logo

reklam
10 Kasım 2016

Çağırıcı: “Üniversiteli gençlerin sorularını cevapladı’’

Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı Yalova Üniversitesi Çınarcık Meslek Yüksekokulu’nda düzenlenen sohbet programında belediyecilik deneyimlerini paylaştı. Yerel yönetim olarak bir ilki gerçekleştirip Elektronik Belge Yönetim Sistemi (EBYS) uygulamasını hizmete sunduğunu anlatan Çağırıcı, söyleşi sırasında bir vatandaşın belediyedeki evrak işlemlerinin tamamlanması sürecini ekrandan göstererek, en son safhada e-imzasını atarak onayladı.  Söyleşide 15 Temmuz’a da değinen Çağırıcı, Çağırıcı, “Bizim gençliğe bir özür borcumuz var. Onların ülkesine hassasiyetlerini anlayamadık.” dedi.1

Yalova Üniversitesi Çınarcık Meslek Yüksekokulu’nun düzenlediği Yönetim ve Organizasyon Bölümü Yerel Yönetimler Programı’nın Çarşamba Sohbetleri’ne katılan Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, ülkemizin ve İstanbul’un en önemli cazibe merkezlerinden biri haline dönüşen Bağcılar’daki hizmetlerini örnekler vererek anlattı. Çağırıcı, söyleşi sırasında EBYS sistemini anlatarak e-imza ile bir evrakın tamamlanma işlemini imzaladı.

Yaşadığı ilçeye belediye başkanı oldu için şükrettiğinin altını çizen Çağırıcı, her zaman ilklere imza attıklarını vurguladı. 22 mahallede Halk Meclislerini hizmete sunarak, hemşehrilerinin görüş, düşünce ve temennilerini aldıklarını ve yeni projeleri birlikte hayata geçirdiklerini de anlatan Çağırıcı, “Sorunu kaynağında çözüyoruz. 1992’den önce ilçeye belediye başkanı geldiği vakit kurban kesiliyordu. Oysa şimdi bakan, milletvekilleri, vali ve kaymakam halkla sıkça bir araya geliyor. 24 saat esasına göre hizmet veriyoruz.” diye konuştu.  757 bin vatandaşın sorumluluğunu taşıdığının da altını çizen Çağırıcı, ilçenin artık 6 metro ve 2 tramvay hattıyla konuşulduğunu anlattı.

“ÖĞRENCİLERE E-İMZAYI GÖSTERDİ”

Bağcılar’ın yerel belediye olarak bir ilki gerçekleştirip Elektronik Belge Yönetim Sistemi’ni (EBYS) hizmete sunduğunu da hatırlatan Çağırıcı, her türlü işlemi internet vasıtasıyla takip edebildiğini kaydetti. Öğrencilere belediyeye başvuran hemşehrilerinin evraklarının elektronik ortamda nasıl takip edildiğini de anlatan Çağırıcı, “Tüm belge ve bilgileri elektronik ortamda bulabiliyorsunuz. Şeffaf belediyecilik örneği sunuyoruz.”dedi. Çağırıcı, ayrıca işlemleri tamamlanan bir evrakla ilgili olarak kendi elektronik imzasını atarak süreci tamamladı.

“RANT TÜRKİYE’DE TARİHE KARIŞTI”

Öğrencilerin sorularını da cevaplayan Çağırıcı, bir soru üzerine Türkiye’de artık rantın tarihe karıştığını anlattı. 1992’den bu yana halkın huzuruna çıktıklarını ve bunun cesaret istediğini de vurgulayan Çağırıcı, şöyle konuştu: “Sosyal belediyecilik hayatı kolaylaştırıyor. Aidiyet duygusunu geliştiriyor. Aslında en ideali Osmanlı’daki Sadaka Taşı. Çünkü, veren el alan eli görmüyor.”

“OLMAZSA OLMAZIMIZ YERİNDE DÖNÜŞÜM”

Bir soru üzerine Kentsel Dönüşüm Projesi ile ilgili bilgi de veren Çağırıcı, yerinde dönüşümün olmazsa olmazı olduğunu anlatarak sosyal yapının korunması gerektiğini söyledi. Çağırıcı, “Şehri dönüştürürken insanları dönüştürmeye kalkmamalıyız. Farklı sosyolojik yapılar ortaya çıkar. İnsanları çocukluğunu yaşadığı ve büyüdüğü o mahallelerden koparmamak lazım.”

“GENÇLERE ÖZÜR BORCUMUZ VAR”

15 Temmuz işgal girişimine de değinen Çağırıcı, gençlerin bilinenin aksine büyük bir asalet örneği göstererek üniformalı hainlere karşı durduğunu söyledi. Çağırıcı, “Bizim gençliğe bir özür borcumuz var. Onların ülkesine hassasiyetlerini anlayamadık.” dedi. Programın sonunda Çınarcık Meslek Yüksek Okulu Müdür Yrd. Doç. Dr. Salih Batal Başkan Çağırıcı’ya Türk bayraklı rozet hediye etti.

Share
184 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+4 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2