logo

reklam

CAMİLER VE MİNARELER


Mustafa Hakkı SEZGİN
m.hakkisezgin@gmail.com

İşte ecdadın mimarisine sadık kalınarak İstanbul’umuza yapılacak olan bir camii. Bir manada bir gözü Kudüs’e bir gözü de Mekke’ye bakan şehrimize,yaşadığımız asra mühür olacak bir eser daha inşa ediliyor.
2002 yılından bugüne Devlet tarihi eserleri, ecdat yadigarlarını ihya ederek tarihi mirasa karşı yapılan kıyımdan dolayı da bir şekilde özür diliyor.CAMİİ

Cami, kelime kökeni itibari ile ”cem” kelimesinden türetilmiştir. Cem ise, bir araya getirmek, toplamak anlamlarına gelir. Bir araya gelenler anlamındaki ”cemaat’ sözcüğü de aynı kelimeden türetilmiştir.
Bu ibadet mekanlarımıza Genellikle minaresiz veya bazı kurum ve kuruluşlarda ibadet için ayrılmış ufak mahalle arasındaki küçük olanlarına mescit büyük olanlarına ise camii denmiştir.Camiler, vatan sevgisinin ve milli bütünlüğün, güzel ahlakın telkin edildiği dini ve milli kültür kaynaklarımızdır.
Osmanlı İmparatorluğu döneminde Osmanlı sultanları ve ailelerinin yaptırdıkları camilere Selatin camileri adı verilirdi.MUSTAFA SEZGİN
İlk selatin camisi II. Mehmed tarafından yaptırılmış Fatih Camii’dir. Saray geleneğinde selatin camilerinin yaptırılabilmesi için birtakım koşullar vardır.Öncelikle bir padişahın selatin camisi yaptırması için önemli bir askerî zafer kazanması ve bu zaferle birlikte önemli bir savaş ganimeti ele geçirmesi gerekirdi. Selatin camilerinin yapımına devlet kasasından takviye olmaz, yalnızca padişahın kişisel serveti kullanılırdı. Önceleri sefere gitmeyen ve ganimet kazanmayan padişahlar selatin camisi inşa ettirmezlerdi ancak bu gelenek,  Sultanahmet Camii’nin inşa ettirmesiyle bozulmuş ve ganimet kazanma geleneği 18. yüzyılda tümüyle terk edilmiştir.
İslamiyet te ilk minare Mısır’ın başkenti Yeni Kahire’deki Amr İbn Al-As camisinde inşa edilmiştir. Arap, İran, Hint, Türk, Mısır minare şekilleri farklıdır.Minare asılında ibadet mekanlarımızın camilerin nefes borusudur.Minare havayı ciğerlere çeker gibi âbidleri cami kubbesi altına davet eder. Oradan okunan ezan abidleri camiye davet eder, ibadeti sessiz dalgalarla dünya yüzüne serper.
Camilerimiz de ibadet esnasında dış hayattan soyutlanmak gibi bir amaç yoktur, bu nedenle zemin seviyesinde dış mekanla ilişkiyi sağlayan pencereler yer alır. kiliselerde ise bu yükseklik hizasında pencere bulunmaz.
Camiler ecdadın islam’ı götürdüğü yerlerde ki mührüdür yaygın deyiş ile tapu senetleridir. İslam’a karşı mücadele eden haçlı zihniyetli olanlar ise yurt içinde veya yurt dışında her dönemde ilk önce minareleri yıkmış ve camileri başka amaçlarla kullanmışlardır.
166 yıl osmanlı’ya vilayet olan Macaristan’nın Budin’inde 25 cami, 47 mescit, 12 medrese vardı. Bugün, kaplıcaların ve bir türbenin dışında, Osmanlı dönemi eserlerinden hiçbir şey kalmamıştır.
Beyaz minareler şehri olarak tanınan Selanik’ten Müslümanlar çıkınca Yunanlı’ların ilk işleri minareleri yıkıp camileri başka amaçlarla kullanmak olmuştur.  Bazıları kiliseye çevrilmiş, bazıları da ahır, depo, meyhane olarak kullanılmıştır.
