logo

05 Ocak 2016

Büyükçekmece’ye Aziz Sancar Nobel Parkı kuruluyor

1214Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün’ün, Nobel ödüllü gururumuz Prof. Dr. Aziz Sancar adına kurulmasını önerdiği park belediye meclisinde oy birliğiyle kabul edildi.

 

Büyükçekmece Belediyesi’nce yaptırılan Türkiye’nin en büyük parklarından biri olan Büyük Atatürk Parkı içinde yer alan ve “Yeşilova Parkı” olarak bilinen parkın yeni adı “Prof. Dr. Aziz Sancar Nobel Parkı” oldu.

 

Bilim parkı kurulacak

 

Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün’ün Prof. Dr. Aziz Sancar’ın adının verileceği bir bilim parkı kurtulması yönündeki önerisi belediye meclisinde oybirliğiyle kabul edildi. Büyükçekmece Belediyesi’nin Mimarsinan Sahili’nde yer alan Yeşil Yaşam Projesi, Büyük Atatürk Parkı içindeki “Yeşilova Parkı”nın adı “Prof. Dr. Aziz Sancar Nobel Parkı” olarak değiştirildi. Parkta Sancar’ın yanısıra önemli buluşlarla insanlığa hizmet etmiş mucitlerin isimleri ve büstleri de konulacak.

 

Park Mayıs ayında açılacak

 

2015 Nobel Kimya Ödülü’nü alarak ülkemize büyük bir gurur yaşatan Prof. Dr. Aziz Sancar’ın ismini Büyükçekmece’deki bir parka vermekten dolayı büyük bir mutluluk duyduklarını belirten Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün, “Prof. Dr. Aziz Sancar, insanlık adına bilim dünyasında yapmış olduğu  çalışmalar ve almış olduğu Nobel Ödülü ile ülkemizin gururu olmuştur. Büyük Atatürk Parkı içinde adını verdiğimiz “Prof. Dr. Aziz Sancar Nobel Parkı” aynı zamanda da bir bilim parkı olacaktır. İnsanlık tarihinde insanlığa büyük hizmetler veren bilim adamları ve mucitlerin isimleri de yine bu parkta yaşatılacak. Hepsinden önemlisi de çocuklarımız ve gençlerimizi Aziz Sancar hocayı daha yakından tanıma fırsatı bularak, bir Türk’ün insanlık adına ne denli büyük hizmetler yaptığını da öğrenmiş olacaklar” dedi.

Başkan Akgün, Mayıs ayı içinde Prof. Dr. Aziz Sancar’ında katılımıyla parkın açılış töreninin gerçekleştirileceğini de sözlerine ekledi.

Share
307 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+5 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2