logo

31 Mayıs 2015

Çetinkaya’nın “111” temalı, 111.sergisi,

Kalem kılıçtan keskin olduğu gibi, fırça da 

hepsinden keskindir, bunu kullanmak gerek…

Halim UTLU

1.39 yıldır resimle yatıp resimle kalkan, Türkiye’de yaptığı işlerin, tasarım tescil belgesini alan ilk ve tek ressam olma özelliğini sürdüren ve bunca yıllık sanatçı olmasına rağmen,hiç ödülü olmayan Hikmet Çetinkaya’nın “111” temalı, 111.sergisi, Nurol Sanat Galerisi’nde sanat dünyası ve sevenleri ile buluştu.

30’unu yurt dışında açtı

Eserlerinin uğramadığı kıtanın kalmadığını ifade eden,111 serginin 30’unu yurt dışında açan ve genel olarak Dışişleri Bakanlığı ve gittiği  kentlerin büyükelçileriyle ortak çalışmalar yapan Çetinkaya, Bulgaristan Plovdiv’deki özel galeri  Aspect’deki  8’inci sergisi ile Kanada Montreal’deki sergilerini, eş zamanlı olarak 2 Haziran 2015’de açmaya hazırlanıyor.Sonraki sergiler; 1 Temmuz’da St. John’s da, Kasım’da Ottawa’da açılacak.

2--Ottawa War Museum’da açtığı sergi ile tanındı

Bu sergilerin kendisi için iki açıdan önemi olduğunu belirten sanatçı Çetinkaya,”Birincisi ülkemin ve Türk sanatının tanıtımı, ikincisi eserlerimin tanıtımı…”diyor. Kanada’yı 2010’da Büyükelçi Rafet Akgünay’ın davetiyle, Ottawa War Museum’da açtığı sergiden dolayı tanıdığını,müzenin bir resmini satın aldığını, 2011’de kendisinden 8 büyük resim istediklerini ve Dışişleri Bakanlığı aracılığı ile resimleri gönderdiğini Ankara Life’ın Mayıs sayısında belirten sanatçı ”Resimler Türk Halkı’ndan Kanada Halkı’na hediyedir “ dedik. Sonraki yıl Toronto’ya gittiğimde artık orada tanındığımı gördüm ve çok memnun oldum.

Atölye ve evim var

Şimdi orada güzel bir atölyem ve evim var. Gittiğim her ülke sanatçı kimliğimin gelişmesine çok katkı yaptı.Toronto da öyle. Orada çok fazla Türk var ve bana değer veriyorlar, sevilip sayılıyorum. Bu gidişimde büyükelçi Selçuk Ünal’la buluştuk ve sergi projelerini konuştuk. 2 Haziran’da Montreal’de, 1 Temmuz’da St. John’s da, Kasımda Ottawa’da sergilerim açılacak.” diyor.

Endüstri Meslek Lisesi Motor Bölümü mezunu

Hikmet Çetinkaya’nın kendi ağzından bazı sözleri şöyle;

“-Önce makine mühendisliğine girmiştim. Dört ay sürdü bu. Ben Denizli Endüstri Meslek Lisesi Motor Bölümü’ndenim..Çocukluğum Denizli’de geçti. Lise yıllarında Denizli, Pamukkale’de vazo boyayıp satıyordum….

-Ben 39 yıldır resimle uğraşıyorum Türkiye’de yaptığı işlerin tasarım tescil belgesini alan ilk ve tek ressamım. Bu arada, bunca yıllık sanatçıyım ancak hiç ödülüm yok biliyor musunuz ?

-Bugüne dek açtığım sergilerin 30’u yurt dışında. Resimlerimin uğramadığı kıta kalmadı….

Resim,duvarlarla buluşmazsa,ne anlamı kalır ki

-İşimle meşgulüm. Çok çalışıyorum, üretiyorum. Bir de paçamdan aşağı çekilmesem, üzülüyorum, kırılıyorum….

-Atölyeden çıkmazsa resim, başka duvarlarla buluşmazsa, ne anlamı kalır ki…Sanatçılar bazen birbirleriyle uğraşmakla, kaybettikleri zamanı işlerine verseler…

-Ben sanatçı kimliğimle halkın çok içinde olmayı sevenlerdenim…Kazancımın her bir kuruşunun vergisini öderim…Resmimde en iyi tuvali, en iyi boyaları ve en iyi çerçeveyi kullanırım.

-Kalem kılıçtan keskin olduğu gibi, fırça da hepsinden keskindir, bunu kullanmak gerek…

-Ülkemizde ne sanatçılar arasında, ne de devletle sanatçı arasında iyi bir iletişim yok, keşke kurulabilse….”

 

Share
431 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+9 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2