Peki ya bizim haçlı zihniyetliler çok daha büyük yıkımlar ve yapmışlardır. islam’ın şiarlarından olan camileri ya satmış ya yıkmış ya da başka amaçlarla kullanmışlardır. Bir İslâm şehri olan İstanbul’da 1930 ile 60 yılları arasındaki  Sadece Fatih ilçesinde 281 cami ve mescit kaybolmuştur. Sirkeci Garı’ndaki Merzifonlu Kara Mustafa Paşa Camii, elli yıl boyunca pavyon olarak kullanılmıştır. Şanlıurfa’da bulunan tüm semavi dinlerin atası kabul ettiğimiz Hz.İbrahim’in makamı BALIKLIGÖL’de 1938-1950 yılları arasında gazino- pavyon olarak kullanılmıştır. Kutsal mekanın bulunduğu yerde iki gölün arasına sahne düzeni yapılmış sabahlara kadar pavyon-saz rezillikleri icra edilmiştir.
Oysa şimdilerde İhya edilen camileri, mescitleri, medrese ve tekkeleri, diğer tarihi eserleri görüyoruz. Bir millet dini ve milli değerlerine yeniden sahip çıkıyor aslına dönüyor. Elli yıl öncesine kadar camiler yok edilmeye çalışılırken, bugün, İstanbul’da kaybolan cami ve mescitleri bulmak ve yeniden ibadete açmak için dernek kuruluyor. Hayırlı adımlar atılıyor. kaybolmuş, yok edilmiş cami ve mescitlerin bir kısmı bulunuyor, tekrar ihya ediliyor. Taksim’de 350 sene namaz kılınan, ibadet edilen ancak 1941’de İsmet İnönü tarafından 4 bin liraya satıldıktan sonra “İstiklal Meyhanesi” adı ile dansözlü meyhane olarak kullanılan Katip Mustafa Çelebi Camii’de aslına döndürülüyor
2002 yılından bugüne Devlet tarihi eserleri ecdat yadigarlarını ihya ederek tarihi mirasa karşı yapılan kıyımdan dolayı da bir şekilde özür diliyor. Vakıflar Genel Müdürlüğü  tarihi eser restorasyonu konusunda çok iyi bir durumda olduklarını belirterek, 12 yılda 4 bin vakıf eserinin ihya edildiğini bildirdi.
İşte ecdadın mimarisine sadık kalınarak İstanbul’umuza yapılacak olan bir camii. Bir manada bir gözü Kudüs’e bir gözü de Mekke’ye bakan şehrimize,yaşadığımız asra mühür olacak bir eser daha inşa ediliyor. ÇAMLICA CAMİİ İslamın sesini ve nefesini ileriki çağlarda taşıyacak bizim bu günkü nesillerimize de şahitlik edecek büyük bir eser.
Cumhuriyet tarihinin en büyük camii ve külliyesi olacağı belirtilen proje 15000 metrekare üzerine inşa edilecek. Caminin kapalı alanında 30 bin kişi , iç ve dış avlu dahil edildiğinde aynı anda 50 bin kişi namaz kılabilecek.Ayrıca kütüphane,Müze,sanat atölyeleri,dinlenme alanları,seyir terasları,kuş bahçeleri ve botanik bahçesi de olacak.
Evet bir yanda ecdadın eserlerini yok etmeye çalışan yerli veya yabancı haçlı zihniyetli talihsiz zavallılar,diğer yanda bir Kur’an ayetini hayatının amacı yapmiş Allah sevdalıları.
İşte istanbul’un fethine teşvik eden peygamberimiz Hz Muhammed’in hadisi(Kostantiniye, bir gün fetholunacaktır. Onu fetheden asker ne güzel asker, onu fetheden komutan ne güzel komutan).
İşte Mescid yapmaya teşvik eden Allah’ın ayeti
Allah’ın mescidlerini sadece, Allah’a ve ahiret gününe inanan, namaz kılan, zekat veren ve ancak Allah’tan korkan kimseler onarır. İşte onlar doğru yolda bulunanlardan olabilirler.(Tövbe suresi/18)

Mustafa hakkı sezgin

Share
449 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+7 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • “Güneş yakar, Kıbrıs Türkü bakar”!

