logo

18 Mart 2016

“Çanakkale, Türk tarihinin en önemli destanıdır”

2Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün, 101 yıl önce Çanakkale Deniz Savaşları ile başlayan destanın Türk tarihi ve cumhuriyeti adına yazılmış en büyük ve en önemli destan olduğunu söyledi.

 

18 Mart Çanakkale Şehitlerini Anma günü Büyükçekmece Çanakkale 100. Yıl Anıtı’nda coşkulu bir katılımla gerçekleşti.

 

Törene katılım yoğundu

 

Büyükçekmece’de gerçekleştirilen Çanakkale Şehitlerini Anma Günü programına, Büyükçekmece Kaymakamı Mustafa Hulusi Arat, Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün,  Büyükçekmece Garnizon Komutanı Albay Ayhan Akkaya, Büyükçekmecece Emniyet Müdürü Mustafa Acıkara, Büyükçekmece Müftüsü Ahmet Yaylalı, CHP Büyükçekmece İlçe Başkanı H. Remzi Gökbulak, AREL Üniversitesi Rektörü Pof. Dr. Mehmet Çivi,

siyasi parti temsilcileri, belediye meclis üyeleri, mahalle muhtarları, sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin yanısıra çok sayıda vatandaş katıldı.

 

“Gençlik milli duygulardan uzaklaşmasın”

 

Anıta çelenk konması, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’mızın okunmasıyla başlayan törende konuşan Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün, gençlerin milli duygulardan uzak eğitim aldığını ve milli duygulardan uzak yetiştiklerini belirterek; “Tarihimizin kahramanlıklarla dolu destanlarını ve şehitlerimizin kanlarıyla yazılan şanlı tarihimizi bizden sonra gelecek kuşaklara bizden çok daha iyi anlatmalıyız ki, onlarda kendilerinden sonra gelen kuşaklara aktarabilsinler” dedi.

 

Birlik ve beraberlik vurgusu

 

Türk tarihi adına yazılan destanların en büyüğünün Çanakkale Destanı olduğunun altını çizen Başkan Akgün; “Cumhuriyetimizin gerçek anlamda temelinin atıldığı gün 18 Mart 1915 Çanakkale Deniz Savaşları’nın başladığı gündür. Bugün 101’inci yıldönümünde hem kahraman şehitlerimizi anıyor, hem de zaferimizi kutluyoruz. Eğer bu halkın bağrından çıkan o 250 bin kahraman şehidimiz bu şanlı destanı yazamamış olsalardı belki bugün Türkiye Cumhuriyeti ya olmayacak yada bir başka şemsiye altında var olacaktı. Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, 101 yıl önce Çanakkale!de şehit düşen ve bugüne kadar bu vatan, bu bayrak uğruna şehit düşen kahramanlarımızın aziz hatıraları önünde eğiliyorum. Ruhları şad , makamları cennet olsun” diye konuştu.

 

Türkiye üzerinde bugünde çok büyük oyunlar oynandığını kaydeden Başkan Akgün, geçmişte Çanakkale ve İstiklal savaşlarında olduğu gibi birlik ve beraberliğimizi koruduğumuz sürece bu oyunların bozulacağını sözlerine ekledi.

Başkan Akgün’ün konuşmasının ardından Büyükçekmece Müftüsü Ahmet Yaylalı tarafından şehitlerimiz için dua okutuldu.

Share
200 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+4 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2