logo

reklam
18 Ağustos 2015

ÇALIŞANLAR ENFLASYONA EZDİRİLMİYORMUŞ


Orhan ARSLAN
orhanarslanmatoglu@hotmail.com

ÇALIŞANLAR ENFLASYONA EZDİRİLMİYORMUŞ

Ülkeyi yönetenlerin, çalışanlara yönelik yapmış oldukları önemli açıklamalardan birisi; Çalışanların, enflasyona ezdirilmemesi, konusudur.  Çalışanlar; enflasyon baz alınarak, korunmaya çalışılıyor. Söylemesi hoş, kulağa da güzel gelen bir değerlendirme. Evet, istek ve arzu, söylem budur. Gerçek öyle mi? Tabi ki; hayır.

Bu söylemin, yönetenler tarafından ilke edinilerek, hayata geçirilmesi kararı alınınca; ortada şöyle bir durum vardı. Çalışanlar, emekliler, artan fiyatlar karşısında; sürekli kaybeden taraf olmakta idiler. Yönetim kadrosu, bu gerçeği görerek; akıllarına göre; bir çözüm ürettiler. Bu kesimleri enflasyona karşı korumak, lazım. Bunu hayata geçirme adına çabalar sarf etmektedirler.

İşin özü; kendilerinin de ifade ettiği gibi, toplumun bu kesimi fiyat artışları karşısında; ezilmektedirler. Bu gerçeği, kabul ettikten sonra; bundan sonraki zam verme işlerinde; aldığımız kararı uygulayalım.  Yıllık enflasyon artışı kadar, zam verelim, dediler. Yani, o ana kadar, o kesimlerin enflasyon karşısında ezildikleri kabul ettiler. O eziklikleri ortadan kaldırıp, belirli bir seviyeye getirdikten sonra; var olan haksızlıklara bir çözüm üretmek yerine; o haksızlıkları, temel kabul edip; bundan sonraki zam oranlarımızı enflasyona göre ayarlayalım, kararını aldılar. Bu yanlış bir karardı.  Unutulan bir gerçek var. Altını çizelim. O da; bu kararı aldıkları ve uyguladıkları ana kadar; çalışanların ve emeklilerin, enflasyon tarafından ezildiği gerçeğidir.  Öncelikle yapılması gereken, var olan haksızlığın giderilerek, maddi açıdan var olan zararların telafi edilmesi idi . Öyle olmadı. Onlarda;  bu kesimlerin maddi açıdan o günkü şartlara göre; ezildiklerini, kabul etmelerine rağmen, o haksızlığı gidermek yerine; ileriye yönelik, var olan haksızlığın korunarak; enflasyon oranında zam verilmesi, ve o kararın  aynen uyguladılar.   Yani, enflasyon miktarında üzerine, ek  ücret  vererek;  önceki konumun, devam ettirilmesi gereğini vurguladılar. Böylece,  yönetimimiz zamanında da; enflasyon miktarı kadar, zam yapalım, dediler. Öyle uygulamaya devam etmektedirler.

Yani, senelerce önce; bu fikrin çıkışında var olan ezilme gerçeği, devam etmektedir.

Kendilerinin yaptıkları zamlara gelince; hep enflasyon tahminine göre; zam uygulamasına devam ettiler. Enflasyonu kim belirliyor? hangi kıstaslar var? orası da; ayrı bir tartışma konusudur. On yıl önce Bu Ülkede var olan fiyatlara baktığımız zaman; enflasyon oranının çok üzerinde artışlar olduğunu görmek için; çok fazla araştırma yapmaya gerek yoktur. Bir ev kirası; O gün 200 lira iken bugün aynı ev; 1000 liraya kiraya veriliyor. Ortalama 70 bin liraya satılan bir daire; Bugün,  300 bin liraya satılmaktadır. Bir tas çorba; 2 liradan beş lira olmuştur. On yıl önce seyahat ettiğiniz paranın bugün üç mislini vermektesiniz. Daha geçen sene mahalle çay evlerinde; 50 kuruş olan çay; bir lira olmuştur. Benzin, yeme, içme, seyahat, nbso online casino reviews araba, hatta; pazar fiyatlarının bile; ciddi analizlerini yaptığınız zaman; bu sonuçları görebilirsiniz. O halde sizin o kadar sene ödediğiniz zam miktarları; enflasyonun çok altında kalmıştır. Bunu ispat için; bu örnekleri verdim. Hayatın uygulandığı alandaki enflasyon rakamları ile; resmi rakamlar örtüşmemektedir. Altın, benzin, döviz, araba,  fiyatlarından hiç bahsetmiyorum.