  26 Ekim 2016 KÖŞE YAZARLARI, MANŞET

  Güneş, yaşam kaynağımız olmakla birlikte dünyadaki nükleer enerji haricindeki tüm yakıtların kaynağı. Temiz ve masrafsız bir enerji kaynağı olan güneşin en önemli özelliği bol ve sınırsız olması. Tüm dünyada kullanımı giderek artan güneş enerjisinden önceleri ısı enerjisi olarak son yıllarda ise gelişen teknoloji ile beraber elektrik enerjisi olarak yararlanılmakta. Dünya, güneş panelleri ve fotovoltaik pillerle giderek azalan maliyetlerle elektrik enerjisi elde ediyor. Örneğin Fransa ile İspanya arasındaki Pirene dağları üzerinde kurulu ola...
 • BAŞKANLIK SİSTEMİ HAYIRLI OLSUN

  25 Ekim 2016 KÖŞE YAZARLARI, MANŞET

  Türkiye’de uzun süreden beri devam eden “Başkanlık” sistemi gelsin mi, gelmesin mi? tartışmalarında artık sona doğru yaklaşıyoruz. Süreç bu tonda devam ederse, inşallah 2017’nin Nisan ayında Başkanlık sistemine geçilip geçilmemesi için sandık başına gideceğiz. Referandumdan çıkacak sonuç ise aşağı yukarı belli. Yani; Başkanlık sistemi için “hayırlı olsun” diyebiliriz… Şimdi bazıları, “Türkiye’nin bir sürü sorunu varken; Suriye’de, Irak’ta savaş halindeyken Başkanlık sistemini gündeme getirmenin sırası mı?” diyebilir, hatta diyenler çıkıyor. ...
 • Anne Cennet Kapısıdır

  25 Ekim 2016 KÖŞE YAZARLARI

  ANNE . .. Henüz çok gençken kocasını kaybetmiş, ondan kalan tek oğlunu yetiştirmek için dişini tırnağına takarak çalışmıştı Onu kimseye muhtaç etmeden oku...tabilmekti arzusu Bu hayallerle geçirdi günlerini Gençti, güzeldi ama geri çevirmişti evlenme tekliflerini; oğlunu yaban ellere vermemek istiyordu Başkalarına çamaşır yıkadı, temizlik yaptı, oğlunu hiçbirşeye muhtaç etmedi Oğlu okuyacaktı, mesleğini eline alınca artık kalan ömrünü yavrusunun yanında geçirecekti Bu hayallerle geçti yıllar, bu hayalle bitti yıllar Nihayet oğlu hu...
 • Uyan Ey İnsan

  24 Ekim 2016 KÖŞE YAZARLARI

  Ömür Bir Nefes Neden beni getirip, teneşirde soydunuz ? Arkasından yıkayıp, bir tabuta koydunuz ? Neden toplandı bugün, burada bunca kişi ? Bir yanlışlık olmalı, anlamadım bu işi !.. Niçin bağlandı çenem?.. Bu kefen neyin nesi ? Söyleyin!. Gerçek midir, duyduğum salâ sesi ? Ne işim var ki benim, bu musalla taşında ? Oysa olmam gerekir, işlerimin başında... Yoksa bu yaptığınız; bir oyun , bir şaka mı ? Tadında kalsın artık, bırakın şu yakamı. Ya sen, hoca efendi!. Oyuna dahil misin ? Ben nasıl ölürüm ki; bu kadar cahil misin ? Yoksa ...
UA-36507442-2