logo

ÇAĞLAYAN OKULLARINDA QUORİDOR(Koridor) HEYECANI

Şanlıurfa Özel Çağlayan İlkokulunda öğrenciler arasında, dünyanın birçok gelişmiş ülkelerinde olimpiyatları yapılan ve yüksek bir beğeni ile takip edilen QUORİDOR(Koridor) turnuvası düzenlendi. Büyük bir çekişmenin yaşandığı turnuvada dereceye giren öğrenciler altın, gümüş ve bronz madalyalarla ödüllendirildi.1

Bu konuda görüşlerine başvurduğumuz okulun Psikolojik Danışmanı Ve Rehberi aynı zamanda ‘’Zeka Ve Strateji Oyunları’’ koordinatörü Zafer KURT; Yapmış olduğumuz  çalışma ve araştırmalarla Avrupa ve Amerika gibi gelişmiş ülkelerde bilinen ve ülke çapında her yaş grubunda turnuvaları düzenlenen bu oyunları okulumuzda öğrencilerimize tanıtmak ve sevdirmek aynı zamanda bu strateji ve zeka oyunlarını okulumuzdan başlayarak şehrimiz ve ülkemiz insanlarına tanıtmayı amaçladık. Bu amaçla okulumuzda her ay  QUORİDOR, Q-BİTZ, GO, KATAMİNO ,ABOLONE … gibi zeka oyunlarından bir tanesini tanıtıp, oynatarak ay sonunda  yapmış olduğumuz turnuvalarla öğrencilerimize bu strrateji oyunlarını sevdirmeye çalışıyoruz.   

Koridor ( Quoridor ) oyunu hakkında bilgi veren Zafer Kurt açıklamasında; ‘’Bir çok uluslararası alanda ödül kazanmış ve dünyanın bir çok ülkesinde 4 yaş grubundan 99 yaş grubuna kadar oynanan ve turnuvaları düzenlenen Quoridor, neredeyse mükemmele yakın bir oyun olarak kabul edilir. Koridor ( Quoridor ), hızlı hareket edilmesi gereken bir strateji oyunu. Her ne kadar piyonları hareket ettirerek oynanan bir oyun olduğu için satranca benzetilse de, satrançtan çok önemli bir farkı bulunuyor. Bu oyunda rakibinizin piyonunun önüne engeller koyarak hareket alanını daraltabiliyor ve yön değiştirmesine sebep olabildiğiniz gibi kendinize de koridor açarak hedefinize kısa yoldan ulaşabiliyorsunuz. Karşı tarafa ilk ulaşan olmaya çalışırken, Quoridor bizim analitik zekâmızı ve mantık yürütme becerimizi kullanmaya davet edip, daha stratejik hareket edebilme ve düşünme becerisi kazandırıyor’’dedi.

       Çağlayan Okullarında yapılan bu çalışmalar hakkında değerlendirme yapan okul müdürü Mustafa Üsküplü;’’ Öğrencilerimizin başarısı, mutluluğu ve çok yönlü düşünmelerini sağlamaları açısından bu çalışmalar oldukça önemli. Biz okul olarak öğrencilerimizin ufkunu açacak her türlü yeniliğe açığız. Öğrencilerimizin Psiko- Sosyal gelişimlerine ve akademik başarılarına katkı sağlayacak nerede ve nasıl bir çalışma varsa bunları okulumuza getirme konusunda hiçbir fedakarlıktan kaçınmayız’’ dedi.

 

Share
388 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+6 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2