Daha da; bana inanmıyorsanız, başka örnek vereyim. Bu sene içerisinde, hem akademisyenlere, hem yargı mensuplarına, hem bazı özel memur arkadaşlara; enflasyon miktarının çok üzerinde zamlar yaptınız. Neden? Çünkü, gerçek enflasyon miktarı olarak belirttiğiniz, resmi rakamlar kadar; diğer çalışanlara yaptığınız kadar, zam yapmak; o sonradan zam yaptığınız memurların zararını karşılamadı da; onun için. O zamlarla, bir kaç senelik kayıpların kapatıldığını; o alanda çalışan arkadaşlar, ifade ettiler. Kısacası, hayatın var olan enflasyon gerçeği, sizin ifade ettiğiniz enflasyon gerçeği ile örtüşmedi. O açığı kapatmak adına; yukarıda sıraladığımız, memur arkadaşlara zam yapmak zorunda kaldınız.

Bu   farklı memurlara yapılan zam ayrımcılığınız bile; çalışanlara ve emeklilere yapılan zam miktarının, enflasyon rakamları ile belirlenmesinin doğru olmadığının bir delilidir.  Kısacası; enflasyon rakamlarını belirleyen resmi kurum ile; hayatın içerisinde yaşanan enflasyon rakamlarının örtüşmediği, bir gerçektir.

Ülkeyi yönetenlerin, aynı özeni vergi toplamak konusunda; vergi oranlarını belirleme, vergi kaçakçılığını önleme, kayıt dışı ekonomiyi denetleme, konusunda yapmasını bekleriz.  Elektrik kaçağından, ihale yolsuzluklarında yapılan kaçaklardan, kurtarılmasını bekleriz. Ülkemiz o zaman daha çok zenginleşecek, DEVLETİMİZ, çalışanlarına istediği ücreti vermekte zorlanmayacaktır. Zengin daha zengin olmanın yollarını çalışarak, bulmalıdır. Fakir ve zengin arasındaki makas daralacaktır. Bugün uygulanan bazı politikalar; zengini daha zengin, fakiri daha fakir yapmaktadır. Ülkeyi yönetenlerin bu konularda daha özen göstermelerini bekleriz. Çalışana ve emekliye verilecek zam miktarı; bazı spekülatörlerin bir gecede, yahut bir haftada değişik manevralarla; Devletten kazandıkları paranın yanında, hiç kalır. Özellikle Devletin ödeme yapacağı zamanlarda; piyasa oyunlarının ortaya çıkması dikkat çekicidir. Zaman, zaman Devleti yönetenlerin bu tür manevra yapanlardan nasıl rahatsız olduklarını duyuyoruz. O halde o tür manevra yapanların önü kesilmeli, gerekirse; idari ve cezai yaptırımlar, uygulanmalıdır.

Kısacası; Devlet, kendi kontrolünde olan çalışanına, emeklisine; zam yaparken, nasıl olsa bunlar benim emrim altında düşüncesinden vazgeçmelidir. Hayatın yaşanan enflasyonunu baz alarak, zamlar ayarlayabilir. Bu hareket, insanına sahip çıkmak anlamına geldiği gibi, insanının da Vatanına o oranda sahip çıkacağının, bir belgesidir. Yanlış insanlar tarafından; sulandırılmasının, önüne geçilmiş olur.

