logo

reklam

Çevreciler uyarıyor:”Mavi gezegenin kaynakları hızla tükeniyor!”

dunya

MERCEKHABER GAZETESİ.COM ÖZEL HABERİ

Çevreciler uyarıyor; Mavi gezegenin kaynakları hızla tükeniyor!

WWF adlı bir çevreci sivil toplum örgütünün açıkladığı bilgiye göre doğal afetler, küresel ısınma ve canlı türlerinin yok olması insanlığın geleceğini tehdit ediyor. Bu tehdit beklenmedik boyutlara ulaştığı iddia ediliyor. Biz insanlar her yıl dünya kaynaklarının matematiksel olarak 1.6’sını tüketmekteyiz. Bu sonuçlara WWF adlı çevre vakfının açıkladığı “Yaşayan Gezegen Raporu 2016” verilerinden varıyoruz. İnsanlık bugüne kadar olduğu gibi; yıllık gıda ihtiyacı, su ve enerji gibi ihtiyaçları karşılamak için bu hızla devam ederse, 2030 yılına kadar dünyamız büyüklüğünde iki yeni gezegene ihtiyaç duymamız içten bile değildir. Bu hesaplamanın temelinde ekolojik belirtiler yatmaktadır.

WWF adlı çevre vakfının Almanya sorumlusu yönetim kurulu üyesi Christoph Heinrich yaptığı açıklamada; “ İnsanlık, yaşamı tehdit eden bir tükenmişliğe doğru sürüklüyor.” İfadelerini kullandı.

Christoph Heinrich, insanları yeniden düşünmeye davet ediyor ve:” Bireyler olarak bizler, toplumun refahı, toplumsal bakımından ve çevre sağlığını içeren yeni bir tanımlamaya ihtiyacımız var”.

Çevre sorunları giderek artmaktadır:

 Ölüm Türleri:

1970 ile 2012 yılları arası yaklaşık 14000’den fazla omurgalı hayvan türü  % 60 oranında azalmıştır. En belirgin kayıplar ise tatlı su yaşam türlerinde görülmektedir. Bunun oranı ise yaklaşık olarak %80 ‘dir.

Yoğun tarımsal faaliyet de önemli sorunlardan biridir. Rapora göre, küresel soya üretiminin 2013 yılında 278 Milyon Tonla en yüksek orana ulaşmıştır. Bu bir rekordur.

Soya üretimindeki bu artışın nedeni ise et ürünleri için artan talep olduğu ifade edildi. Soya, hayvan yeminde büyük oranda kullanılmaktadır.

Artan soya üretimi, geniş orman alanlarının yok olmasına ve nesli tükenme tehlikesi bulunan hayvan ve bitkilerin yaşam alanlarının azalmasına ve tükenmesine yol açmaktadır.

Bu olumsuz gelişmede çevre kirliliğinin neden olduğu iklim değişikliğinin de etkisi göz ardı edilmemeli.

Share
531 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+9 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2