler. Onun için, devlet cinayet işlemez, devlet adına da kimse cinayet işlemesin. Eninde sonunda -biraz önce arkadaşımızın dediği gibi- Lahey’de yargılanmak diye bir şey söz konusudur.

Gazi olaylarını mı söyleyelim, Maraş’ı mı söyleyelim, Sivas’ı mı söyleyelim, en son Suruç’u mu söyleyelim, Diyarbakır’ı mı söyleyelim, Ankara’yı bir kez, bir kez daha mı söyleyelim, İstanbul’u mu söyleyelim?

Biz bütün bunları konuşamıyorsak, kendi aramızda bir ortak mutabakat sağlayamıyorsak, bu halk zaten bizden bunu beklerken Mecliste neleri konuşuyoruz? Yüzlerce, belki de daha fazla ülkelerle ticari sözleşmeyi konuşuyoruz.

EĞER BİNALARA, YÜKSEK BİNALARA, BÖLÜNMÜŞ YOLLARA ÖNEM VERDİĞİNİZ KADAR İNSANLIĞA ÖNEM VERMİŞ OLSAYDINIZ BUGÜN BU DURUMA GELMEYECEKTİK.

Eğer binalara, yüksek binalara, bölünmüş yollara önem verdiğiniz kadar insanlığa önem vermiş olsaydınız, insan hak ve özgürlüklerine önem vermiş olsaydınız ve bu savaşın durması için burada -Cumhurbaşkanı dâhil- “Barış, barış!” diye seslenmiş olsaydınız biz bugün bu duruma gelmeyecektik.

Uluslararası güç odaklarının bu bölgede uyguladıkları politikaların bir parçası oldunuz. Bunun sebebi icra hükûmetidir, bunun sebebi AKP iktidarının Hükûmetidir ama daha sonra dengeler değişti; o bölgelerde enerji politikası var, petrol politikası var ve orada bu politikalardan dolayı dengeler değişince Orta Doğu’nun ağabeyi, lideri olmak iddiasında olan Sayın Cumhurbaşkanının bugün o memlekete hiçbir şekilde kıymeti kalmamış, hiçbir memleketle, Suudi Arabistan dâhil, hiçbir memleketle ilişkisi yoktur. Bu değişen politikalara dahi ayak uyduramadınız ve sonunda, Rusya ile Amerika ittifak yaptılar ve açıkta kaldık.

Suriye politikasının yanlışlığı, Emevi Camisi’nde Cuma namazını kılacaktık, şimdi sınırdan öteye gidemiyoruz ve Orta Doğu politikası şu anda bir bataklığa sürüklenmiştir, Orta Doğu politikasında bir çıkmaza girmiş durumdayız. Orta Doğu’yla ilgili şimdi özgün ve belirgin bir politikamız yok maalesef, varsa yoksa ajandanızda tek bir şey var: “Recep Tayyip Erdoğan’ı nasıl Başkan yapacağız?”

VİCDANINIZ RAHAT MI? YATAĞA KAFANIZI KOYDUĞUNUZ ZAMAN BU DURUMDAN MEMNUN MUSUNUZ?

Bugünkü durumda sizlerin vicdanı huzur içerisinde mi? Vicdanen düşünmüyor musunuz? Evinize gittiğiniz zaman, yatağa kafanızı koyduğunuz zaman bu durumdan memnun musunuz?

Ben Cumhurbaşkanına buradan bir kez daha sesleniyorum: Her gün her yerde konuşuyor, bir gün de “Barış.” de, “Barış.”; ağzından bir barış çıksın, bu savaşın durması için ağzından “barış” kelimesi çıksın. Ve, ben buradan yine sesleniyorum -1994’te belediye başkanıyken ben SHP’nin il başkanıydım, hukukum var kendisiyle, siz daha o zaman tanımazdınız bile- diyorum ki Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a: Gel, ne zaman istersen Nusaybin’e gidelim, Şırnak’a gidelim, orada birlikte barış türküsünü söyleyelim, bak o zaman Türkiye’de savaş nasıl durur.

AHMET DAVUTOĞLU DANIŞMANKEN STRATEJİK DÖNÜŞÜM TEZLERİ VARDI, İFLAS ETTİ. SIFIR SORUN, SIFIR İLİŞKİYE DÖNDÜ;

Bugün dünyada ekonomik, stratejik konjonktür olarak gerçekleşen dönüşümü iyi okuyamadınız ve şu anda diplomatik bir enkaz var ve dış politikada köklü bir değişikliğe ihtiyaç var. Terör iki şeyden kaynaklanır, bir mezhepten, bir de etnik kökenden; bunu asla silahla bitiremezsiniz, ideolojiyle olan şeyleri minimize edebilirsiniz ama bunu asla bitiremezsiniz. Bunu özel harekât timleriyle bitirme şansınız yoktur, bunun masada halledilmesi lazım.

İstihbaratınız sıfırdır, istihbarat, merhalelerden yükselmiş adamlar başında olduğu zaman verimli olur; akıl ister, beceri ister, güç ister ama siz ne yaptınız? Yargıyı ve istihbaratı teslim ettiğiniz, sonra “paralel” adını verdiğiniz eski ortağınızla 17, 25 skandalı sonrası yollarınızı ayırırken onların yerlerine, liyakati olmayan insanları getirdiniz.

BİR AN EVVEL ÜLKE MİT’İN BAŞINDAKİ BU İNSANDAN KURTULSUN.

İstihbarat önemli ama ondan önemlisi istihbarat doğru uygulanacak, sonuç alınacak; işte, zayıf halka budur. Onun için MİT Müsteşarı istifa etsin veya şimdi, bugün aldığınız bir kararla bir yere gönderin, bir yere gönderin arkadaşı büyükelçi yapın, bir an evvel ülke MİT’in başındaki bu insandan kurtulsun.

Bu dünyada, tarih önünde er geç ve Allah’ın huzurunda, öbür dünyada hesap vereceksiniz, hesap vereceksiniz, bunu aklınızdan çıkarmayın. (CHP ve HDP sıralarından alkışlar)

Bu mesele, her zaman iddia ettiğimiz gibi Mecliste ve siyasi partilerin bir araya gelerek ve toplumsal bir uzlaşmayla ancak çözülebileceğini söylüyorum. Tüm partilere buradan çağrı yapıyorum, araştırma komisyonlarından, falan filan onlardan vazgeçin. Gelin, hep beraber bu yaraya merhem olalım, merhem olalım. Halk bizden merhem olmamızı istiyor. (CHP sıralarından alkışlar) Burada gece gündüz bizi avara kasnak konuşturmayın ve sabahlara kadar da meşgul etmeyin.

Share
418 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+4 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2