Son yapılan pazarlıklarda; sendika temsilcilerinin istediği rakamlar bile; bir yılda toplasanız, çeşitli şekillerde; sermayenin Devlete verdiği zarar karşısında; çok düşük kalır. Yani sendika temsilcileri bile; isterken bir ölçü koymaktadırlar, bunu demek istedim. Bir defaya mahsus bu temsilcilerin istediklerini yerine getirin. Ondan sonra resmi makamların belirlediği enflasyon rakamlarını, zam olarak uygulayın. Göreceksiniz, daha adaletli olacak ve şikayetler azalacaktır. Neden? yazımın başında da belirttiğim gibi, bu uygulamayı yapmaya karar verdiğiniz zamandaki; çalışanın, o anda, almış olduğu rakam;  o andaki, geçmişte hak ederek alması gereken rakam değildir. O nedenle siz, her yıl ne kadar enflasyon oranında zam verirseniz, veriniz.., o eski açığı kapatamazsınız…  Olaya, bir defa da bu açıdan bakmanızı dilerim. Hadi hayırlısı,  iyi sonuçlar beklemek, umudumuz…

 

Share
326 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+8 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Uyan Ey İnsan

  24 Ekim 2016 KÖŞE YAZARLARI

  Ömür Bir Nefes Neden beni getirip, teneşirde soydunuz ? Arkasından yıkayıp, bir tabuta koydunuz ? Neden toplandı bugün, burada bunca kişi ? Bir yanlışlık olmalı, anlamadım bu işi !.. Niçin bağlandı çenem?.. Bu kefen neyin nesi ? Söyleyin!. Gerçek midir, duyduğum salâ sesi ? Ne işim var ki benim, bu musalla taşında ? Oysa olmam gerekir, işlerimin başında... Yoksa bu yaptığınız; bir oyun , bir şaka mı ? Tadında kalsın artık, bırakın şu yakamı. Ya sen, hoca efendi!. Oyuna dahil misin ? Ben nasıl ölürüm ki; bu kadar cahil misin ? Yoksa ...
 • Allahın Rahmetine Sığınmak

  23 Ekim 2016 KÖŞE YAZARLARI

  Yüce ALLAH’a giden yol iman ve ümitle başlar.. Yüce ALLAH’a giden yol iman ve ümitle başlar..Mü’min şüphesiz Yüce ALLAH’a inanan ve güvenen kimsedir.. Mü’min,Mevlasına imanla,ümitle ve amel ile yaklaşır.. Amel olmadan kimse imanın hakikatini anlayamaz,ve onun ilahi tadını tadamaz.. Dinimizde Yüce Rabbimiz Rahmetine güvenmek farzdır..O’nun c.c.,Rahmetinden ümit kesmek haramdır.. İnsan günahlarını ,kusurlarını bakarak ,”benden artık hayır gelmez,ben kesin adam olamam,benim yerim cehennemdir” demek yanlıştır.. Bize düşen ,daima ümitle ya...
 • Manevi Nesebi Sahih Olmayan ‘ŞEYHLERİN’ Özellikleri

  21 Ekim 2016 KÖŞE YAZARLARI

  Manen görevlendirilmemiş (nâ ehil) şeyhlerin özellikleri nelerdir? Manen görevlendirilmemiş (nâ ehil) şeyhlerin özellikleri nelerdir? İsmail Hakkı Bursevî hazretleri Rûhu’l Beyan Tefsiri’nde bu konuda şunları nakleder: Tasavvuf yoluna giren kişinin mürşid-i kâmile olan ihtiyacı; denizde boğulmakta olan kişinin, kendisini boğulmaktan kurtarması için iyi bir yüzücüye olan ihtiyacı gibidir. Yüzücü, diğerlerini kurtarmak için onların elinden tutar. Yüzücü olduğunu söyleyen kişi, eğer tam iyi yüzme bilmiyorsa, kendisiyle beraber elini tutanları...
 • Işıkları Söndürülmüş Masum Çocuklar!

  21 Ekim 2016 KÖŞE YAZARLARI, MANŞET

    Karanlığın içerisinde yüzdürülen çocuklar… Işıkları söndürülmüş çocuklar… Kendi ailesi içerisinde tacize ve tecavüze uğramış, uğratılmış tertemiz günahsız çocuklar… Okudukları okullarda, gittikleri kurslarda cinsel istismara uğrayan ve de uğratılan masum çocuklar… Başlarına gelen tüm olaylarda sessizliğe alıştırılıp, kimselere anlatılmasın diye sıkı sıkıya tembihlenen ve de korkutulan o günahsız, melek yüzlü çocuklar… Küçük yaşlarda evlendirilen, gerdek gecelerinde bedenleri parçalanıp...
UA-36507442-2