logo

13 Nisan 2015

‘Çanakkale Ruhu’ Güngören’e Taşındı

Çanakkale Zaferi’nin 100’üncü yıl dönümünde ‘Çanakkale ruhu’, Güngören Belediyesi’nin kurduğu dev platoda, canlandırmalar ve dağıtılan buğday çorbasıyla vatandaşlara tekrar yaşatılıyor.
0

Çanakkale Savaşı’nın 100’üncü yılında Güngören Belediyesi tarafından Güngören Parkı’na Çanakkale Müzesi kuruldu. Kurulan müze ile Çanakkale Zaferi vatandaşlara tekrar yaşatılırken, vatandaşlara Çanakkale Savaşı’nda askerlerin yemeği olarak bilinen buğday çorbası da ikram ediliyor. Etkinliğe, Güngören Kaymakamı Zafer Orhan ve Güngören Belediye Başkanı Şakir Yücel Karaman İlçe Milli Eğitim Müdürü Yusuf Kahraman, İstanbul 3. Bölge AK Parti Milletvekili Adayları ile sivil toplum kuruluşu temsilcileri, gaziler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Çanakkale Çadırı’nda şehitlik bölümünden müzeye, fotoğraf sergisinden savaşı yeniden yaşatan cephe manzaralarına, destanlaşan hikâyelerin anlatıldığı alandan tiyatro oyununa kadar her detay bulunuyor. Misafirleri, 8 metre yüksekliğinde ve 40 m2 çapında Çanakkale Şehitleri Anıtı’nın karşıladığı Çanakkale Çadırı’nın şehitlik kısmında 81 adet temsili mezar taşı ile şehitler anılıyor, Çanakkale Savaşı’nda kahraman ecdadımızın kullandığı her türden savaş ve ihtiyaç malzemesinin yer aldığı Çanakkale Müzesi misafirleri 100 yıl geriye götürüyor. Çanakkale savaşının gerçek fotoğraflarının sergilendiği bölümün ardından savaşın bütün manzaralarının ses efektleri eşliğinde canlandırıldığı cephelerden oluşan bölüm o günleri yaşatıyor. Çadırda bulunan “Destandan Manzaralar” bölümünde ise 8 farklı kahramanlık hikayesini profesyonel anlatıcıların ağzından dinleyenler sahnelenen hikayelerde destanın bilinmeyen kahramanlıklarına şahit oluyor. Son olarak tiyatro çadırında profesyonel tiyatro ekibi tarafından sahnelenen ‘Nöbet Sırası Kimde?’ isimli oyunla bu büyük destanı yeniden tüm ruh ile hissediliyor.

“Çanakkale Ruhunu Güngören’de Yaşatmak İstedik”

Açılış kurdelesinin kesilmesinin ardından müzeyi gezen Güngören Belediye Başkanı Şakir Yücel Karaman, Çanakkale ruhunu Güngören’de yaşatmak istediklerini belirterek, “Çanakkale’yi özellikle Güngören’de yaşatmak istedik. Çocuklarımız başta olmak üzere bu ülkenin geçmişini bilsinler istedik. Çünkü geçmişini bilmeyen bugünü, bugünü anlayamayan yarınını planlayamaz. Bu ülkenin nasıl bir ülke olduğunu, bu toprakların nasıl vatan haline geldiğini, onu vatan yapabilmek için şehitlerimizin ne fedakârlıklar ile canları kanlarını verdiklerini bilsinler diye böyle bir müze kurduk. Bu ülkenin kıymeti bilinsin birlikte yaşamanın kıymeti bilinsin, birlikte neler başardığımız görülsün diye bütün çocuklarımıza Çanakkale havasını burada teneffüs etmelerini istedik, inşallah bu konuda başarılı oluruz” dedi.

Başkan Karaman, vatandaşlara buğday çorbası ikram ettikten sonra Mehter Takımı’nın gösterisini izledi.

 

Vatandaşların büyük beğenisini kazanan Güngören Parkı’nda kurulan Çanakkale Çadırı, 26 Nisan’a kadar 10.00 ile 17.00 saatleri arasında Çanakkale ruhunu yaşamak isteyen vatandaşlar için açık kalacak.

 

 

Share
672 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+4 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2