logo

01 Temmuz 2015

ÇEKMEKÖY’DEKİ HEMŞEHRİ SOKAĞI TÜRKİYE’Yİ KONUK EDİYOR

Çekmeköy’de Ramazan etkinlikleri çerçevesinde hazırlanan Hemşehri Sokağı’nda Türkiye’nin dört bir yanından gelen vatandaşlar memleketlerini tanıtıyor. 

1
Çekmeköy Belediyesi, Ramazan ayı etkinlikleri kapsamında birçok farklı etkinliğe imza atıyor. Çekmeköy Belediyesi bahçesinde hazırlanan Hemşehri Sokağı’nda birbirinden farklı onlarca yörenin lezzetleri, kültürleri vatandaşlarla buluşturuluyor. Kendi yöresel lezzetlerini tatmak isteyen vatandaşlar sokağı doldururken bazı vatandaşlarda ilk kez tanıştıkları lezzetleri tanıma imkanı buluyor. Ordu’nun fındığından Trabzon’un peynirlerine, Sinop’un mantısından Kastamonu’nun Alıç marmelatına kadar binlerce ürünün sergilendiği sokakta kültürler birbiriyle yarışıyor. Ramazan ayı boyunca devam edecek etkinliklerde aileler çocuklarıyla birlikte eğlenme fırsatı bulurken, çaylarını ve kahvelerini içebilecekleri özel mekanlarda günün yorgunluğunu atıyor.

Çekmeköy Hemşehrileri Ağırlıyor
Ordu yöresinin tanıtmak için stant kuran Cemal Karataş isimli vatandaş, “Burada Ordumuza ait yöresel yemeklerimiz var. Başta olmazsa olmazımız fındıklarımız var. Yöresel yemeklerimiz var. Yaz aylarında yapılır, kış aylarında çıkartılıp ısıtılınca yenen yemeklerimiz var. Bize memleketimizden otobüslerle geliyor. Burada ihtiyacı olan vatandaşlarımıza takdim ediyoruz. Bu ürünlerimiz yaylalarımızdan geliyor. Yani buradaki Ramazan Etkinliklerine gelen vatandaşlarımız bunlardan faydalanıyor” şeklinde konuştu.

“Yöremizi Tanıtmak İçin Bin 100 Kilometre Yol Geldik”
Fikret Tanrıkulu isimli vatandaş ise, ”Trabzon Of’tan geliyoruz. Trabzonlular Derneğinin katkısıyla yöresel ürünlerimizi tanıtmak amacıyla bin 100 kilometre öteden kalktık buraya geldik. Yöresel olan tahin, kestane balı, tereyağı gibi ürünlerimizi tanıtıyoruz” dedi.
Sinop ilini temsilen Hemşehri Sokağı’nda stant kuran Emine Cankur isimli vatandaş, “Sinop derneğini tanıtmak amacıyla geldik. Sinop’un en güzel mantısını yapıyoruz. Kayseri mantısını ön plana çıkartmaya çalışıyorlar ama Sinop mantısı daha bir güzeldir tatmanız lazım. Bol etli mantı, gözlememiz yani her şeyimiz güzeldir” diye konuştu.

Share
481 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+6 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2