logo

28 Haziran 2016

ÇALIŞANLAR İÇİN ZORUNLU HİJYEN EĞİTİMİ TUZLA HALK EĞİTİMDE

Kimlere Hijyen Eğitimi  Neden Zorunlu?7497fdfb-bfc0-4302-b865-74301ae4e889

5 Temmuz 2013 tarihli 38698 sayılı resmi gazetede yayınlanan HİJYEN EĞİTİMİ YÖNETMELİĞİ’ne göre;

  1. a) Gıda üretim ve perakende iş yerleri. (Perakende iş yerleri: Ana dağıtım merkezleri, hazır yemek hizmeti, iş yeri ve kurum yemekhaneleri, restoranlar ve diğer benzeri gıda hizmetlerinin sunulduğu yerler, dükkânlar, toptan satış yerleri, süpermarket dağıtım merkezleri dâhil olmak üzere son tüketiciye satış ve dağıtım noktasında gıdanın işlenmesi, muameleye tabi tutulması veya depolanması ve benzeri hizmetlerin verildiği iş yerleri)
  2. b) İnsani tüketim amaçlı sular ile doğal mineralli suların üretimini yapan iş yerleri.
  3. c) Kaplıca, hamam, sauna, berber, kuaför, dövme ve pirsing yapılan yerler, masaj ve güzellik salonları ve benzeri yerler.

ç) Otel, motel, pansiyon ve misafirhane gibi yerler.

  1. d) Komisyon tarafından hijyen eğitimi verilmesi uygun görülen diğer iş kolları.

 

Bu Yönetmeliğin kapsadığı iş yerlerinde, Hijyen Eğitimi belgesine sahip olmayan kişiler çalıştırılamaz.

 

İş yeri sahipleri ve işletenleri, çalışanlarının hijyen eğitimi almasından ve belgeli olarak çalıştırılmasından birinci derecede sorumludur. Bizzat çalışmaları durumunda iş yeri sahipleri ve işletenleri de bu eğitimi almaya mecburdur.

 

Tuzla Halk Eğitim Merkezi Metin ÇANGIR, Kurs süresi 8 ders saatidir. Kurs sonunda başarılı olanlara sertifika verilecektir. Kurslar hafta içi ya da  hafta sonu verilebilir. Kurslar merkez binamızda ya da yeterli sayı sağlandığında(12 kişi) işletmelerde verilir. Kurs kayıtlarımız internet sitemiz üzerinden yapılmaktadır. İşletmeler toplu kayıtlar için kurumumuza gelebilir dedi.

 

Share
601 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+8 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2